Erkeğin Dindarlığı Karısı Tarafından Kullanılıyor

08 Aralık 2011Ademler & Havvalar35 Yorum »

Bir Adem Diyor ki…

Eşim en masumane bir hareketimin bile arkasında kötü niyet arıyor…o bana vurmadan (mecaz anlamında) ben ona vurayım mantığıyla hep gardını almış vaziyette bekler ve her an gerginlik her an stres…hep bir hakkını yedirmeme telaşı var. ve hep eşlerine davranışları hususunda Hz. Peygamberimizden örnekler…Peygamberimiz kendi suyunu kendi kalkıp içermiş…amenna…ama onun karşısında da Hz. Hatice var, Hz Âişe var, itaat var, sevgi var, saygı var…

Günümüz kadınları eşlerine hizmeti, itaati zül olarak görüyorlar…Her şey onların istediği zamanda olmalı. Eşlerinin bu konuda hiç söz hakkı yok. (özellikle cinsellikle ilgili konularda) Tabi adam harama bakamaz başkasına gidemez; ama ya sabredemeyip bakarsa bunun günahı sadece erkeğin mi?

Dindar kadın artık egemen olmayı başarı olarak görüyor ve bunu ballandıra ballandıra annesine ablasına arkadaşlarına anlatıyor. Adam on istediğini yapıp birini yapmasa, kıyamet kopuyor. Kadını ezmiş oluyor…kötü koca oluyor…kadın için en iyi koca kayıtsız şartsız “tamam canım” diyen, noter mevkiinde tamamen “şahsiyeti yetkileri elinden alınmış” bir adam oluyor.

Hülasa toplumumuzda maalesef dindar erkekler ve onların ALLAHTAN KORKULARI aşırı derecede kullanılıyor.

 

 

Okunma Sayısı : 7.341

Yorum yapın

“Erkeğin Dindarlığı Karısı Tarafından Kullanılıyor” için 35 Yorum

 1. HALASKAR dedi ki:

  Başı deve hörgücü gibi yukarı kalkmış, burnuda başıyla beraber havaya kalkmış, ayetleri ve hadisleri nefsine göre yorumlayan, kocasına getireceği bir bardak su için delil arayan, hizmeti zillet olarak gören kendini hem dindar hemde feminist tanımlayan kadınlardan yerle gök arası kadar uzak durmak gerek.Bir parmak bal yicem diye bir kilo keçiboynuzu çiğnemek akıl karı değildir.Aklını çalıştıran mazeretlere sığınmaz.Kangren olmuş parmağı kesmezsen bilek de gider kol da gider, bütün vucut elden gider. Başörtüsü meselesinde görmediğimiz konu şurası.Sadece kocası tarafından beğenilmek kendisine onur olarak yetmeyen kadın ruhunda !!! olan kadındır. Bir kadın ister başı örtülü olsun ister açık olsun gözleri fıldır fıldırsa, kıyafeti bana bak ben burdayım diye bağırıyorsa, yada yürüyüşü hal ve hareketleri bana bak burdayım diye bağırıyorsa, onun örtülü yada açık olmasının bir anlamı yok. Ne başını örten kahraman, nede açık olan kötü. Kapı gibi şahsiyet lazım önce.Kişiliksiz şahsiyetsiz insan kadifenin içindede aynıdır, çulun içindede aynıdır. Şahsiyetli insanda dolunay gibi heryerde kendini tanıtır belli eder. Tuzaklara oyunlara göz boyamalara aldanmayalım kardeşlerim. Namaz kılmak oruç tutmak ölçü değildir.Onlar kişinin Rabbine olan sorumluluğudur zaten.Asıl ölçü muamelattaki ölçülerdir, dinar ve dirhemle olan ilişkisine bakınız diyor KAİNATIN EFENDİSİ ( aslm). Ben erkekleri anlamıyorum asıl.Sema hanımın haber 7 köşesinde çok yorum yapan bir bayan var.Diyor ki: Eğer bir kadın çok şımarık ve huysuzsa bu cesareti kocasının tutumundan alıyordur diyor yada ailesi onu öyle yetiştirmiştir diyor.Erkek biraz dirayetli olsa kadının parmağında fır fır dönmese bu kadar zillete düşmese ne olur sanki? Mazeret terazisiniz tartmayacağı yük yoktur.İtaat etmeyen eğitime yanaşmayan uzmana gitmeyen kitap okumayan tarafı boşamaktan başka çare yoktur. Geçen zaman sorunları çözmez aksine sorunlar birikir ve tarafları bitirir. C.Hak cümle Ümmet-i Muhammedin (aslm) yar ve yardımcısı olsun.

