Gözüm Üstünde Damat!

31 Aralık 2018Nagehan İpek3 Yorum »
Nagihannn___-150x1501En son ki yazımda “gözüme bak oğlum” diyen anneleri konu almıştım. Bu yazımda ise “gözüm üstünde damat” diyen kayınvalidelerden bahsetmek istiyorum.
Dikkat ederseniz “gözüme bak kızım” diyemiyoruz  başlığımıza, çünkü  anlatacağım anne profilinde, kızını itinayla nakış gibi işleyip gözünün üstünde olmasına  artık ihtiyaç kalmamış bir kız  görüyoruz.
Bu düşünce içinde olan annelerin en büyük gaye ve meşguliyeti kızı ile  güç birliği yapıp  damadı hizaya getirme mücadelesi.
Bu mücadeleye zaman içinde savaş mı dersiniz? Ego yarışımı dersiniz? İntikam hırsı mı dersiniz?
Hangi başlığı uygun görürseniz.  Çünkü bu durum çok değil bir süre sonra  daha çirkin bir hale dönüştüğü için bu başlıklar masum kalacaktır, diye düşünüyorum.
Dominant kız annelerinin gün geçtikçe kızlarının evindeki söz hakları ve hakimiyeti o kadar hızla artıyor ki ister istemez derin kaygılar taşıyorum.
Evlatlarımızı birey değil de proje olarak görmeye devam edersek bu süratli frensiz gidişe tabi ki asla dur diyemeyiz.
Onları sağlıklı, verimli,  farkındalıklı öğütler ile yetiştirip yeni hayatlarına yolcu etmek ve başları dara düştüğünde de  destek  veren ve huzurun veren bir anne olmak varken, neden egoist ve gözünü hırs bürümüş bir anne olmayı tercih ediyoruz.
Anlaşılması çok zor değil mi?
Aslında böyle bakınca nasıl rahatsız eden bir durum. Ama nefisler gerçekleri perdeleyecek kadar baskın geliyor.
Öyle bencil ve kontrol hastalığı içinde bir hal ki bu,  sevgisi istedikleri yapıldığı vakit beliren, kibri tatmin olmadığı zaman,  intikam ateşi ile yanıp tutuşan bir anne nasıl mutluluk aşılar ki evlatlarına. Çünkü o mutluluğunu plana ve egoya teslim etmiştir.
Birçok kez şahit olduğum ve derin hüzün hissettiğim  annesinin verdiği direktifleri yerine getirmezse onun tepkisini göze alamayan ve yanlış olduğunu bile bile bu yanlış tavsiyeleri uygulayarak hayatını cehenneme çeviren hanımlar var.
Nasıl içler acısı bir durum!
Çünkü bencil bir anne profili ile karşı karşıya, “dediğim gibi yapmazsan sütüm helal olmasın” sözleri hayatının merkezinde.
Uygulasa eşi ile arası bozulacak, uygulamazsa annesi ile… Bu yaman çelişkiye gözümüzden sakındığımız evladımızı sürüklüyoruz maalesef.
Burada çok üzücü de olsa yine bir umut var. Çünkü yanlışın farkında, kaybetme korkusu içinde tüm bunları istemeden yapıyor olması.
Er ya da geç annenin de bir beşer olduğunu, hata yapabileceğini, nefsine yenilebileceğini, gözünde onu tabulaştırmanın aslında doğru olmadığını bir gün muhakkak anlayacaktır.
Asıl olanın yapılanın hakkaniyet doğrultusunda olması, vicdanen huzurlu olmanın ve en önemlisinin de Hakk’ın razılığının öncelik taşıyor olması.
Eşlerin bu çerçevede bakıyor kıvama gelmesi tabi ki kolay olmayacak. Başarabilenlerin dünyada cennet huzurunu garanti altına alması içten bile değil.
Esas tehlikeli ve amansız durum ise otoriter anne profili, kızları ile öyle bir güç birliği içinde olur ki  torunları da yanına alıp, damadı bir taraf olarak hedefe alıp ya arzu edilen çizgiye getirir ya da damadı kendi yuvasında taraf tutma ve yalnızlık durumunda bırakır.
Bu öyle bir çaresizliktir ki!
Garibim damat kiminle neyin mücadelesini verecek? Bulunduğu yer yuvası mı savaş meydanı mı?
Ya hükmen mağlup olduğunu kabul edecek, ipleri itinayla kayınvalideye ve hanıma  teslim edecek ya da huzursuzluk boyunu aşacak ve nihayetinde evliliğini bitirecek.
İstatistiklere bakıldığı zaman çoğunlukla  evliliklerin son bulmasının sebebi üçüncü kişiler ve burada da yadsınamayacak rakamlar kayınvalideleri işaret ediyor.
Durup bir daha sıkı düşünmek şart diye düşünüyorum.
Bunca özenip bezenip kıymet verdiğimiz evlatlarımızın bir ömür mutlu olsun duasını dilimizden düşürmeyip gün gelip hayatlarını hüsrana çevirmemiz…
Gerçekten sıkı sıkı düşünmek lazım. Sabır ne demek, aile ne demek,  geleceğin mimarı evlatlar nasıl yetiştirilir?
Tüm bu sorulara cevap verebilecek evlatlar yetiştirebildik mi?

