En Güzel Örnek Hz. Muhammed (s.a.v)

28 Ekim 2020Haberler9 Yorum »

Rebiülevvel-ayıAllah’ın Rasulü Muhammed Mustafa (s.a.v) Efendimizin dünyayı şereflendirdiği Mevlid Kandilinizi tebrik ederim.

Bu kutlu gece Ümmeti Muhammede hayırlı ve bereketli olsun. Rasulullah efendimizin sünnetlerini ihya etmek ve bilmediklerimizi öğrenmek ve uygulamak için vesile olsun.

(Ey Resûlüm!) De ki: “Allah’ı seviyorsanız bana uyun ki Allah da sizi sevsin ve günahlarınızı bağışlasın. Çünkü Allah çok bağışlayan ve merhamet edendir.” (Âl-i İmrân suresi 31. âyet-i kerîme) 

Rabbim Rasulullah’ı örnek almayı nasip eylesin. O”nun her işi bir hikmet iledir.

Günlük hayatta sıradan gibi görenen davranışları da hikmetlidir. Fıtrata en uygun ve bizler için en faydalı davranışlardır.

Rabbim bizleri onun yolunda hayırlı ümmet eylesin. Amin.

Elimde sahih hadisi şeriflerle hazırlanmış değerli bir kitap var. Şahver Çelikoğlu hanımefendinin ” Şemâl-i Şerîf” kitabı. Kitaptan sizler için kısa kısa seçtiğim bölümler:

Rasûl-i Ekrem yolda karşılaştığı kimselere önce selam verirdi.

İşaret ettiği zaman parmağı ile değil, eli ile işaret ederdi.

Bir tarafa döndüğünde tüm vücudu ile dönerdi.

Hayret edip şaştığı zaman avucunu tersine çevirirdi.

Konuştuğu zaman sağ elinin ayasını sol elinin başparmağı ile birleştirirdi.

Kendine özel yer edinmezdi. Belirli oturma yeri edinmekten insanları nehyederdi.

Yanında bulundurdukları şeyler: Tarak, ayna, misvak, kürdan, makas, sürmedan.”

Eşyalarına ve hayvanlarına ayrı ayrı isimler vermiştir.  At, deve, koyunlarına, kılıç ve yaylarına güzel isimler vermiştir.

Hayvanlarına kesinlikle kör, topal, uyuz… gibi küçük düşürücü sıfatlarla adlandırmamıştır.

Hayvanlara insan ismi de vermemiştir.

Bir şey verip alırken sağ ile ile verir, sağ eli ile alırdı. Bütün güzel işleri sağ el, sağ ayak ile sağdan yapardı.

Abdest ve gusülde, saçlarını tarayıp yağladığında, ayakkabılarını giydiğinde…

Sol tarafı,

Tuvalete girerken, burun temizlerken, küçük ve büyük abdest temizliklerinde, ayakkabı ve elbise çıkarırken, cami ve benzeri yerlerden çıkarken sol el, sol ayak kullanırdı.

Tek ayakkabı ile yürümeyi uygun görmemiştir.

Suyu dinlene dinlene içerdi. “Suyu yudum yudum değil, emerek için” buyurmuştur. İçilen kabın içine nefes bırakmayı yasaklamıştır. Su içmeye besmele ile başlayıp elhamdulillah diyerek bitirmeyi tavsiye etmiştir. 

Beyaz giymeyi sever ve beyaz giymeyi tavsiye ederdi.

Her gece yatağına geldiği zaman iki elini birleştirir; avuçlarının içine ihlas suresi, felak ve nas surelirini okuduktan sonra avucunun içine üfler, vücudunun her tarafına sürerdi. Önce başından başlar, yüzüne ve bütün vücudana aşağıya doğru devam ederdi. Bunu üç kez tekrar ederdi. 

Uyuyacağı zaman sağ elinin ayasını, sağ yanağının altına koyardı.

Namazların farzından sonra dua edilmesini tavsiye ederdi. Özellikle tavsiye ettiği ayetlerde olmuştur. “Her kim farz namazlarından sonra Âyete’l Kursi ile ihlas okursa o kimsenin cennete girmesine ölümden başka engel kalmaz. 

Başka bir zamanda ihlas, felak ve nas surelirini okumayı da tavsiye etmiştir.

Hasta ziyaret eder ve hasta ziyaret edilip ziyaretin kısa tutulmasını tavsiye ederdi.  Hasta ziyaretinde

“Zararsız geçmiş olsun, günahlarınıza kefarettir inşallah” derdi. 

Hastanın ağrıyan yerine elini koyar ve öylece dua ederdi.

Hiçbir yemeği beğenmemezlik etmez, yemek ile ilgili olumsuz bir şey söylemez, arzu ederse yer, etmezse bırakırdı.

Sözleri tane taneydi.