 2. Brn dedi ki:

  Slmlar..
  Bircok erkek kadin fitratini anlamis olmaktan mahrum olarak evlilige adim atiyor.. Ben kendi hikayemden bahsetmek istiyorum..
  Bircok talibim vardi fakat ben Allah rizasini gozetmek adina secimimi dindar olandan yana yaptim. Bana daha nisan bile olmadan dunyaya meyleden esyaya takiya kiymet veren insanlardan ne kadar hoslanmadigini nefret ettigini vs anlatirdi.. Yani aslinda benden fazla birsey isteme demege getriyordu lafi.. Kiyafetlerimin daha bol daha tesetturlu olmasini istiyordu.. Lakin ne annesi ne de ablasi benimle benzer giyinmiyordu.. Ailesinde benim gibi bir baskasini daha tanimiyorum.. Evlenmeden once yasadiklari,gecirdigi rahatsizliklar,ameliyatlar,is durumu,ailesi hakkinda bana dogru duzgun hicbirsey anlatmadi.. Hala daha benimle ailesi hakkinda net konusmaz. İsten ciktigini bile evliligimin 3.ayinda ogrendim.. Evde birsuru kosturmaca ve cocukla sona eren bir gunun aksaminda bile ne yaptin nasilsin gunun nasil gecti diye sorma geregi duymaz ve uyur.. Birsey isteyecek olsa sadece emreder.. Biryere gidecek olsa soyleme geregi duymaz.. Lakin biz dindar hanimlar saygida itaatte kusur etmemeliyiz..
  Diger konuya gelirsek, soyler misiniz; esine hanim gibi davranmayan, kalbini parca parca eden, cinselligi sadece bir ihtiyaci olarak goren, ufak tefek ayrintilarla esini uzen, fazla yorucu bir isi olmadigi halde gunun aksamina kadar cocuk ve evle ugrasan esine aciyip bir el tutup yardimci olmayan dindar erkeklere hanimi nasil yaklassin?
  Bu tipler kusura bakmasinlar ama; size sicak yemek pisiren, cocuklariniza bakip besleyen,ust basinizi temizleyen ve namusunuza laf ettirmeyen bir hanim size cok bile.. Cunku en basta da soyledigim gibi, kadinin fitratini anlamadan evlenip onu sozde duzeltmeye calisiyorsunuz.. Onca hakki hukuku gozardi edip hanimlarinizin sizlere Allahin emaneti oldugunu unutyorsunuz.. Uzdugunuz bir kadindan hanimlik yapmasini beklemeyin.. cok zor.

  • yakup dedi ki:

   Eşinizin ilgisizliğine , yerli yersiz surat asmalarınız, kaprisleriniz, eşinizi ailesiyle karşı karşıya getirme çabalarınız (eğer varsa tabi, sui zan etmek istemem) sebep oluyor olabilir mi?

  • ismail dedi ki:

   S.a
   Üstteki beyefendinin ve hanımefendinin yorumunu okuyunca, insan ilişkilerinde genelleme yapılamayacağını anlıyorum. İnsanın davranış ve ruh durumu en karmaşık konulardan biri. Ama merak ettiğim konu, evlenmeden önce eş adayının kompleksleri var mı?, iyi bir eş olabilecek niteliklere sahipmi?, çevresiyle ve dünyayayla ilişkileri nasıl diye bakılmıyor mu?. Niye evlendikten sonra bu insan ilgisiz, duyarsız iyi bir eş olabilecek insan değil deniyor.

 3. zeynep liva dedi ki:

  Bir tanıdığım bir örnek vermişti geçenlerde, akıllı erkek olmakla ilgili.Akıllı abimiz açık bir bayanla evlenmiş, bu akıllı abimizin ailesi pür tesettürlü imiş, aile açık bir gelini kabul etmezmiş,bu akıllı abimiz evinde eşine başörtüyü sevdirmek için elinden geleni yapmış, dinimizde örtünmekle ilgili ayetleri,hadisleri herşeyi yavaş yavaş eşine sindire sindire anlatmış, ve sevdirmiş vesile olmuş, bu akıllı erkek kadınını allahın emrettiği şekle getirmiş, ne güzel ki hem o hem de hanımı sevap almıştır inşallah…

  ben bu iki insanı çok merak etmiştim tanışmak nasip oldu akıllı erkeği ve akıllı kadını merak etmiştim, kadın eski fotoğraflarını gösterdi kapanmayı istermiş fakat tek başına yapamıyorum demiş akıllı abimize,akıllı abimiz hep karımın türbanlı bir gelinlik giymesini istemiştim ailemde böyle istiyordu,gelenekçi bir ailemiz vardı asla açık bir gelin kabul etmiyorlardı demişti,fakat aileme zorlukla kabul ettirdim, şimdi akıllı kadında pür takvalı.

  Ben açık bir bayanım benim başımdan böyle birşey geçmişti,evlenme niyetiyle görüştüğüm bir erkek hemen kapanmadığım için beni bırakmıştı,benim niyetim rabbimde şahittir evlendikten sonra yapmaktı, allah herkesin karşısına akıllı erkeklerden çıkarsın.Birbirini hayırlı yola nasip edecek eş çıkarsın, başörtüyü hemen yapmadığı için yarı yolda bırakacak birini nasip etmesin.Ve bu yazımı okuyan allaha ve onun kitabına inanan bütün ağabeylerime şunu söylüyorum açık bir bayanla tanışıp kapanmasına vesile olun,ona yardımcı olun,kalbinin tamiratına yardımcı olun, hemen yapamadı diye onu öylece ortada bırakmayın lütfen, bırakırken önce kendi bacılarınızı düşünün onların başına da böyle birşey gelmesini istermisiniz?,vesile olmak kötü birşey değil diye düşünüyorum..nice açık bayan tanıyorum eşlerinin vesilesi ile pür takvaya bürünmüşler…diyeceğim o ki biraz da akıllı erkek olmak gerekir, karşınızdaki insanı akıllıca davranıp ona yardım edin.

  Sizde abi karınızı bu siteye yönlendirin, sema hanımın kitablarını alın karınızla birlikte okuyun.Ben evli değilim açık, bekar biriyim, ben sema hanımın bütün kitaplarını şimdiden okuyorum, geçmişte yazdığı bütün yazıları irdeliyorum, böylelikle ilerde Rabbimin inayeti ve izniyle evlenmek nasip olursa akıllı kocamla iyi iletişim kurmak istiyorum.İnşallah rabbim bana da örtünmeyi nasip eder.Bu akşam size ve karınıza dua edeceğim rabbim kabul buyursun inşallah.sakın boşanmayın ağabey lütfen,ve gözlerinizi haramdan sakının başka birşeylere yönelmeyin. sema hanımın kitaplarına yöneltin eminim faydalı olacaktır.Rabbim sizin ve karınızın kalbine bol bol sevgi koysun,yuvanızda sevgi muhabbeti hiç ama hiç eksik olmasın.selametle kalın.

