Ev Hanımı İn, Çalışan Hanım Out

14 Şubat 2016Evlilik12 Yorum »

kalemmh3Geçenlerde bir kadının serzenişine şahit oldum. ‘Keşke çalışan gelin almasaydım’ diye hayıflanıp derdini anlatıyordu. Onun bu sıkıntısını çoğu kişi yaşıyor ama anlatamıyor sanki. Hele maddi durumu iyi olan aileler gelinlerinin çalışmasından oldukça rahatsız. Yıllardır ‘çalışan kız arıyorum’ lafı yerini ‘ev kızı arıyorum’ a bırakacak gibi.

Yıllarca okuyup elde ettiği mesleğini yapmak istemek elbette kadınların en doğal hakkıdır. Onlara bir sözüm yok. Ama hiç bir mesleği olmayan, paraya da ihtiyacı olmayan kadınlar da her hangi bir işte çalışmak istiyor. Bunun nedeni ne eşleri ne de kendileri. Bunun nedeni çalışan diğer kadınlar.

Diğer kadınlar için süslenen kadınlar şimdi de onlar için çalışıyor. Bir iş arkadaşım ‘ev hanımlarıyla geziye çıkmam, onlar sadece alışveriş derdinde’ derken ne kadar yanlış düşünüyordu.

Ben kadınları çalışan çalışmayan diye ayırmam. Eğer bir ayırım yapılacaksa kültürlü kültürsüz diye ayırırım. Kendini geliştirmek için çaba sarf etmeden, boş boş televizyon izleyip gün gün dedikodu peşinde koşuyorsa yazık ediyor kendine. Ama hem kendini hem çocuklarını yetiştiren, vakit buldukça hayır işlerine koşan kadınlar gerçek mana da “ev hanımı” oluyorlar.

Çalışmanın veya ev hanımı olmanın kendi içinde iyi ve kötü yanları var. Mesela çalışırken eş ve çocuklara vakit ayırmak çok güç. İnsan kendi şahsi işlerine bile zaman bulamıyor.

Gerçekten ihtiyacı olup çalışarak ailesine katkıda bulunan kadınları ayakta alkışlarım, hiçbir sözüm olamaz. Eğitim işleriyle uğraşan yahut sağlık sektöründe çalışıp hem kendine hem başkalarına faydası olanlarda alkışı hak ediyor. Bunlar benim düşüncem elbette. Kadın mutlaka çalışmalı ya da mutlaka çalışmamalı demek büyük haksızlık.

Şimdi çalışmak moda, her moda gibi güncelliğini yitirecektir.

Kadının çalışırken veya çalışmazken ki yaşadıklarının en önemli faktörü eşidir. Daha bir sürü faktör kadınların yaşadıklarını etkiliyor. Mesela;

Sabahtan akşama çalışıp bütün kazancı kocaları tarafından gasp edilenler,

Çalışacağım diye el kadar çocuklarını ellere teslim edenler,

Yorgunluktan akşam eve uyuklayarak gelenler,

Bütün gün işte yorulup bir de akşam evde koşturanlar,

Yoğunluktan bir sayfa kitap okumaya vakit bulamayanlar,

Maaşının küçük bir kısmını dahi aile bütçesine koymayıp sadece kendi için harcayanlar,

Çalışacağım diye dini tavizler verenler,

Ya da;

Evde bütün gün oturup akşama yemek yapmayanlar,

Gezmekten ev işlerine zaman ayırmayanlar,

Para kazanmadığı için hor görülenler,

Kocası tarafından harçlıksız bırakılanlar,

Nasıl olsa evde diye yakınları tarafından rahatsız edilenler,

Ev hanımı diye çalışan hanımların psikolojik baskısına maruz kalanlar…

Bunlar aklıma gelen kötü taraflar. İyi yönlerini de siz bulun isterseniz.

Zeynep Kahraman

Okunma Sayısı : 6.697

Yorum yapın

“Ev Hanımı İn, Çalışan Hanım Out” için 12 Yorum

 1. zemzem dedi ki:

  çalışanlar çalışmayanları, çalışmayanlar çalışanları yargılamasın, teyzeler yorum yapmasın sorun ortadan kalkar. bazı kadınlar evde olsada eve yetmez, çunku kendı ile meşguldur. bazı kadınlar dılardada olsa eve yeter. kişiye göre değişen bir durum.

