Gelin-Kayınvalide İlişkilerini Tatlıya BağlayalımİÇİNDEKİLER

Annen Yaşıyor mu?

İki Kadın Arasında

Canım Babam

Beni Sev

Sosyal Ağlar da Ağlar

Ölçü

Haksızlık

Gelinlik

Kıskanırım Seni Ben

Bıktıran İyilik

Paspas

Bir Damda İki Mevsim

Hediye

Evli Erkeklere Yardım Derneği

Küçük Bir Oyun

Başkaları Yüzünden

Kaynana Sancısı

Kısmet

Biber Kızartması

Misafir

Şu İşler

Yuva Yıkan Sebepler

Bazılarına Rahatlık Batar

Babaannem

Sirkeli Tatlı

Sevap Kapısı

Kendine İyilik

Büyü

Koca Bulunur mu?

Anaya Hasret Gitmek

Akıllı Gelin

Komşu Olalım

Sıcak Ekmeği Özler Gibi

SUNUŞ

"İyilik de eşit değildir kötülük de. Sen kötülüğü en güzel olan hareketle sav. O zaman görürsün ki seninle kendisi arasında bir düşmanlık olan kimse sanki yakın candan bir dost oluvermiş. " (Fussilet sûresi 34. Âyet-i Kerîme)

Evlilik berekettir, muhabbettir. Bir kişi ile evlenir, koca bir aileye sahip olursunuz. Aileniz bir iken iki olur. Bir nimettir onlar. Fakat her nimetin külfeti olduğu gibi yeni bir aileye sahip olmanın da zorlukları elbette vardır. Sevdiğinizin sevdikleridir onlar. Eşinizi kıskanabilirsiniz, paylaşmak istemeyebilirsiniz. Yahut eşinizin ailesi kendi evlatlarını kıskanıp paylaşmak istemedikleri için size gönül kapılarını kapatabilirler. İşte o zaman iki yol vardır önünüzde.

Birinci yol: "Senin ailen benim ailemdir." deyip hata ve kusurlarına bakmadan onları kabullenmek, sevgi ve saygı göstererek gönül kapılarından içeri girmeyi başarmaktır. Gönül kapısının kilidi iyilik anahtarı ile açılır. İyilik edenler nice düşmanlıkları dostluklara çevirip gönüllerde yer edinmeyi başarabilirler.

İkinci yol: Sürekli eşinizin ailesinin hatalarına ve hoşlanmadığınız yönlerine bakıp onlardan uzak durmak ve eşinizi de ailesinden koparmaya çalışmaktır. Bu kötü olan yoldur.

Birinci yolda kazanır, ikinci yolda kaybedersiniz. Eşinizi ailesinden koparmaya çalışırsanız evliliğinizi kendi elinizle yıkmaya başlamışsınız demektir.

Evlilik eğitimlerim, seminerlerim ve gelin-kayınvalide ilişkileri üzerine yazdığım yazılara gelen e-postalarda gördüm ki maalesef pek çok kişi bu hataya düşerek kendine, eşine ve evliliği zarar veriyor. Yapılan araştırmalar da gösteriyor ki ülkemizde depresyon yüzünden psikiyatra giden kadınların çoğu, kayınvalide meselesinden gidiyor ve boşanmalarda en büyük sebeplerden biri gelin-kayınvalide anlaşmazlıkları. O halde akıl ve evlilik sağlığımız için bu derde çare bulmamız, gelin-kayınvalide ilişkilerini tatlıya bağlamamız gerekir.

Evlilik kitaplarımı yazarken gelin-kayınvalide mevzularına hep yer verdim. Mademki bu mesele, evliliklere bu kadar derinden nüfuz ediyor, o halde başlı başına bir kitap olmalı diye düşündüm. Gelin-kayınvalide üzerine yazma niyetiyle kitaba başladım fakat kayınpeder, kayın, görümce, gelinin annesi, damat derken bir aile kitabı ortaya çıktı.

Kitabı yazarken pek çok kişi ile görüştüm. Ayrıca gelin-kayınvalide yazılarım üzerine pek çok okurumun bu hususta kendi yaşadıklarına dair bana anlattıklarından derlediğim notlarım vardı. Anlatanlar ve yazanlar yaşadıklarını son derece samimi olarak benimle paylaştılar. Ben de onların başından geçenleri hikâyeleştirdim. Evlilik kitaplarımda bulunan ve gelin-kayınvalide meselesine dair üç hikâyeyi de bu kitaba kattım.

Kitap; evli bekâr herkese hitap ediyor. Kayınvalideler hakkında pek çok kişide kuvvetli peşin hükümler var. Genç kızlar müstakbel kayınvalideleri mutlaka kötü olacakmış gibi korkutuluyor. Bu yüzden onlardan uzak durması tembih ve telkin ediliyor. Umarım bu kitap böylesi korku ve endişeleri gidermeye, peşin husumetlere son vermeye vesile olur.

Kitapta evli erkekler; eşi ve annesi arasında kalmamak, kalmışlarsa bundan kurtulmak için nasıl bir yol izlemeleri gerektiğini görecekler. Kadınlar da eşlerinin ailesi ile kendileri arasında çıkabilecek problemleri çözebilecek reçeteler bulacaklar.

"Başkalarının tecrübelerinden faydalanıp aynı hatayı yapmamak akıllılıktır." sözü mucibince hikâyeler umarım pek çok kişiye hayırlı bir rehber olur; evlilik hayatına, beraber yaşama sanatına, geçim maslahatına, akrabalık bağlarını kuvvetlendirmeye dair güzel, faydalı ve yeni yollar açar.

Yaşadıklarını benimle paylaşan, kitabın ortaya çıkmasına katkıda bulunan okurlarıma teşekkür ederim. Ayrıca kitaptan faydalanıp hayatına güzellikler katacak olanlara da yazdıklarımın işe yaramasına vesile olacakları için teşekkür ederim. Ve tabii, kitabı yazmayı bana nasip eden Rabb’ime sonsuz şükürlerimle...

Sema Maraşlı

..........................................

Kitap Temini

Kitabı bir kaç güne kadar kitapçılardan temin edebilirsiniz. Kitapçıda yoksa sipariş ederseniz getirirler. Ayrıca internette kitap satış sitelerinden alabilirsiniz.

Diğer kitaplardan da almak isteyen okuyucular için: Moral Fm son üç kitabı set yaptı. Kitaplar:

Muhabbet Olsun

Sevmek Bu Kadar Güzelken

Gelin Kayınvalide İlişkilerini TATLIYA BAĞLAYALIM

444 24 14 ü aradığız zaman bu üç kitap kapınıza kadar geliyor, ödemesini kapıda yapıp kitabınızı teslim alabiliyorsunuz. Kargo ücreti ödenmiyor.


Bunlar da ilginizi Çekebilir

8 Yorum Yorum Yaz

Yorum Yaz