  • Abdullah Hekimoğlu dedi ki:

   Rabbim sizede kapanmanızı nasib eder.Bizlerde dua ederiz inşaallah.
   Lakin tesettüre girmek için evlenmeyi beklemeyin hanımefendi. Sema Hanımın kitaplarının yanısıra özellikle tesettür bahsi geçen ayetleri,efendimiz(sallahualeyhivesellem)in hadisi şeriflerini incelemenizi tavsiye ederim.
   Zira ben etrafımdaki tesettürlü kızlara bakıyorum da hepsi ofsayt.Ben hiçbirini hanımım olarak kabul etmem.Büyük konuşuyosamda Rabbim nasib etmesin.
   Tesettüre girmek öyle kıçını başını örtmekle olmuyor.İçini doldurmak lazım.Öyle rengarenk ışıl ışıl cafcaflı şeyler giyinip tak takçı topuklular giyip biim keretaların dikkatini çekecekseler bu kadınlar hiç kapanmasınlar ben istemiyorum arkadaş.Parfüm sıkanlar mı dersin…kahkahalar atıp gülen mi dersin…mahrem kişiler le gayet samimi tavırlar sergileyenlermi dersin…EY YAVRUM EY..
   Siz eğer tesettüre girmek istiyorsanız temsil edeceğiniz zümreyi iyi tanımanız lazım.
   Evleneceğin erkek sizin kapanmanıza vesile olmayabilir.Allah kalbinize verecek önce.
   Bir müslüman nasıl olmalı nasıl yaşamalı önce bunların hakkını verin.Tesettür kendisi gelecektir biiznillah.Ben canı gönülden inanıyorum.
   Rabbim yar ve yardımcınız olsun.Selam ve dua ile.

   • zeynep liva dedi ki:

    İnşaALLAH abdullah bey, ben kapandığımda rabbimin emrettiği şekilde kapanacağım.Karşımada kapanmama vesile olacak birini çıkarmasını istemek meselesi de, şu anda akademik olarak çalışmalardayım, herşeyi bırakıp Rabbimin rıazsı doğrultusunda hayırlı bir yuva kurmak için istiyorum.ALLAH SİZDEN RAZI OLSUN..

    • Ali dedi ki:

     MErhabalar Zeynep hanım eskiden olsa tesadüfen gördüm derdim ama tesadüf diye bir şeyin olmadığı aşikar sizin ve Abdullah beyin yazınıza şimdi rastladım ve hemen yazmak istedim çünkü özellikle 2yıldır cevap arıyorum bir tanıdığınızın verdiği örneğe benzer durumla karşılaşmak üzereyim sanırım biraz uzun yazarsam sıkılmassınız umarım beniimde ailem kapalı kız kardeşim ve hatta bütün sülalem ama görüştüğüm kız arkadaşım açık daha önceleri bu konuyu çok tartıştık sanırım genellikle düşülen hataya düşüp aceleci davrandım ve ciddi engellemeler ve ikazlar aldım karşı tarafdan yanlnız sizin verdiğiniz örnekde kadın zaten düşündüğünü söylemiş ya hiç aklından geçirmeyen için iki şey doğuyo insanın kafasında.
     Şahsi düşüncelerim şöyle, ya bu yuva ilerde mutsuzlukla sonuçlanacaksa ve birde çocuk olursa hem karşımdakinin hemde doğacak olan çocukların hayatlarını ve kendiminkini karartabilirim bu yüzden baştan vazgeçerek bunu engelleyebilirim ( bu aslında bir kaçış oluryor sizin bahsettiğiniz akıllı abileirn yapacağı şey değil sanırım)
     Yada sabredip herşeyi göğüsleyip devam edip yavaş yavaş ve akıllıca anlatmayı denemek sonuç olumlu olursa çok güzel ama olmassa bu seferde insan saygınlığını yitirebilir kendini kaybedebilir kavgalar gürülütüler v.s. günümüzde yuvayı dişi kuş yapmıyor gerçekden de Sema hanımın yazısındaki gibi aynen.

     • zeynep liva dedi ki:

      selamunaleykum ali bey,
      öncelikle diyeceğim şey şudur, bir erkek bir bayanla evlilik niyetiyle görüşürken dikkat etmesi gereken hususlar vardır, görüşmelerin helal dairede olmasına dikkat edin, çünkü bayanlar çok çabuk bağlanırlar.Ben ve görüştüğüm insan buna dikkat etmediğimiz için size nacizane ve affınıza sığınarak bir ikazda bulunmak istedim.İnşallah yanlış anlamazsınız.Ben hata yaptım başkaları yapmasın diye söylüyorum.
      Eğer o kızla görüşüp gezip tozup onunla isminiz anılıp sonra da başörtüyü hemen yapmıyor diye bırakıyorsanız bir vebali de üstlenmişsiniz diye düşünüyorum, burdaki demek istediğim, hem başörtüyü istiyorsunuz hem de o kızla gezmeye devam ediyorsunuz.Bunun vicdani sorumluluk size ait(Onunla uzun süre gezdiniz mi bilemem).Eğer nefsi davranmadıysanız bu konuda, diyeceğim şudur ki ona yardımcı olun, sizin bütün ailenizin kapalı olduğunu söylemişsiniz, belki o kızın etrafında böyle birileri yok, ona takvayı sevdirmeye çalışın, ve bol bol dua edin. onun başörtüye bürünmesi için kaç gece ağladınız, teheccütler, hacetler kıldınız mı?Ona bi başörtüsü hediye ettiniz mi?sadece dil ile söylemeyin, hem fiilen hareket edin, hem de kalben dua edin sürekli.Sevdirin, belki o kız sizin gibi küçüklükten beri islami ahlakla yetişmemiş, çevresinde ona örnek yoktur.