“Rasulullah sizin konuştuğunuz gibi konuşmazdı.Konuşurken ağır ağır konuşur, sözlerinin arasına fasıla koyardı. Onu dinleyen söylediğini derhal ezberlerdi. Ağır konuşması kimseye sıkıntı vermezdi.” (Hz Aişe)

“Rasulullah’ın sözü sizin sözü birbirine zincirlediğiniz gibi oyalayarak irad etmek îtiyâdında değildi. O (s.a.v) ayıra ayıra söylerdi, dinleyenlerin gönüllerine sinerdi.” (Hz.Aişe)

“Rasulullah (s.a.v)  Söylediği sözün üzerine düşünebilmek için bazen üç kez tekrar ederdi.”  (Enes bin Malik)

Hiç kimseden yapamayacağı bir şeyi istememiş, alamayacağı bir şeyi beklememiştir.

Kendi işlerini kendi yapar, kimseden bir şey istemezdi.

Uhut gazvesinde yaralanıp kanayan parmağına:

“Ey parmak niçin elem çekersin, biraz kan aktı senden. Sen Allah yolunda böyle oldun.” demiştir.

Çok dua eder ve duanın çokça yapılmasını tavsiye ederdi. Yaptığı dualardan biri:

“Allah’ım fayda vermeyen ilimden,

Kabul olunmayan duadan,

Kokmayan kalpten,

Doymayan nefisten sana sığınırım.”

Rasulullah efendimiz, secdede dua edilmesini tavsiye ederdi. “Kulun Rabbine en yakın olduğu an, secdede olduğu andır. O halde siz secdede duayı çok edin.” buyurmuştur.

Rasulullah Pazartesi ve perşembe günleri oruç tutardı. Sebebini soranlara:

“O gün dünyaya geldim ve Kur’ân-ı Kerim de o gün nazil oldu.” derdi.

Çok mütebessimdi. Güzel ahlaklı, yumuşak huyluydu. ” Bir kimse yumuşak davranmaktan mahrum ise hayırdan mahrum olur.” buyurmuştur. 

Not: Sünnetlerin ihyası için sizlerden de katkı bekliyorum.

Okunma Sayısı : 27.894

Yorum yapın

“En Güzel Örnek Hz. Muhammed (s.a.v)” için 9 Yorum

 1. semamarasli dedi ki:

  Değerli ÇocukAile Okurları,

  Kandiliniz mübarek olsun.

  Her işi ve her sözü hikmetli olan Rasulallah efendimizin yolundan Rabbim bizleri ayırmasın. Onun ümmetim deyip sahip çıktığı hayırlı ümmet olmayı nasip etsin. Amin.

  Vakti olanlar birer Hadisi Şerif paylaşsın.
  İlki benden olsun.

  “Kadere inanan kederden emin olur.”

  • Sadece Fatih dedi ki:

   Allah razı olsun Sema Hanım, amin. Tüm değerli site takipçilerinin(sessiz okurlar, yorum yazanlar, değerli yazarların) ve ümmet-i Muhammed’in kandili mübarek olsun.

   Benim paylaşacağım Hadis şu.

   “Allah’a ve ahiret gününe inanan kimse ya hayır konuşsun  ya da sussun.”

   • Feyza dedi ki:

    Ebu Idris el-Hevlani demistir ki: ” Sam mescidine girmistim. Baktim ki guleryuzlu ve halk kendisinin maiyyetinde bir genc duruyor. Birsey hakkinda ihtilafa dustuklerinde halk meseleyi ona goturuyor, onun rey ve cevabindan razi olarak donuyorlardi. Onun kim oldugundan sual actim. O, Muaz b. Cebel’dir dediler. Ertesi gun kusluk vakti olunca erkenden mescide gittim. Onu, erken gelmekte beni gecmis ve namaz kilarken buldum. Namazini eda edesiye kadar kendisini bekledim. Sonra on tarafindan yanina geldim. Kendisine selam verdikten sonra;
    -Allah’a andolsun ki ben seni seviyorum dedim. O:
    -Allah icin mi dedi. Ben de
    -Allah icin dedim. O:
    -Allah icin mi dedi Ben:
    -Allah icin seviyorum dedim. Beni elbisemin kusagindan tutup kendine dogru cekti :’ Seni mujdelerim. Ben Resulullah sav i soyle soylerken isittim.
    “Allahu Teala buyurdu ki; Benim icin birbirini sevenler, benim icin oturup sohbet edenler, benim icin birbirini ziyaret edenler ve benim icin ihsan edenlere muhabbetim vacib oldu. ”
    (Imam Malik/Muvattaa)

  • Yahya dedi ki:

   Allah razı olsun Sema hanım.

   Ebû Hüreyre (ra)’den rivayet edildiğine göre Resûlullah (sav) şöyle buyurdu: “Bir kimse güzelce abdest alarak cuma namazına gelir, hutbeyi ses çıkarmadan dinlerse, iki cuma arasındaki ve fazla olarak üç günlük daha günahları bağışlanır Kim hutbe okunurken çakıl taşlarıyla oynarsa, boş ve mânasız bir iş yapmış olur ”

   – şimdi biz cep telefonuyla oynuyoruz…

  • Damla dedi ki:

   Ebu Ümâme Radıyallahu Anh anlatıyor: “Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm bize selâmı yaygınlaştırmamızı (tanıdık, tanımadık herkese vermemizi) emretti.”

