Evlilik SultanlıktırBir Havva Diyor ki...

Sema hanım,

Çocukaile sitesini, yazılarınızı merakla takip eden ve tüm kitaplarınızı alıp okuyan altı aylık nişanlı bir takipçinizim. Hayatım sizden önce ve sizden sonra diye ikiye ayrılıyor.

Sizden önce bayanın illa ki çalışması gerektiğini, kendini ezdirmemesini, erkeğin her dediğini yapmamasını düşünürdüm. Kafamda ki erkek modeli sizinde belirttiğiniz gibi sürprizci, romantik, hep alttan alan bir kişilikti. Aslında öyle feminist olduğumu ya da olmam gerektiğini düşünen birisi değilimdir.

Bu düşünceler sadece beynimde yer edinmiş ve en ufak bir haksızlıkta kendini göstermeye başlamıştı. Çevremde ki insanlardan, medyadan ister istemez etkilenen beynim gizliden gizliye bilinç altıma yerleştirmiş feministliği. Nişanlımla gerek dini yaşantı olarak, gerekse düşünce olarak uyuştuğumuz halde ve ben ona hak verdiğim halde kendimi birden ona karşı asi,saygısız birisi olarak buluveriyordum...

Ve bu olay beni artık çok yormaya, üzmeye, kaygılandırmaya başlamıştı. Acaba ben neden böyleyim, niçin öfkemi yenemiyorum, niye nişanlıma "peki" diyemiyorum diye kendime sorular soruyordum. Çoğu zaman "nazar değiyordur" diye kendimi geçiştiriyordum. Ben bu kadar sinirli, ilgi bekleyen, sürekli küsen birisi oldukça nişanlımda doğal olarak bana karşı sabrını zorlayamıyordu. Hem uzaklığın verdiği zorluklar da vardı. Birbirimizin ruh halini sadece telefonda ki duyduğumuz sesten çıkartmaya çalışıyorduk.

Günler böyle düşe kalka geçerken çocuk-aile sitesiyle tanıştık. Beraberce evlilik okulunu, radyo programlarınızı, yazılarınızı takip etmeye başladık. Sonra nişanlım sizin evlilik ile ilgili tüm kitaplarınızı doğum günümde bana hediye etti. Bazen yine ufak tefek sürtüşmeler olduğu zaman hemen "Sema hanım böyle diyordu, kitapta bu yazıyordu." diye birbirimizi uyarmaya başladık. Ben ve nişanlım sizden sonra çok yol kat ettik...Sabrı, sevgiyi, muhabbetli yaşamayı Rabbimiz'in ayetleriyle, Peygamberimizin hadisleriyle, sizin tavsiyelerinizle bulduk..

Geçen gün bir arkadaşım "Keşke bayanlara da İslam Hukukunda boşanma hakkı verilse" dedi. Masada beş kişiydik; ama sadece ben "iyi ki verilmemiş" dedim. Çünkü Rabbim bizi bizden iyi bilir. Fıtrat gereği duygusal ve sabırsız olduğumuz için en ufak meselelerde eşlerimizi hemen boşardık.Nişan atma olayında bile çoğunluk bayanlarda. Özellikle de günümüzde medya ve çevrenin kışkırtmasıyla bayanlar hemen nikahı bozar böylelikle de yuvalar daha kolay yıkılır hale gelirdi.Rabbimin koyduğu her kuralda muhakkak bir hikmet var.

Ne zaman ki İslam'ın koyduğu çizgiden, fıtratımızdan uzaklaşmaya başladık o zaman mutsuzluğa, haksızlığa hapsolunduk.Ben şuan da çok mutluyum ve daha da çok mutlu olacağımı düşünüyorum. Beni bu düşüncelerim yüzümden eleştirenler ise umurumda değil çünkü evliliğimi onlar kurtarmayacak.

Evlilik sultanlıktır, evlilik berekettir ve evlilik cennet yoludur. Ne zaman mı ? Kadın erkeğine saygı gösterdiği zaman, erkek karısına sevgi gösterdiği zaman... Sonra bayanlar öyle her şeyi ummasınlar, beklenti içerisine girmesinler. İnanıyorum ki çoğumuzun babasının evinde her istediği dört dörtlük olmamıştır,çoğumuzun her günü güllük gülistanlık geçmemiştir. Hal böyle iken neden eşimize bu kadar yük yüklüyor,onu zor durumda bırakıyoruz ? Neden ona yardımcı olmaya çalışmıyor,beraberce anlayışla yaşamıyoruz?

Her gün televizyona gömülüp İslam'a uymayan sahte düşünce ve yaşayışları izleyip kendi yuvamızı da zorla o kalıplara sokmaya çalışacağımıza ayetler, hadisler okuyup sahabe ve alimlerin tavsiye ve yaşayışlarını kendimize örnek alsak daha mutlu ve huzurlu oluruz. Dış dünyayı değil kendi iç dünyamızı takip edelim ve kurtaralım. Yarın bir gün herkes zor zamanında sırtını sana dönerken yanında sadece eşin olacak. Eşin huzurun, dayanma gücün olacak. Cümlelerimi etkilendiğim ve kendime düstûr edindiğim ayet ve hadisle tamamlıyorum.

Evliliklerimizin cennet yolu olabilmesi duası ile..

“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):

"Allah her hangi bir kimseye saliha eş takdir ederek rızıklandırmış ise, şüphesiz ki dininin yarısını yaşamak üzere o kimseye yardım etmiştir. Dininin diğer yarısı hususunda o kimse Allah’dan korksun, takvaya sarılsın.’ buyurdu.

Tabarani (976-M Evsat) Hâkim (2/161) Albani (625-Sahiha)

"Kaynaşıp, huzura kavuşmanız için size kendi (cinsi)nizden zevceler yaratması ve aranıza sevgi ve merhamet koyması O’nun (kudretinin) delillerindendir. Şüphesiz ki, bunda düşünen bir toplum için elbette ibretler vardır." (Rûm-21)


Bunlar da ilginizi Çekebilir

32 Yorum Yorum Yaz

Yorum Yaz