      Ama şunu da sorun ona, gerçekten sana yardım etsem başörtüyü yapmak istiyor musun?sana yardımcı olmama izin verir misin deyin?Ve kalbinize de sorun ona olan sevginiz ALLAH RIZASI İÇİN SEVMEK Mİ?

      Ailenizden güvendiğiniz ablanız kardeşiniz veya evli arkadaşınızın takvalı bir eşi var mı?ona başörtü konusunda yardımcı olabilecek biri var mı?Çevrenizde sohbet yerleri varsa onu oralara yönlendirin.

      Kriterlerinizde sadece başörtü mü var?Ahlak olarak nasıl biri bunlara da bakın.Bazı açık arkadaşlarım var başörtüye ve namaza karşılar kılmazlar,çok da açık saçık giyinirler böyle biri değil diye düşünüyorum.

      Ben sema hanımla mailleşmiştim, o da mailleşmişti, sema hanımın dediği şuydu, o seni senin sevdiğin kadar sevmemiş, arada sevgi problemi var,başörtüyü yapsan bile yapamayacaksınız gibi geliyor çünkü arada sevgi problemi var demişti..Eğer ona karşı gerçekten sevgi probleminiz varsa lütfen o kızcağızıda üzmeyin, çünkü bazı erkekler hayatına devam eder, ama bayanlar toparlanamıyor, hele bi de benim gibi hayatına hiç erkek girmemiş biri ise, ilk defa bir erkekle görüşmüş ise bir travmaya uğrar, ben şu anda o durumdayım,sema hanımdan allah razı olsun bana yardımcı olmaya çalıştı.Birde eğer başörtüyü hemen yapmazsa ayrılacağınızı söyleyip, ona başörtüyü yapana kadar seni bekleyeceğim falan da demeyin, bu onun için umuttur, çünkü bana öyle demişti birinci dönemin sonuna kadar kimseyle görüşmeyeceğim demişti ama maalesef ayrıldıktan kısa bir süre sonra 3 kişi ile görüşmüş kendine uygun islam ahlakıyla yetiştirilmiş birini bulmuş ve nişanlanmış.Bana söz vermişti bende inanmıştım, gerçekten de şuna inandım artık beni sevmemiş, gelip geçici imiş..Geçenlerde tevafuken radyodan mahmud esad coşan efendinin sohbetine rast geldim, sohbet konusu mümin sözünde durması idi.Bunları da anlatmamın nedeni görüşmelerinize dikkat edin lütfen, O yüzden karşıdaki insanı gerçekten ALLAH RIZASI İÇİN SEVİYOR MUSUNUZ bunu bir yoklayın.

      Unutmayın Peygamberimiz (s.a.v): Bir hayra vesile olan, o hayrı yapmış gibidir diyor.
      Benim evlilkteki hayalim ona anlatırdım, evimizde televizyon olmasın, hergün kuran,kuran meali okuyalım, evimizi sohbetlere açalım,kalbimi onarmamda ve başörtü konusunda bana yardımcı olmasını istemiştim.Bu yüzdn ali bey, görüştüğünüz hanımefendinin de kesinlikle yapmam diye bir düşüncesi yoktur inşallah.Benim yaşadıklarım diyeceklerim bu kadar.

      İmtihan dünyasındayız belki pür takvalı biri ile evleneceksiniz fakat yine sorunlar bitmeyecktir, kim isterki mutsuz bir evliliği olsun.Kimse yeni bir hayata atılırken boşanacağım, mutsuzluklar sorunlar olacak korkusu ile atılmaz.ALLAH YAR VE YARDIMCINIZ OLSUN.Ben sizin için rabbim kabul buyurursa teheccüt namazı kılacağıma söz veriyorum.

      Yaşadığınız bu durumu sema hanıma mail atın, o size yardımcı olacaktır.

     • zeynep liva dedi ki:

      Bir de şu yazıyı okumanızı tavsiye ederim.
      http://www.cocukaile.net/genclerin-aska-ve-evliligebakislari-nasil-olmali/

     • desperate dedi ki:

      Ali bey merhaba, ben de diğer taraftan çözüm sunmak istiyorum. Öncelikle eşinizin kapalı olması sizin için çok mu önemli ona karar verin, eğer kesinlikle kapalı olmasını istiyorsanız en başında sorun, şimdi baskı yapmak istemiyorum, sen ne zaman istersen ,zamanla ama ben eşimin kapalı olmasını istiyorum ilerde bunu yapabilir misin diye sorun.
      Ben kapalı değilim ve kapanmayı hiç düşünmüyorum, bana başında sorulmuş olsaydı hayır derdim, eşim de kapanmam konusunda bir yönlendirmesi yok ama eğer benden isterse yapmam çünkü bunu başında konuşmak gerekir.

   • desperate dedi ki:

    Bence kınamayın o kızları, makyaj yapmak, renkli giyinmek, topuklu ayakkabı giymek bütün kadınların hoşuna giden şeylerdir. Kapandılar diye onlardan bu kadar büyük bir talepte bulunmak haksızlık. Hele 17-18 yaşlarda bir genç kızdan hep koyu renkli kapalı kıyafetler giymesini, hem başını kapatmasını istemek, hatta zorlamak doğru değil. Onun da yaşıtları gibi giyinmeye, hoşuna giden kıyafetler giymeye hakkı var. Lütfen ilerde kız çocuklarınızın kıyafetlerine karışmayın.