   Kaynak : İbnu Mace Sünen (3693) – Hds :(7099)

 2. gulpembe dedi ki:

  Efendimizin en buyuk vazifesi teblig, en buyuk sunneti dogruluk idi.
  daha peygamberlik gelmeden el-emin olarak nam salmisti oyle ki dusmanlari peygamberligi ona layik gormedikleri icin fiilen redediyor/iftira atiyor olsalar da, dogru soyledigini pekala biliyorlardi.

  Oyleyse Onu ornek aldigi iddiasindaki her muslumana oncelikli olarak dogruluk farzdir. Bediuzzaman Islam’i doguruya/hakka taraftar olmaktir diye tanimliyor. Hatta dinsiz bir insan dogrudan ve haktan taraf olursa “dinsiz bir musluman “olur diyor. Hakeza dogruluktan ayrilan hakikate taraf olmayan musluman icin ise “gayri muslim bir mumin” tabirini kullaniyor.

  Medyasinda tum gun islam aleyhine propaganda yapilan bir memleketteyim. Dolayisiyla insanlarinda korku ve onyargi cok. Arkadaslar iki guzel teblig ornegi anlattilar. Birinde trafik kurallarini ihlal eden bir arkadasi polis durdurup “kural isaretlerini gormedin mi”diye soruyor. “gordum.. ama zaman kazanmak istedim”diye cevaplayinca. Polis cok sasiriyor. Nereli oldugunu sorup sohbete basliyorlar, durustlugu hurmetine ceza da yazmiyor.
  Diger ornekte bir piknige gidiliyor.etrafta sadece bir dukkan bulunan issiz bir yer, meyve agaci dikkatlerini cekiyor, dukkan sahibine ,”agac sizin mi meyve alabilir miyiz”diye soruyorlar. Dukkan sahibi cok sasiriyor. “Aslinda biz o agaci baska amacta kullaniyoruz, vermiyoruz ama insanlar sormadan alip yiyorlardi. Sizin sormaniz beni cok etkiledi, lutfen istediginiz kadar alin”diyor.
  Belki saatlerce vaaz verseniz bu kadar etkili olmayacak olan en basarili teblig yolu durustluk ve dogruluktur.
  Imami azamin mecusi komsusuna gosterdigi hakperest davranistan dolayi onun hidayetine vesile olmasi misali.

  Sahabeler anlatiyor…Rasulullah buyurdu ki “size buyuk gunahlarin en buyugunu soyliyeyim mi, Allaha ortak kosmak ve anne babaya eziyettir.”bir muddet sonra devam etti..”bir de yalan soylemek/ yalanci sahitlik, yalan soylemek /yalanci sahitlik, yalan soylemek /yalanci sahitlik…”bunu o kadar cok tekrarladi ki,keske artik sussa diye temenni eder olduk.(hic susmayacak sandik).

  • Rabia dedi ki:

   Allah’ım razı olsun <3 Rabbim mubarek kandil gününde peygamberimiz öncümüz rasulullah sav.'e en çok salavatı şerife çeken kardeşlerinden eylesin bizi <3 kuluz bazen gerilebiliyoruz lakin efendim sav'in hasletlerini okudukça şekür üstüne şekür çekiyorum Rabbim bizi O'na layık ümmet eylesin :(. <3 inşaAllah vesselam

 3. Ferhadi dedi ki:

  Muhammed’den muhabbet oldu hasıl Muhammedsiz muhabbet nasıl? Efendimizin izinde toza çamura bulaşmadan yürüyelim

 4. Feyza dedi ki:

  Cok guzel bir konu acmissiniz Sema ablacigim. Insaallah ilk musait vaktimde ben de nacizane birkac katkida bulunmak isterim. Allah razi olsun.

Dünden Bugüne

Hadis-i Şerif Düşmanlığı

Bizim halkımız Kur’an-ı Kerimi pek bilmez. Bu elbette büyük bir eksikliktir fakat yine de dinimizi Peygamber Efendimizin hayatı ile öğrendiğimiz için halkın inancı sağlamdır. Batılılar yüzyıllar boyunca İslam ülkelerine hoca kılığında ...
Devamını Oku

Güzel Söz

“ Tüm istediği sadece diplomadan ibaret olan anne babalara, Allah niye bir Fâtih bir Selâhaddin göndersin ki? Bol bol mühendis gönderir.” (Nureddin Yıldız

Kitap

Yuvamızda Huzur Bulalım Diye

Huzur, modern dünyada, moda dışı bir kelime gibi duruyor artık. Oysa, Huzur; ne tatlı bir kelimedir. Huzur; ruhun, zihnin ve bedenin sükûnet bulma hâlidir. Huzur; gönlün yatışması, nefsin tatmin olmasıdır. Huzur; baş dinçliği, gönül ...
Devamını Oku