Gayret Et Evlen:)

Gayret etmekyarım elma. Bazen sinirlerimizi bozar. Nasıl gayret edeyim, der dururuz. Gayretten önce gelen bir şey daha var. Gerçek niyet ve iyi niyet. İyi niyet olduktan sonra 2+ 2= 4 olduğu gibi Allah yolu açıyor.

Niyetin ne senin? Evlenmek mi? Evet. Peki neden evlenmek? İnsan neden evlenir? Bu sorunun cevabını bulalım kendi içimizde. Kendimize verelim cevabı önce.

İnsan neden evlenmek ister?

  • Maddi manevi bazı ihtiyaçlarını görmek için

  • Maddi dayanak için

  • Prestij için

  • Korunmak için

  • Sosyal statü için

  • Düzenli bir hayat için

  • Daha sağlıklı olmak için

  • Ruh ve gönül sağlığı için


Son günlerde yağan karlar bana bir şeyler hatırlattı. Kısmet işleri kar tanelerine benziyor bence. Nasibi olanlar toprakta birleşiyor. Yağarken hiç çarpmıyorlar birbirilerine. Ne kadar intizamlı ve düzenli iniyorlar aşağıya. Bazıları toprakta eriyerek birleşiyor. Eriyerek…Tek iken, çoğul oluyorlar. Tek başına bir şey ifade etmezlerken birleştiklerinde süper güç haline geliyorlar…

Niyet… İyi, katıksız, arı, duru ise Allah herkesin yolunu açıyor… Neden evlenmek ister insan? Yukarıda saydıklarımızdan en en önemlisi: Dinini tamamlamak…

İnsanın eşi yağan yağmurda şemsiyenin altına girmesi gibi bir şey… Bir çok şeyden koruyor. Başta günahlardan, haramdan, ruh saçmalamasından, gönül dağınıklığından, dikkat dağılmasından…vs. Önemi büyük.

Bu kadar önemi olan durumdan, bizler mahrumuz ve çabalıyoruz güya. Niyetlerimizi sorguladıktan sonra gayret ardından geliyor.

Gayret etmek; ilk önce dua. Gerçekten evlenmek için, evleneceğiz kişi için dua ettiniz mi? Önce Yaradan'dan istemek. Ama temcit pilavı misali değil. Gönülden, ruhen eksikliğini hissederek yakararak istemek.

Bazı zamanlarda kalkıp özel dualar ederek istemek. Sakın ben bunu istemekten utanayım demeyin. Ne buyuruyor Peygamber Efendimiz; Ayakkabı bağınızı dahi Allah'dan isteyin… Neden? Pratikte başını yaslayacağın yeri bil. Dağılma’dan ondan iste. Her şeye ve herkese hakim olan Allah istediği takdirde “Ol der ve oluverir”. İnancımız bu değil mi? Dua eksiğimizi gidermeliyiz…

Bir sonraki adımda lütfen istediğiniz kişinin özelliklerini bir kağıda yazın. Nasıl birini istiyorsunuz? Olmazsa olmaz dediğiniz özellikler neler?

Uzunca bir kağıt alın. Bir tarafına istediğiniz kişinin özelliklerini, bir tarafa da kendi özelliklerinizi yazın. Aşağıdaki başlıkları esas alarak:

Fiziksel özellikler

Manevi yönü

Karakteristik özellikler

Mesleki beklentiler

Neler olmalı? Tabii bunları yazarken mükemmel insan çıkartmayın ortaya. Daha bir gerçekçi olun.

Kendi özelliklerinizi de aynı başlıkların altına yazın.

Bakalım ortaya ne çıkacak. Biz istiyoruz fakat bekli de karşımızdakinin özellikleri bize göre değil. Yıllardır yanlış olanı istedik belki de…Ne istediğini bilmek yolumuzun hızlanmasını sağlıyor.

Bu tarz çalışmalar ilk başta angarya, gereksiz gibi gelir fakat sonrasında insan kafasının çok rahatladığını hisseder ve daha bir kendine güveni gelir.

Yıllar önce iki arkadaşın konuşmasına şahit oldum. Yaşı epey ilerlemiş bir erkek, arkadaşına nasıl bir eş istediğini anlatıyordu. İstekleri fiziksel özelliklerden ileri gidemedi: Saçları sarı olsun, beline kadar uzun olsun, gözleri badem gibi olsun ama renkli gözlü olsun. Uzun boynu olsun, yüz hatları belirgin ve yüzü çok güzel olsun….vs Arkadaşı ona çok güzel bir cevap verdi. "Abi Allah için git sen bir aynaya bak."

Yüzeysel gelse de çok güzel bir cevap. Aynaya bakmak. Önce kendimizin nerede olduğunu bilmek. Gerçekten isteklerim ütopik bir şey mi? Olabilirliği var mı? Olmayanı mı arıyorum acaba?

Bir de tevazu elbisesine bürünüp riyadan uzaklaşalım da gerçeklerle yüzleşelim. Benim istediğim özellikler acaba bana göre mi? Belki de benim imtihanım… İsteklerimizi netleştirirken biraz rahat olalım, esnek olalım. Önümüze çıkanları bir de bu gözle değerlendirelim.

Özellikle bu konuda bol dualı haftalar diliyorum…


Bunlar da ilginizi Çekebilir

70 Yorum Yorum Yaz

Yorum Yaz