Erkeklerin Altın Yüzük Takması

img-20161230-wa0014Soru: Erkeklerin evlilik nişanı olarak altın yüzük takması doğru mudur?

Cevap: Erkeklerin altın yüzük takmaları caiz değildir. Peygamberimiz (a.s) altın ve ipeğin, bu ümmetin erkeklerine haram kılındığını beyan buyurmuştur. Bazı kitaplarda nişan için olursa bunun caiz olacağı belirtilmiştir. Ama biz altını ve ipeği erkeğe yasaklayan hadis-i şerife baktığımız zaman böyle bir ayrımın olmadığını görüyoruz.

Hatta Resullullah (a.s.) bir erkeğin parmağında bir altın yüzük görmüş, “Onu at” demiştir. Peygamberimiz (a.s.) o mübarek sözünde, yüzük nişan için olursa zararı yok, olabilir mealinde bir şey söylememiştir. Yani ‘altından olan nişan yüzüğü erkek için caizdir’ şeklindeki fetvanın dayanağı/delili bulunmamaktadır.

Altın altındır. İpek ipektir. Hangi çeşidi ve cinsi olursa olsun erkeğe haram kılınmıştır. Bu arada kimileri şunu soruyor: Platin yüzük, altına göre çok daha pahalı. Erkeğin platin yüzük takması da caiz olmaz, değil mi, diye soruyorlar. Burada erkeğe haram kılınan şey, bu şeyin fiyatı, pahalılığı sebebi ile değildir. O şeyin kendisidir. Mademki ‘altın’ denmiştir hadis-i şerifte. Öyleyse altın dışında bir madene bu hüküm taşmaz.

Dolayısıyla erkek, platin yüzük takabilir. Esas tavsiyemiz, gümüş yüzüktür. Altın yüzüğü takan kişinin yaşı önemli değildir. Oğlan çocuklarına altın künye, altın kolye, vs. takmaktadırlar. Bunlar da oğlanlara caiz değildir. Çünkü erkek çocuğu kıyafeti, kullandığı eşya… itibariyle kız gibi büyütürseniz o çocuğun iç dünyasında psikolojik sapmalar meydana gelir.

Bu iş biraz daha ileri götürülecek olursa çocuk büyüdüğünde kendisini erkek gibi değil, kız gibi görmeye başlar. Onun için taa küçükten oğlan çocuklarına kız elbisesinin giydirilmesi, kızlara da erkek elbisesi giydirilmesi yasaklanmıştır. İleri yaşlarda da zaten erkeğin kadın elbisesi giymesi ya da kadının erkek elbisesi giymesi, yasaklanmanın ötesinde lanetlenmiştir.


Bunlar da ilginizi Çekebilir

14 Yorum Yorum Yaz

Yorum Yaz