Genç Evlilik Mağduriyetleri

Sevim Eraydın, yakın zamanlarda tanıdığım en mücadeleci kadınlardan biri. Genç evlilikle ilgili mağduriyetleri yazdığım için ulaşmıştı bana, bu vesile ile tanışmıştık.

Hem kendi gelinine hem de kocaları hapiste olan genç kadınlara sahip çıkmış, onlara destek olmak için elinden gelen gayreti gösteriyordu.

Onun da oğlu 16 yaşın altında evlilik yaptığı için yıllar sonra gelen bir ceza ile hapisteydi. Pek çok kayınvalide gelinine "oğlum senin yüzünden hapiste" diye sırt çevirirken o gelinini kucaklamış birlikte aşacağız deyip sahip çıkmıştı.

Oğluna yıllar sonra ceza geldiğinde hayatında yepyeni bir süreç başlamış oldu. Oğlu evinin direğiydi. Evin geçimini oğlu sağlıyordu. Felç geçirmiş konuşamayan yürüyemeyen hasta kocası, oğlu, gelini, torunu ve kızları ile hep birlikte oturuyorlardı. Oğlunun hapse girmesi ile bütün düzenleri altüst oldu. Altı kişilik bir ev halkı ile kirada oturuyorlar. Evin geliri oğlunun cezaevine girmesi ile birden bire kesiliyor.

Kocası Necdet Beyi oğlunun tutuklandığı gün karakoldaki görüntüleriyle tanıdım. Tekerlekli sandalyede yürüyemeyen, konuşamayan bir adam. Oğluna sarılmak istiyor fakat oğlu çocuğuna sarılmış o da torununa kıyamayıp biraz uzakta durmaya razı oluyor. Oğlunun evladı ile geçireceği zamandan almak istemiyor. Oğluna destek olmak istiyor fakat bir şey yapamıyor. Çaresizliğin fotoğrafı çekilseydi bu sahne olurdu herhalde.

Oğlunun hapse girmesiyle Necdet Bey hastalıkları iyice ilerliyor. Maddi sıkıntılar, bakımsızlık derken dayanılmaz ağrılarla boğuşuyor. Sürekli gözyaşı döküyor, sürekli ağlıyor.

Ev sahibi kira için sıkıştırıyor fakat yeterli gelir yok, kiralar birikiyor. Bu arada Sevim hanımın gelini, erken evlilik mağduru olan diğer hanımlarla kocalarını kurtarmak için gittikleri TBMM meclis koridorunda her kapının yüzlerine kapanmasının üzüntüsü ile bayılıp yüz üstü düşüyor. Orada çenesi kırılıyor, çiğneme yetisini kaybediyor ve o günden beri kaç kez ameliyat oluyor.

Sevim Hanım kocasına bakmak zorunda olduğu için çalışmaya gidemiyor. Kocası yemeğini yiyemiyor, ihtiyaçlarını kendi başına gideremiyor. Eve gelir getirme ihtimali bir tek yeni iş bulabilmiş sağlık lisesi mezunu kızı. O da henüz ilk aylığını alacak fakat birikmiş kiralar borçlar bu kadar açığa ne kadar merhem olabilir.

İşin en zor tarafı BAĞKUR borçlarını ödeyemedikleri için hastaneden ücretsiz faydalanamıyorlar. Kocasının malulen emekli olması için başvuruda bulunuyor fakat 3 ay geçtikten sonra ret cevabı geliyor ve adamın çalışabilir durumda olduğu söyleniyor. SGK dan 100 de 78 engelli raporu olan, desteksiz yürüyemeyen, konuşamayan, yemeğini yiyemeyen, adama devlet "çalışabilir" diye emekli etmiyor. Bari devlet bu felçli adama bir iş verse de nasıl çalışabilir olduğunu hep birlikte görsek.

Necdet Beye bu arada bir de kanser teşhisi konuyor. Kemoterapi masrafları derken ailenin iyice boynu bükülüyor. Hastalık zor, yokluk varsa daha da zor.

Benim kısaca geçtiğim bu tedavi sürecinde Sevim Hanım'ın ve eşinin yaşadıkları tam dram. Hani devlet bütün vatandaşlarına sağlık hizmeti sunuyordu? BAĞKUR borcu olana sunmuyorsa ne anlamı var? BAĞKUR borcu ödeyecek durumu olmayanlar ölsün mü? Ne büyük bir ayıp. Sağlık Bakanlığı'nın vatandaşlarından haberi var mı acaba?

Necdet Beyin acilen tedavi olması gerekiyor. Sağlık masrafı çıkarıyor devlet hastanesi, acilen yapılması gereken tetkikler var. Fakat elde avuçta bir şey yok.