 2. abd.. dedi ki:

  bekar biri olarak şunu söyleyebilirim ki: eğer eşim çalışmak istese onu fazla yormayan bir işte çalışmasını isterim.işten geldiğinde evi,kendisi,çocukları,kocasıyla ilgilenmesini isterim. işin amaç değil araç olması gerekir. kadın hamallık yapmamalı. işten geldiğinde eve zaman harcayamıyorsa o işte çalışmasın vaya yarım günlük bir işte çalışsın. ne olursa olsun kendinden ailesinden uzaklaşmasın. yaratılış amacını unutmasın. huzurlu olsun. kendisi huzurlu olunca kocası da huzurlu olur eminim.

 3. Melike-89 dedi ki:

  Bence bir bayan için en güzeli yarım gün çalışıp geri kalan vaktini kendisi, çocukları, evi ve eşine ayırmak. Ben tam gün çalışan bir bayanım. İyi yanları da var kötü yanları da.

 4. Abdullah Bir dedi ki:

  SÖZÜM,
  ÖZGÜRLÜK, KENDİ AYAKLARI ÜZERİNDE DURMAK, YILLARCA BOŞUNA OKUMADIM MAZERETLERİ veya DAHA LÜKS ve RAHAT BİR HAYAT YAŞMAK İÇİN YUVALARIN DA EVLATLARINA ANNELİK YAPMAK YERİNE 3 KURUŞA ÇALIŞMAYI TERCİH EDEN KADINLARA…

  “ÇALIŞIYORUM” Mazeretiyle bugün içinde ANNE’nin olmadığı sözde , ANA OKULLARI’na YUVALAR’a terk ettiğiniz yavrularınız gün gelecek sizi içinde huzurun olmadığı HUZUR EVLERİ’ne gönderecek

 5. Aslıhan dedi ki:

  6 sene özel sektörde çalışıp, son 1 yıldır oğlum dolayısıyla işten ayrılmış biri olarak şunu söyleyebilirim ki; evin iç işleriyle ilgilenmek bir yere kadar keyifli. Fakat meslek sahibi olduğunuzu hatırladığınız ve evde ne yaptığınızı sorguladığınız anlar oluyor. Çünkü evde mesleğinize dair işler hep yarım kalıyor. Çalışma disiplini ve düzeni evde aynı şekilde sağlanamıyor. Hesaplarınız ve planlamalarınız tutmuyor. Yani en azından benim için durum böyle.

  Şu an tek isteğim rahat bir işte çalışabilmek. Yarı zamanlı olması resmen bir lütuf olur. Anneliği tatmış her kadının arzusu bu yöndedir bence. Aksini iddia edenler ya henüz anneliği tatmamıştır ya da ne istediğini bilmiyordur…

 6. ... dedi ki:

  Sayın Zeynep hanım,

  Kadın mutlaka çalışmalı ya da mutlaka çalışmamalı demek büyük haksızlık. Ev hanımımısınız çalışıyor musunuz bilmiyorum ama herkes kendi çerçevesinden içinde bulunduğu şartlardan durumu değerlendiriyor.

  Mesleklere kutsallık atfederken fıtrata uygun olup olmadığına da dikkat etmek gerekir. Bugün ihtiyacımız olan bayan doktor yada öğretmenden çok Saliha kadın ve dindar annedir. Bugün sayısız lisans ve lisansüstü eğitimi almış kişi var bunlar arasında nitelikli anne yada baba olacak aile kuracak kişi sayısı kaçtır?

  Başkası yada el alem ne der el alem için yaşamaktan vazgeçmeliyiz. İsteyen ev hanımı olmayı küçümsesin isteyen çalışan hanımı el üstünde tutsun ne fark eder imtihandan biz tek başımıza sorumluyuz. Fıtratıma uygun olmayan işte çalışıyorum ve ben hanımların fıtratlarını korumaları iyi eş olabilmeleri ve nitelikli anne olabilmeleri için çalışmalarını önermiyorum.