  • kevser dedi ki:

   kusura bakmayın ama burada bazı beyleri ve hanımları anlamıyorum,
   ERKEKLERE:
   evlenirken bir hanımda tesettür aramak,gelenek görenek,sülalemdeki bütün kadınlar kapalı,benimde kapalı almam lazım mantığına göre mi?tesettür örf adet için mi aranır?ailenizdeki bayanlar açık seçik olsaydı tesettürlü hanım almayacak mıydınız?
   KADINLARA:
   kapanmak için evlenmeyi beklemek,bana pek samimi gelmiyor.tesettürsüzlüğün günah olduğunu evlenince mi hatırlıyorsunuz?ama tabi,tesettürlü bekarlar pek rağbet görmüyor sizde haklısınız….!tongaya düşmüyor o zaman kimse

 4. sevecen dedi ki:

  selamlar kardeşler…bu kardeşin söylediği kullanma meselesi dindar bir kadın için geçerli olamaz zaten…evet cinsellik önemli bir konu bir evlilikte…aynen duygusal paylaşımların çok önemli olduğu kadar…bunu kullanan kadın zannetmiyorum çok olsun…kadın gerçekten fiziksel olarak çok yoruluyor,hiç iş yapmasanız bile evde yapacak o kadar çok şey oluyor ki…bir de çocuk dünyaya gelmişse artık kadın için düşünün zorluğu…rabbime şükürler olsun tabi çocuk bambaşka…ama kadın için gerçekten zor bir dönem …kadının cinsel anlamda eşini mutlu etmesi için ve hem de kendini tabi…ruhsal ve fiziksel olarak gerçekten çok iyi olması gerekiyor…bu da bir kadın için o kadar zor ki…ama bazen kendini düşünmeyip işte o eşinin nefsini koruması gerektiği için eşini red etmemesi gerekiyor…maaleseff ben evliliğimizin ilk yıllarında aşırı yorgunluktan,ilerleyen zamanlarda da eşimle aramızdaki sıkıntılardan dolayı bunu başaramadım(( hala da başarmış değilim…ama dua ediyorum…Rabbim affetsin beni bu mesele yüzünden inşaallah…eşim gerçekten çok ahlaklı bir insan…eğer bu yüzden gözü harama kaydıysa da azıcık bile kaymış olsa ben elbette suçluyum…bu yüzden rabbim affetsin…bu benim hatam…ama önce Allah korkusu tabi her iki taraf içinde …çünkü bu karşılıklı…bir erkekte eşinin istediği sevgiyi veremiyor,göstermiyorsa kadının da gözü harama kayabilir…rabbim korusun…bundan da erkek sorumludur…ama dediğim gibi biz daha sadığız,çünkü nefsimiz daha kuvvetli sanırım…Rabbim kendinden korkanlardan eylesin,haramdan korusun…tüm yuvalara huzur versin inşaallahh…

 5. istanbullu dedi ki:

  selamlar.herkes kendi çerçevesinden bakıyor olaylara sema hanım yayınlamış ama bu yazıyı yayınlayarak erkeklere biraz fazlaca omuz vermiş gibi olmuş.çünkü dindar kadınlarında kadınlıkları eşleri tarafından kullanılıyr çünkü yanına yanaşmasan kardeşin dediği gibi ya yorgunsun tüm günün ağırlığı üstünde (çocuklar cabası yinede hamdlsun 🙂 yada baş ağrısı …. ama eş anlamazsa yinede ısrar edip red cevabı alırsa o zamanda Allahın hükmü bak biz razı olmazsak cennete giremezsiniz evet amenna ama sen merhamet etmeyip bunaltırsan eşini oda hayır derse karşı gelir isyankar olursa bu senin merhametsizliğin olmazmı.Onlar, Allahü teâlânın size emanetidir. Onlara yumuşak olun, iyilik edin!) [Müslim] (Bir mümin, kötü huylu diye hanımına kızmasın! İyi huyu da olur.) [Müslim] …gülistan dergisinden alıntıdır son yazılanlar kardeşler okumanızı tavsiye ederim.
  ben yinede sema hanıma bizlerine onore eden bir yazı paylaşmasını bekiyorum kısacası üzüldüm eşim bana koz olarak kullandı bu yazıyı sanki kendileri Allah resulu gibi yaşıyorda bizden o anlayışsızlığa karşı hz.Hatice ve Ayşe olmamızı istiyorlar selametle.
  gülistan dergisi:
  Aile içinde ya da sosyal hayatta karşılaştığımız hata ve kusurların telafisinde ya da bertaraf edilmesinde uygulanacak en güzel metot, Kuran ve Sünnet’te yer almaktadır.

  Bu konuda da en güzel model, her zaman ki gibi sevgili Peygamberimizdir (sav).

  Hz. Ali Efendimiz, oğlu Hz. Hüseyin’e (r.anhum) Peygamberimizin ahlakını anlatırken, aynı zamanda müslümanların da sahip olması gereken şu hasletleri saymıştır:

  Resul-i Ekrem (sav) kendi hesabına üç şeyden sakınırdı:

  1- Tartışma ve çekişmeye girmekten,
  2- Gereğinden fazla söz söylemekten,
  3- Kendisini ilgilendirmeyen işlerle uğraşmaktan.

  Başkaları adına üç şeyden sakınırdı:

  1- Kimseyi tenkit etmezdi,
  2- Kimseye hakarette bulunmazdı,
  3- Başkalarının sırlarını öğrenmeye çalışmazdı.

  Hataların düzeltilmesinde önemli gördüğümüz bazı maddeleri sizlerle paylaşmak istiyoruz.

