Endişeler Ayağınıza Dolanmasın

yarım elmaDünya değişiyor. Biz küçükken bizden büyükler: "Dünyanın çivisi çıktı" diyerek söylenir dururlardı.

Dünyada her yönüyle bir gelişme var. İyiye de, kötüye de bir dönüşüm var. Ben merkezli bir dünya inşa edildi. Ahlaki zafiyetlerin ve değerlerin yıprandığı bir dönemde yaşıyoruz. Dünyanın diğer ülkelerindeki kırılmalar ülkemize, kesim kesim içimize yansıyor.

İşte burada da değişen dünyanın önümüze serdiği; hayal kırıklıkları, insanları tanıyamama, güvenememe hali üzerimize yapışıyor.

Çevresinde gördüğü kötü evlilikler, ite kalka giden ilişkiler, dengesiz davranışlar, tutarsız düşünceler, güven vermeyen haller… Evlenme kararı almamak için birçok sebep sıralanabiliyor. Olumsuzluklara odaklanmak beraberinde olumsuzlukları da hızlandırıyor.

Bu gerçeklerle birlikte neleri kaçıyoruz? Çocuk sahibi olmamayı, aile kurmayı, sevmekten ve sevilmekten mahrum kalmayı, sahip olunmamayı, güven duyacağı birine dayanmamayı... Kaçırıyoruz.

Korkmak insanı sindirir. Karar almak, kararının arkasında durmak ve kararını gerçekleştirmek cesaret gerektirir. Tüm cinsler için geçerli bu.

Her ne sebeple olursa olsun evlenemeyenlerde zaman geçtikçe korku daha da artıyor. Hele de kırılmışlıkları ve yaşanmışlıkları olanlar için bu daha üst boyutta yaşanıyor.

Obsesif, takıntılı tavırlar hem kadında hem erkekte yoğun gözükebiliyor. Paranoya hali başlayabiliyor. Kafasında kurma, zannetme, fazla ayrıntıya girme, karamsar düşünme artabiliyor. Daha çok kendi içine kapanıp evlilikten soğuyabiliyor bekarlar.

İşte burada durup, önce kendimizi sorgulayıp, "acaba bende anormal olabilecek haller neler?" diyerek kendimize çekidüzen vermeye başlayabiliriz.

İlk adım düşünce dünyamız… Düşüncelerimizi değiştirirsek, hayatımız değişir. Biz nasıl düşünüyorsak aslında hayatımızdaki olaylarda ona göre şekilleniyor.

Bazen olumsuz düşüncelerimiz nasibimizin önüne geçip, kilitleyebiliyor.

Düşüncelerimizdeki evliliğe yüklediğimiz anlam ve beklentilerimizde sorgulanmalı. Belki de yanlış bir bakış açısıyla yerimizde sayıyoruz.

Her şey harika, muhteşem olmayacak. Hayatın normal seyrinde yola çıkınca düzlüklerde olabilir, tepelerde, engellerde.

Mesele yola çıktığınız kişinin “Ben bu kişiyle yapabilir miyim? İdare edebilir miyim?" soruları. Bu soruların cevapları sizde.

İyi düşünün, iyi şeyler gelsin başınıza.


Bunlar da ilginizi Çekebilir

4 Yorum Yorum Yaz

Yorum Yaz