Engelliler Evlenmesin mi?

unnamedBen sp liyim yani spastik engelliyim ve evlenmek istiyorum ama bu konuda çok büyük sıkıntılar yaşıyorum. Yaşım 32. İlk 2005 te bi kız arkadaşım oldu 2 buçuk sene kadar sürdü eli elime değmedi, haramı helali bilen ve dikkat eden bi kızdı, engelli değildi ve ayrılmak zorunda kaldık... Ailesi öğrendi ve baskı yaptı ayrıl diye, sonra ailesi bana hakaretler etti, "Kendine hizmetçimi arıyorsun, sen kim, bizim kızımız kim," Ben bunlara en küçük bi cevap bile vermedim, alın selameti üzerinizde olsun, deyip kimseyi kırmadan ayrıldık...

2009 da bi kız arkadaşım vardı evlenilecek bir kızdı namazında niyazında, edepli, oturmasını kalkmasını bilen bi kızdı ve bu kız da engelli değildi...Kız bana aynen şunu söyledi "Hüseyin çok mükemmel bi insansın ve seninle evlenmek çok isterim evlenilecek bi insansın, çok iyi bir koca ve baba olacak adamsın ama benim ailem seni kabul etmez, hadi onlar etti kardeşlerim var hadi onlarda ikna oldu eşim dostum arkadaşım var onlar nasıl kabullenecek hepsiyle başa çıkamam ve bu kadar büyük sıkıntıları kaldıramam." dedi.

2011 de bi engelli kızla görüştürdüler beni oda spastilk engelliydi, namazında niyazında biriydi, görüştük anlaştık oldu dedim bu iş tamam bu sefer oldu annesi ile görüştük tanıştık sonra annesi dedi ki bana "kızım daha iyilerine layık o yüzden kusura bakma..." ben bunları kısaca anlattım...şimdi bana ne olur söyler misiniz, ben ne yapayım engelli olmayan kızların aileleri de istemiyor engelli olan kişilerin aileleri de istemiyor, bana bi şey söyleyin, nerde hata yapıyorum veya engelli olmak bu kadar mı kötü bi şey veya benim suçum mu?

Ne bileyim engelli olmayan bir insan neden bu kadar kendine güveniyor, engeli olmam diye... Allah'a çok şükür, işim var kendi işimi kendim görebiliyorum, aklınıza ne gelirse yapabiliyorum, kimseye muhtaç değilim çok şükür; ama bu aileler nereye gidiyor, nedir bu ailelerin dış görünüş merakı hiç ölmeyecekmiş gibi yaşayışları hele dinine bağlı insanların da bunu yapması beni çok üzüyor. Ne yapmam gerekiyor? Evlenmek benimde hakkım değil mi? Sevmek, Allah' a ulaşmak evlilikle daha da kolaylaşıyor, evlenip sevgiliye ulaşmak benim de hakkım değil mi? Sakın yanlış anlamayın isyan etmiyorum, asla da etmem, ama ben ne yapacağımı şaşırdım. Sınavdayız eyvallah ama bu insanlar neden böyle?

Peki bir başka soru; size gelse bir genç engelli ve "Ben kızınıza talibim." Dese tepkiniz ne olurdu? Ya da tam tersi, kızınız bir damat adayı getirdi size, ne tepki verirdiniz? EVLİLİK DİNİN YARISI ise neden engellilerin evliliklerine engel oluyorsunuz? Bunun vebalini üzerinize alabilecek misiniz? ALLAH'ımızın hesap günü, bunun hesabını size sormayacağını mı sanıyorsunuz? Engellilerin evlenmeye hakkı yok mu? Her zaman diyorsunuz ya, bizim de başımıza gelebilir diye ama gelmeden anlayamıyor insan maalesef.

Gözünüz gibi baktığınız evlatlarınızı engelli bir damat veya gelin ile görmek istemiyorsunuz. Peki neden acaba? Halk ne der diye mi? Peki HAK ne der diye düşünüyor musunuz? HAK yerine halkımı seçiyorsunuz acaba, HAK'a ne hesap verirsiniz bunu hiç düşündünüz mü? Evlatlarınız daha iyi bir dünyevi hayat geçirsin diye kızınızın veya oğlunuzun evliliğine engel olarak ahiretinizi tehlikeye soktuğunuzun farkında mısınız?

Gözünüzde engellilerin evlenmeye hakkı yok, kendilerine ait bir hayata hakkı yok, çoluk çocuk sahibi olmaya hakkı yok, ama hakkımız olup olmadığına siz değil HAK karar verir. Harama el sürmemek sizlerin hakkı olduğu kadar bizlerin de hakkı. Siz kızınızı vermeyip bir de üzerine hakaretler edip evinizden gönderiyorsanız engelli bir damat adayını, bunun hesabını vermeyeceğinizi mi sanıyorsunuz?Bunlar da ilginizi Çekebilir

25 Yorum Yorum Yaz

Yorum Yaz