  Kusurları güzellikle düzeltmek
  Hata arayıcı ve başa kakıcı olmamalı
  Hanımların iyi yönlerini görmeliyiz
  Eşler birbirlerine bol bol hayır DUA etmelidir. Burada ifade etmeye çalıştığımız hususlara dikkat edilirse; MUTLULUK, SAĞLIK, HUZUR ve AFİYET içerisinde, Allah’a (cc) kul; Hz. Peygambere ÜMMET olmanın şuuruyla bir ömür boyu aile yuvaları neşe ile dolar inşallah…

  http://www.gulistandergisi.com/dergi_oku.php?id=585

 6. vahdet hoca dedi ki:

  s.a. ben yukarida yazilanlara kendi icerigi ekseninde katiliyorum.ayrica bunu yazan bir bayan yazar ise onuda iki kere tebrik ediyorum .birincisi hakikate meftun olmasindan dolayi , ikincisi ise bir bayan olarak hemcinslerinin yaptigi bu derin zülmü ayni derinlikle ifade edebilmesinden dolayi.hakikati yazanlar olmasa , kalemde kurusa ne olur halimiz.evlerinde herseyleri olan bayanlarin maalesef evlerinde huzurlari ve onlari seven onlara yürekten bagli kocalari yok .erkekte vazifesini bilmeli ama ….su ikinci madde tamamen farkli geliyor bendenize .

  • semamarasli dedi ki:

   Vahdet Bey, yorumunuz için teşekkür ederim. Yazı bana ait değil, öyle zannedilmiş , bana gelen bir okur mailinden bir bölüm aldım. Bir beyefendi derdini paylaşmış. Bu konudan muzdarip olanların olduğunu bildiğim için ben de paylaştım. selamlar…

 7. bir hanım dedi ki:

  Dindar bir erkeğin hanımı tarafından kulanıyor olması her nekadar yanlış olsada etrafta bazı örnekleri var,bu doğru ama genelleme yapıp bütün kadınları suçlamak da yanlış olur…hayat bir imtihan bazen insan dengini bulamıyor.ALLAH gerçek MÜSLÜMAN olarak yaşamaya çalışan bir kulunu seviyorsa, bence ona tam tersi bir eş nasip edip onun müslümanlığını,sabrını,kulluğunu sınıyor bence….
  yani eğer ki siz gerçektende dindar bir erkekseniz karşınız daki eşiniz sizin denginiz olmayabiliyor,Rabbim sizi huysuz,itaatsiz bir hanımla imtahan edebilir…tıpkı zamanında bazı peygamber eşlerinin (itaat temeyip ),kafirlerden olup helak olması gibi….
  2.konuya gelince bence erkeklerde cinselliği bir silah olarak kullanıyorlar …çoğu yerlerde kadınların cinselliği eşlerine karşı kullandığı yazıyor ben katılmıyorum ve çevremde hanımına karşı cinselliği bir silah olarak kullanan çok erkek duyuyorum ,ama kadınlar bu konuda çok çekimser kalıp susuyorlar…bunlardan biride benim eşim ben eşime karşı elimden gelen herşeyi yaptım.red etmedim,o yaklaşmadığı halde ben o harama gitmesin, o gururllu ben Allah rızası için yaklaştım,itatat ettim.

 8. kardelen dedi ki:

  Arkadaşlar büyüklerimiz hep derki yatak odasını kapısından girince her şeyi bir kenara bırak yatağa eşinle kırgın girip şeytanı sevindirme orası insanların en zayıf olduğu yerdir.Hep erkeklere görev düşüyor diye kendi yappacağımız görevleri tepelere çıkarmanın bi anlamı yok.Severek yapıldıktan sonra eşini mutlu etmek için yapıldıktan sonra en zor iş bile insanı yormaz diye düşünüyorum.Biz bayanlar hep paygamberimizi örnek gösteriyoruz eşlerimize ama hz.Hatice nin sevgisini mertliğini huzurunu verebiliyormuyuz(muyum )diye düşünmekten kendimi alamıyorum.
  Hep ben merkezli yaşamaktan başkalının yerine kendimizi koyamamaktan bu sorunlar

 9. Tekin dedi ki:

  s.a
  Bence Sema hanımın tespiti müthiş bir okuma. Ben tıpkısının aynısını yaşıyorum. Çevremde de örneği o kadar çok ki. Hanımlar erkeklerin başına katır gibi yular geçirip istediği yere götürmek istiyor. Ne azla ne de çokla mutlu oluyorlar. Her dediği şıp diye yapılacak. Ne isterse hemen alınacak. Oysa Evi geçindirmekle sorumlu erkek kırk kez düşünüp ona göre adım atmak durumunda. Planlama yapması lazım. Hayat sadece mutfak, temizlik ve yemek yapmaktan ibaret değil. tamam ev işleri zor ve yorucu ama, günde 2 saat tıklım tıklım otobüste yolculuk yap da görelim. (çalışmayı da bıraktık bir kenara) Eee akşam yemeği yiyince şekerleme yapmak da suç, otobüs geç kalsa suç erkeğin…

  Aslında durum çok ciddi.
  Çevremde iyi eğitim almış, son derece dindar ve ahlaklı gençler artık kapalı hanımları almıyor. Çünkü Örtüden başka bir haltın olmadığını düşünüyor. Müslüman kadının örtüsü bir sonuç olması gerekirken, onun geri planı sağlam bir kişilik, güzel bir ahlak, edep ve terbiye ile dolu olması gerekirken hakikat uçmuş, geriye üç parça kumaş kalmış sonucu çıkıyor.

  Bundan 5-10 yıl sonra kapalı hanımlar evlenecek erkek bulamayacak, belki onlara fantazilerini tatmin edecek laik spkınlar kalır. Bunu da hak edip etmediklerini konuşuruz belki o zaman.