 

Okunma Sayısı : 3.911

Yorum yapın

“Gözüm Üstünde Damat!” için 3 Yorum

 1. Sevgi dedi ki:

  Malesef bahsettiginiz bu durumu bizim dedigimiz cevrelerde bile cokca goruyoruz. Belkide birazda mahalle baskisindan anneler damatlari yaristiriyor. Tabi yaris alani genelde is guc maddiyat oncelikli oluyor. Ve belki birazda romantiklik, kizin sozunden cikmama, kizin ailesine onem itibar gosterme.
  Vakti zamaninda nisanliyken benimle ayni donem nisanli bir akeaba kizinin cok nadide es adayiyla benim esimi cok karsilastiran olmustu. Ortamlarda ne bulunmaz es adayi bulduguna dair guzellemeler yapilarak lafin ucu bana dokundurulmustu. Sanirim annem bile bunlardan etkilenip bir miktar gonul koymustu. Ama sukurki maddiyatin otesinde, san sohretin ustunde bazi kriterlerimizin farkina varmis ve evliligimizi gerceklestirebilmistik.
  Kiz annesi olmak, kiz evladi yetistirmek cok hassasiyet isteyen bir durum. Insallah ozellikle muhafazakarim diyen cevreler bunun farkina varir.

 2. Saygın Kantara dedi ki:

  Maalesef evlilik bir savaş meydanına dönüşmüş durumda. Ciddi bir yenilgi almadan da kimse savaşı bitirmeye yanaşmıyor.

 3. Feyza dedi ki:

  Bu yazdiklarinizi ben de gozlemliyor ve dominant annelerin kizlarinin bu tavizine anlam veremiyorum.
  Cunku bir insanin imani, ahlaki, aile suuru hepsi bir yana oncelikle kendisine saygisi olmali ve bir kadin neden itinayla hayatindaki tek erkek ve sevgi, huzur kaynagi olan Adam’i kendinden sogutmak icin bu denli ozveriyle calisip dominant ve yonlendirici annesinin ellerine bu bayragi teslim edip kocasinin kendine olan sevgi ve sefkatini kendi elleriyle parampatca eder, sevgisiz huzursuz bir aile ortaminin kimari neden kadinijbyine kendisi olup omur boyu kendi gereksiz tavizleri yuzunden ona olan sevgisini, muhabbetini yitirmis bir kocaya yarenlik etmeye kendini mecbur kilar?
  Kocasinin kendine verdigi sefkat ve sevgiyi hicbir anne ileriki yasaminda bir kadina yasatamaz. Evde kendisinin degil de karisinin annesinin sozunun gectigini goren hicbir erkek de karisina olan muhabbetini diri tutamaz ve bu huzursuzluk olarak yine kadina geri doner.
  ..ve bilemiyorum bir kadin kendi ipini kendidi neden keser, kendinin celladi neden yine kendisidir, bu sorularin cevabini bilemiyorum sn yazar..
  Tesekkurler.

Dünden Bugüne

Hadis-i Şerif Düşmanlığı

Bizim halkımız Kur’an-ı Kerimi pek bilmez. Bu elbette büyük bir eksikliktir fakat yine de dinimizi Peygamber Efendimizin hayatı ile öğrendiğimiz için halkın inancı sağlamdır. Batılılar yüzyıllar boyunca İslam ülkelerine hoca kılığında ...
Devamını Oku

Güzel Söz

“ Mutlu bir evliliğin reçetesi gayet basittir: Birbirinize karşı oldukça nazik davranın.” ( Marie France)

Kitap

Yuvamızda Huzur Bulalım Diye

Huzur, modern dünyada, moda dışı bir kelime gibi duruyor artık. Oysa, Huzur; ne tatlı bir kelimedir. Huzur; ruhun, zihnin ve bedenin sükûnet bulma hâlidir. Huzur; gönlün yatışması, nefsin tatmin olmasıdır. Huzur; baş dinçliği, gönül ...
Devamını Oku