Bu yazıyı yazmamın birkaç sebebi var. Öncelikle eşini tedavi ettirmek için çırpınan Sevim Hanıma yardımcı olmak. Kendi bütçesine göre yardımcı olmak isteyenlerle aile arasında irtibatı sağlamak için.

İkincisi ise devlet yetkililerinin, milletvekillerinin okuyup vatandaşını ne kadar mağdur ettiğini görmesi.

Üçüncü “kadın hakları, kadın hakları” diye höykürenlerin, şık salonlarda lüks toplantılar tertip eden kadın derneklerinin, gerçekten mağduriyet yaşayan kadınları görmezden gelmeleri. Kadın derneklerinin Avrupa fonlarından, devletin kesesinden aldıkları yüz binlerce lirayı aileyi yıkmak, kadınları kışkırtmak için kullanıyor olmaları fakat mağdur kadınlara destek olmamaları.

Feministler, Necdet Bey erkek diye hadi ona merhamet duymuyorlar diyelim o evde biri kız çocuğu olmak üzere beş mağdur hanım var ve mağduriyetin sebebi de bu 18 yaş altı evliliğe karşı çıkan kadın dernekleri. Binlerce aile babası, feminist kadınların gönlü olsun diye hapiste; çocukları, eşleri ve aileleri de perişan. Aman feminist kadınlarımız üzülmesin yeter! Diğer kadınlar ölsün önemli değil! Elbet Allah bunların hepsinin hesabını soracak.

Kendi başının çaresine bakan insanları kanunlarla mağdur edip bütün hayatlarını altüst edenler maalesef ki ne büyük vebal yüklendiklerini idrak edemiyorlar.

Bütün bu sıkıntıların içinde Sevim Hanım, erken evlilikten hapiste olan gençleri kurtarmak, ailelerine kavuşturmak için gayret eden diğer hanımlarla birlikte gazetecileri, televizyoncuları arıyor, mağduriyetleri anlatmak için basın toplantısı organize ediyor, milletvekillerini arıyor. Büyük gayret gösteriyor bunca sıkıntısının içinde.

Bu yazıdan sonra,

Not 1: 2019 sonlarında Sevim Hanımın oğlu hapisten çıktı cezasının kalanını dışarıda çekecek. Fakat yine çalışıp aileye katkısı olamıyor çünkü cezaevinde günlük kalma ücreti olan 27 liralık devlete birikmiş borcu ödemesi gerekiyor.

Sevim hanımın kendi oğlu çıkmış olsa da o genç evlenen hanımlara annelik etmeye ve hapis cezası kalkana kadar mücadeleye devam diyor.

Not 2:Nisan 2020 de Sevim Hanımın eşi vefat etti. Geride çok fazla borçları kaldı. Aile kendini toparlamaya çalışıyor. İş arıyorlar.

Borçlarını biraz kapatabilmeleri için destek olmak isteyen olursa borçluya yardım çok sevaptır.
Sevim hanımın hesap bilgileriSevim Eraydın TR 69 000 67 01 000 0000 949 11 028 Yapı kredi bankasıNot 3: Bu yazı kanun mağduru olduğu için Sevim Hanım ve ailesine özel bir yardım talebi. Sevim Hanım çok şeyle mücadele ettiği için ona ve ailesine bir destek olsun istedim. Okurlarımdan rica ediyorum, kendi maddi yardıma ihtiyacı olanlar bana ulaşmaya çalışmasınlar, ara ara böyle mesajlar da geliyor. Bulundukları yerde kaymakamlıklara, belediyelere, vakıf ve derneklere başvursunlar.

Benim işim bu değil fakat burada özel bir durum olduğu için; hem ciddi bir hastalık hem hapis hem maddi sıkıntı hem kanunun değişmesi için mücadele... Bu yüzden okurlarıma duyurmak istedim.

Erken evlilik mağduru bir ailenin durumunu herkes görsün ve yetkililer de nelere sebep olduklarını görsünler.

Not 2: Bu video Sevim Hanımın oğlunun erken evlendi diye tutuklandığı, karısından, çocuğundan anne-babasından koparıldığı, karakolda ayrılık anı çekilen video. Yazıda bahsettiğim Necdet Bey de tekerlekli sandalyede görülen kişi. Ömrünün son demleri genç evlendi diye hapse giren oğluna hasret gitti.

[video width="352" height="640" mp4="http://www.cocukaile.net/wp-content/uploads/2018/12/VID-20181211-WA0012.mp4"][/video]


Bunlar da ilginizi Çekebilir

26 Yorum Yorum Yaz

Yorum Yaz