 7. salih özgür dedi ki:

  ev hanımlarına 1000 tl maaş verilsin adeletsizlik bitsin ,çalışan hanımlar ,aslında çalışmak istemiyorlar ,bence niye çalıştıklarınıda anlamıyorlar ,benim gözlemledğim sürekli bedenleriyle işyerlerinde ama ruhları ,akıllarıyla ,evinde,kocasında ,çocuklarında …….

 8. Uğur dedi ki:

  Bence kilid noktası tam gün ve yarım gün çalışmaktır. Resulullah zamanında da kadınlar kocalarına destek olarak tarlada ekinlerle uğraşırdı, Medinedekiler böyle yapardı, veya dikiş nakış yaparak yine aile bütçesine destek olurlardı. Ama onların bu çalışması hafifti, asıl işi erkekler yapardı. Günümüzde evde ve tarlada çalışmak ancak az sayıda kadın için mümkün, ama bunlara denk olarak yarım gün çalışmak düşünülebilir. Keşke şu feminist ve laikçi lobinin beli kırılsa da zeki ve kavrayışlı ulemamız dinlense ve böylece hükûmet de kadınları tam günden yarım gün çalışmaya indirse. Yarım gün çalışıp tam gün ücreti vermek olacak iş değildir. Böyle bir haksızlık da edilmemeli. Fakat ailelere çocuk desteği verilebilir. Oturulup beraberce derin düşünülürse bu işler çok kolay hâlledilir aslında, fakat feminist ve laikçi odaklar bütün analitik düşünme yollarını tıkıyor, felc ediyor, çözümleri engelliyorlar. Allah onlardan bizi kurtarsın.

  • Uğur dedi ki:

   Şu noktayı eksik bırakmışım ki niçin kadınlar yarım gün çalışmalıdır tek gün yerine. Geçen aylarda bir hocamız bunu net olarak izah etmiş, fakat feminist ve laikçi medya onun sözünü çarpıtarak bambaşka bir hâle getirmişti. Demişti ki tam gün dışarıda çalışan kadın yorulur, kocasıyla ve onun ihtiyaclarıyla ilgilenemez, böylece Allah korusun kocasını zinaya teşvik etmiş olur. Ama laikçi ve feminist medyanın karakter suikasdcileri bunu çarpıtarak dediler ki güya hoca demiş ki çalışan kadın işyerinde zina yaparmış. Müslümanların sözlerini böyle çarpıtıp onlara iftira eden kötüler, müstehaklarını inanmadıkları veya çok az inandıkları Allah’tan bulsunlar, başka bir şey demeyeceğim.

 9. Aslı dedi ki:

  Kadının çalışması kapitalist düzenin istediği bir durumdur. Kadınlar fabrikada çalışıp ürün üreteceklerine evde çalışıp bu vatana, bu ümmete değerli, bilinçli ve faydalı bireyler yetiştirsinler. Ama ev hanımları da çocuk büyütmekle çocuk yetiştirmeyi aynı şey sanmasınlar.

 10. fatma dedi ki:

  Bence çalışan kadın olmanın hiçbir avantajı yok.Hamallık.

Dünden Bugüne

Hadis-i Şerif Düşmanlığı

Bizim halkımız Kur’an-ı Kerimi pek bilmez. Bu elbette büyük bir eksikliktir fakat yine de dinimizi Peygamber Efendimizin hayatı ile öğrendiğimiz için halkın inancı sağlamdır. Batılılar yüzyıllar boyunca İslam ülkelerine hoca kılığında ...
Devamını Oku

Güzel Söz

"Sevgi ile , bulanık ve tortulu sular arı ve duru hale gelir." (Mevlana)

Kitap

Yuvamızda Huzur Bulalım Diye

Huzur, modern dünyada, moda dışı bir kelime gibi duruyor artık. Oysa, Huzur; ne tatlı bir kelimedir. Huzur; ruhun, zihnin ve bedenin sükûnet bulma hâlidir. Huzur; gönlün yatışması, nefsin tatmin olmasıdır. Huzur; baş dinçliği, gönül ...
Devamını Oku