  Sema hanımın kitaplarını almışım fuardan, hanıma bir tanesini okuttum ben de okudum. evde kavga çıktı. Şimdi bana diğer kitaplarını okutturmuyor. Sema Maraşlı diyince çıldırıyor. Müslüman kadınlar feministliği bir haltmış gibi devraldı. Tepe tepe kullanıyorlar. İsmet Özel yıllar önce bunları yazınca tefe koydular adamı…

  Allah sonumuzu hayır etsin…

  • şeker dedi ki:

   akşam otelemi geliyorsunki yemek ye uyu….Oh ne ala.Hadi eşini boş ver diyelim,oturup çocuklarınla iki latife etsen…Ben merkezli olmayalım lütfen..Eşleriniz evinize aldığınız hizmetçileriniz değil.Ben örtülü bir bayan değilim ama başörtüsü hakkında söyledikleriniz doğru bulmuyorum.Benim komşum örtülü bir bayan,dininide hakkıyla yaşıyor.Ama eşi onu aldatıyor.Karşı çıkarsa işte yol diyor….Buda bir erkek.Sizin gibi…

   • eymen dedi ki:

    “Bundan 5-10 yıl sonra kapalı hanımlar evlenecek erkek bulamayacak” demişsiniz.
    Bence 5 10 yıl sonra kapalıların bir kısmı bulur, ama açıkların hiç şansı yok.
    Şu anda açıkları tercih edenlerin bir bölümü de çalışma, yani para meselesi yüzünden tercih ediyor.
    Açık hanımların daha uysal olma sebeplerinden biri de o kesimde evlenememe oranlarının daha yüksek olması. Tabii kapalıların bu durumu suistimal etmeleri de çok yanlış.
    Boşanma oranlarına da bakmak lazım, açıkların % kaçı boşanıyor, kapalıların % kaçı boşanıyor.

    • nurlis dedi ki:

     Sayın Eymen, dediğiniz gibi boşanma oranlarına baksak sizce bu neyi gösterecek?
     Açık hanımların boşanma oranlarının başörtülülerden daha yüksek olduğunu varsayalım (iststistiksel verileri bilmediğim için varsayıyorum.) Bu durum başörtülülerin daha mutlu olduğunu mu gösteriyor? Tabii ki hayır… Biz böyle şeylerden konuşurken / yazarken sanki herşey olması gerektiği gibi yaşanıyormuş gibi varsayarak dindar insanların daha mutlu olduğunu, evliliklerinin daha iyi olduğunu söylüyoruz.
     Halbuki gerçek durum böyle değil, hem kendimden hem ailemden hem de çevremden gördüğüm bu…Hanım olması gerektiği gibi ise bey öyle değil, bey olması gerektiği gibi ise eşi öyle değil, belki de ikisi de olması gerektiği gibi değil…bir sürü sorun yaşıyorlar…belki kopma noktasına geliyorlar…ama ne kadar olması gereken gibi olmasada, başörtülü hanımların çoğu boşanma Allahın en sevmediği helal olduğundan, çocuklar mağdur olmasın vs diye, ne kadar mutsuz olsalar da son raddeye kadar boşanmayı engellemek için ellerinden geleni yapıyorlar…Buna karşılık da dindar görünen bey çıkıp, sen böyle diyorsun ama asrı sadette boşanıp yeniden evlenen bir çok örnek var, boşanma gayet normal bir durum diyebiliyor…Bence boşanma oranının daha az olmasının en önemli nedenlerinden biri bu… Tabii çok önemli bir faktör de başörtülü hanımların malesef çoğunun ekonomik özgürlüğünün olmaması…
     evlenecek erkek bulma konusunda ise, malesef meslek sahibi başörtülü hanımlar çok mağdur. Sebebi şu yada bu erkekler meslek sahibi başörtülü bayan istemiyor…fiili durum bu. Hele de avukat, doktor gibi gözde bir meslek sahibi iseniz hiç şansınız yok…
     Başörtülü bazı bayanlar evlenebiliyorsa , bunlar erkeklerin hizmetini en iyi şekilde görecek hamarat ev kızılarıdır…Okumuş başörtülü “çokbilmiş” kızları kim ne yapsın?

     • vekil dedi ki:

      baş örtülü doktor bekar bi bayan olarak kendime çok üzüldüm…

     • Abdullah Hekimoğlu dedi ki:

      Okuyan hanımların kamil bir insan ve hayırlı bir eş olmak yerine ekonomik özgürlük için okuması bugünümüzün en büyük huzursuzluk sebebibidir.Rabbim beni ve benim gibi düşünenleri muhafaza eylesin.Amin.

     • fitnat hanım dedi ki:

      bir kadının ekonomik özgürlüğü olunca eşine bağlı olmayacak diye birşey yok.asıl huzursuzluk sebebi bu olayı böyle gören gurur meselesi yapan kafalardır

     • Yasin dedi ki:

      ekonomik özgürlüğü olsa da olmazsa da eşler birbirine bağlı değilse sorun çıkar, gurur meselesi yapacak olan zaten en başından öyle biriyle evlenmez.

      Kadınında erkeğin de önceliği yuvası olmalı, zaten çalışmanın asıl amacı mutlu bir yuva değil mi?

      Sadakat, güven ve hoşgörü yoksa uğraşmayın, o yuva dağılır.

     • eymen dedi ki:

      Gerekirse kocasına destek olmak niyetiyle için meslek sahibi olmak iyi, ama gerekirse altta kalmayım ezilmeyim, mücadele edeyim, bana muhtaç olsun, icabında çekip gidebileyim niyetiyle olursa, baştan yürümeyecek bir evlilik durumuna veya erkeğin mutsuz olduğu mecburen yürütülen bir evlilik durumuna zemin hazırlamış olursunuz.

