20 Kiraz Bir Aspirin EdiyorOrdu Üniversitesi (ODÜ) Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Turan Karadeniz, kirazın böbrek ve karaciğer dostu olduğunu, kanı ve vücuttaki zehirli maddeleri temizlediğini söyledi.

Karadeniz, "Günde 20 kiraz bir aspirine eşdeğerdir" dedi. Gülgiller ailesinden olup Latince ismi 'Cerasus avium' olan kirazın anavatanının Kuzey Anadolu ve Güney Kafkasya olarak bilindiğini belirten Prof. Dr. Turan Karadeniz, kirazın sadece meyve olarak değil, kökleri, kerestesi, kabukları, zamkı, yaprakları ve çiçekleri, çekirdeği ve meyve sapları da kullanılabilen çok yönlü bir bitki olduğuna dikkat çekti.

En iyi pipoların kiraz ağacı kökünden, en kaliteli mobilya ve çeşitli araçların kiraz kerestesinden yapıldığını kaydeden Karadeniz, kiraz zamkının ise şapka ve kumaş endüstrisinde ve tıbbi amaçla kullanıldığını, ağaç kabuğu, yaprakları, çiçekleri, meyve sapı ve çekirdeklerinin tedavi amaçlı kullanıldığını vurguladı. Kirazın birçok sağlık faydasının olduğunu belirten Karadeniz, en önemli özelliğinin 'böbrek dostu' olması olduğunu söyledi.

Milli Gazete


Bunlar da ilginizi Çekebilir

0 Yorum Yorum Yaz

Yorum Yaz