Fatih Akbaba ile Pazartesi Sohbetleri

IMG_5616Uzun yıllardır "İletişim ailede başlar" seminerleri veren Kişisel Gelişim ve Sosyal İletişim Uzmanı Fatih Akbaba Hayatın İçinden bölümümüzde bizlerle olacak.Aİlede iletişimi nasıl güçlendirebiliriz, anne -çocuk ilişkisinin ilişkilerimizde etkisi nedir? İletişim nedir? sorularına yanıtlar verecek. Huzurlu ailelerin artması duasıyla işte ilk haftanın sorusu ve cevabı;

“Değer verdikleriniz ve size değer verenlerinizin varlığı yokluğa dönüşmeden varlık kavramından haberdar olmak ne büyük zenginliktir.”

Soru: İletişim ve aile arasındaki ilişki hakkında ne söylersiniz?

Fatih Akbaba: İnsan, henüz dünyaya geldiğinde korkuyla birlikte ağlayarak varlığını gösterir. Hiçbir marifeti olmadan ağlayan bir bebek annesiyle bütünleştiğinde yani tensel iletişime geçtiğinde Allah’ın ona yüklediği ilmin ilk işaretini ortaya koyar. İşte insanın ilk mana yüklü iletişimi budur. Aslında doğum yaptıran ebelerin ilk dokunuşu bir iletişim değil bir taşıma ve vazifenin ürünüdür. İnsanın ilk gerçek iletişimi annenin kucağıdır. O herkesi ayağa kaldıran ve “şükür” dedirten ilk ağlamayı anlama dönüştüren dokunuşun adı konmamış bir mana ilminin iletişime bürünmüş halidir. İşte buradan yaklaşırsanız aile ile iletişim arasında sıkı bir ilişki vardır. Ve insan, bu ilk dokunuşla hep bir iletişime muhtaçtır. Ailede ilk iletişimde böyle başlar. İşte ben bundan dolayı dokunuşu ve dokunmayı gerçek iletişimin en önemli paydası kabul etmekteyim. İnsan mesafelere rağmen ailesinden taşıdığı bütün iletişim öğretileri hayatına yansıtmakta hatta hep o eski döneme dair özlemler büyütmektedir.

Aile kurulurken de bir iletişim değil midir bizleri biraraya getiren. Bir bakış, bir merhaba, bir karşılaşma ve bir dokunuş değil midir iki kalp arasında sevgileri ve hoşlanmaları kalplerimize dolduran. Şimdi bu duruma elektrik almak diyorlar. Etkilenme, etkileşim ve etkide bırakma ne derseniz deyin hepsi bir dokunuşun ürünüdür. Bir gözün bir sözün bir duruşun dokunuşudur.

 

*Fatih Akbaba kimdir*

Kahramanmaraş'ta dünyaya geldi. İlk, Orta ve Lise eğitimini K.Maraş'ta, Üniversiteyi Ankara'da Gazi Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Eğitimi'nde tamamladı. Aynı üniversitede Master eğitimini Türk Halk Edebiyatı Bilimdalında yaptı. Doktora ders dönemini yine aynı bilimdalında aynı üniversitede bitirdi. Başbakanlık, Tarım Bakanlığı, Birleşmiş Milletler Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Gazi Üniversitesi'nde görev aldı. Öğretim elemanı olarak öğrenci yetiştirmeye devam ediyor. Aynı zamanda Kişisel Gelişim ve Sosyal İletşim alanlarında ülkemizin önde gelen isimleri arasında olup Türkiye'nin gözde kurum ve kuruluşlarına seminerler vermektedir. "İletişim Dokunmaktır!" diyerek yola çıkıp gönüllere ve topluma muhabbetle dokunan Fatih Akbaba 1288'i aşkın sayıda Konferans, proğram ders ve seminerle çalışanlarla halkımızla birlikte oldu. Kanal A ekranlarında bir süre Günebakan proğramı içerisinde Küçük Dünyamız bölümüyle izleyicilerle buluştu.Başucu Denemeleri, İletişim Ailede Başlar ve Huzurlu Aile Formülleri isimli kitapları bulunmaktadır.

TRT Türkiye'nin Sesi Radyosu'nda haftalık İletişim Ailede Başlar programını hazırlayıp sunmaktadır. Ayrıca bundan sonra her cuma Radyo a'da Günden Ne Haber programında görüşleriyle yer alacaktır.Bunlar da ilginizi Çekebilir

0 Yorum Yorum Yaz

Yorum Yaz