     • eymen dedi ki:

      Tabiki de gerçekten dindar olan birisi kadın erkek farketmez, boşanma konusunda daha temkinli, daha sabırlı ve fedakarane davranır.

  • mete akyon dedi ki:

   Tam isabet Tekin bey. Tesbitlerinizin tamamına katılıyorum. Sema hanımı okumamak çözüm mü. Şimdi okumayınca daha mı iyi durum. Hiç zannetmiyorum. Evlenirken kapalı bayan istediğine pişman ediyorlar insanı.

 10. h_n_g dedi ki:

  Rahmanın selamı üzerinize olsun inşaallah…..

  anlatılanlar muhakkak ki doğrudur şüphe etmiyorum fakat inanmakta zorluk çekiyorum…

  hep böyle değilki biz dindar kadınlarda bunun tam aksini eşlerimizden görebiliyoruz….

  eşiniz her iyi olumlu güzel hareketinizin bile arkasında sürekli kötü niyet arıyor…sürekli asık suratlı evde her daim öfkeli …yaptığınız itaati sizin iyiliğinizden dindarlığınzdan değilde kendi hakkıymış maharetiymiş gibi görüyor ve hiçte önemsemiyor teşekkür edilecek övülecek beğenilecek bişey olarak görmüyor….

  10 tane iyi şeyin yanında bi rahatsızlıktan dolayı bi hizmetini aksatırsanız sizden daha kötüsü kalmıyor..en kötü kadın siz oluyorsunuz :(((( ne yazıkki…işte bunlarda benim yaşadıklarım…

  bide üstüne kahve niyetine yediğiniz dayaklarıda hesaba katarsanız tadından yenmez hale geliyor zavallı dindar hizmet ehli kadının evliliği…

  hanımlar…iyi eşleriniz varsa kıymetini bilin..bazı kusurları varsada görmezden gelin..beğendiğiniz yönünü daha çok görmeye çalışın…inanın mutlu olmak hiç zor değil..hele dışarıda kötülüklerin bu kadar kol gezdiği..sıcak güzel bi yuvanın bir koruyucu kalkan gibi bizi korumasına muhtaç olduğumuz şu zamanlarda…

  birbirimize çok dua edelim inşaallah…

 11. vildan dedi ki:

  merhaba
  insanlar arasi iliskilerde sevgi, saygi,hosgoru karsiliklidir bunu hepimiz kabul ediyoruz.Peki saygisizlik,anlayissizlik,kabalik?Bunlarda karsilikli.Isin birde yakin iliskiler boyutunu dusunursek bu daha da karmasik bir hal aliyor.
  Yukarida bahsettiginiz bey efendi karsisinda Hz.Ayse’nin, Hz.Hatice’nin olmadigini soylemis,acaba kendisi esine olan davranislarinda ne kadar Peygamber efendimizi ornek aliyor?
  Kadinlarin cinselligi silah olarak kullanmasina bizlerde karsiyiz fakat esine kirgin bir kadin nasil esiyle beraber olsun,ona karsilik versin ki?Bunun silah olarak kullanilmamasi icin erkeklere buyuk gorev dusuyor.

  Biz yurt disinda yasiyoruz, esim ogrenci ve maddi imkanlarimiz kisitli.Bugun arkadaslari ile yemegi disarda yedi.Geldiginde yemeginin yarisini baslamadan paket yaptirmis bana getirdi.Ben esimin yemege gelmeyecegini bildigim icin birseyler atistirmistim fakat beni de dusunmesi,inceligi beni cok mutlu etti.

  Tum gun ev isleri ile ugrastim ve cok yorgun olmama ragmen bende askam usenmeden ona sevdigi keki yaptim.

  Muhabbet,sevgi,saygi hepsi karsilikli.

  Sorunlu giden evliliklerde once insan kendi kabahatlareni dusunmeli,duzeltmeli..Diger turlu hic kimse dort dortluk degil..

  • nurudilara dedi ki:

   bence en önemli kaide ben deyil biz olmak ve iki bedende bir ruh olup kendini deyil karşındakini sevindirmeye gönlünü hoş tutmaya çaba göstermek ki karşı tarafta aynı şekilde kendini deyil karsısındakini düşünmesidir o zaman mutlu huzurlu bir yuvaya sahip oluruz inşallah tabi en başta allah rızasını gözetip öyle hareket etmek gerekiyor rabbim hepimizin yuvasının biz olabilmemizi sağlamasını nasip etsin inşallah

  • ismail dedi ki:

   Allah muhabbe arttırsın, daim etsin. O kadar facia ilişki yorumundan sonra sizinkini okumak beni gülümsetti.

Dünden Bugüne

Hadis-i Şerif Düşmanlığı

Bizim halkımız Kur’an-ı Kerimi pek bilmez. Bu elbette büyük bir eksikliktir fakat yine de dinimizi Peygamber Efendimizin hayatı ile öğrendiğimiz için halkın inancı sağlamdır. Batılılar yüzyıllar boyunca İslam ülkelerine hoca kılığında ...
Devamını Oku

Güzel Söz

“ Merhamet en etkili silahtır; kalbe kadar işler ve ebediyete kadar iyileşmeyecek yaralar açar. “( LAvigerie)

Kitap

Yuvamızda Huzur Bulalım Diye

Huzur, modern dünyada, moda dışı bir kelime gibi duruyor artık. Oysa, Huzur; ne tatlı bir kelimedir. Huzur; ruhun, zihnin ve bedenin sükûnet bulma hâlidir. Huzur; gönlün yatışması, nefsin tatmin olmasıdır. Huzur; baş dinçliği, gönül ...
Devamını Oku