Avrupa Boşanıyor

bosanma-psikolojisiBatı’da yozlaşma, aile kavramını çökertti. Boşanma ve gayri meşru doğumlar Avrupa’da, son 50 yılın en üst seviyesine çıktı. Avrupa’da doğan her 2 çocuktan 1’inin babası bilinmezken çiftlerin çocuk sahibi olmak yerine kedi köpekleri ‘evlat’ edinmesi dikkat çekiyor. AB istatistik verilere göre, AB ülkelerinde 1964 yılında 3,3 milyon evlilik gerçekleşirken, bu oranın 2017 yılında 2 milyona kadar gerilediği ortaya çıktı. Aynı süreç dikkate alındığında, boşanan çiftlerin sayısı 330 binden 1 milyona yükselerek, yozlaşan ve çöken aile yapısının boyutunu gözler önüne serdi.

ABD ’DE AYNI TABLO

Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) tarafından yayımlanan verilere göre, ABD’de de tablonun pek farklı olmadığını ortaya çıkıyor. OECD’ye göre, ABD’de 1975 yılında yüzde 14,3 olan evlilik dışı doğum oranının günümüzde 40,3’e yükseldiği aktarılıyor. Gençler arasında evlilik dışı oranın yüzde 90’lara kadar çıktığı ifade edilen verilerde, anne olma yaşının artması ile evlilik dışı doğan çocuk oranının düştüğü gözlemlendi.2 KİŞİDEN 1’İ BOŞANIYOR

Avrupa’da ekonomik bunalımın ve siyasette oluşan dengesizliğin en önemli sebebi ailede yaşanan büyük çöküşün olduğu dikkat çekerken, boşanma ve gayri meşru doğum oranlarındaki artış bunu kanıtlar nitelikte. Yozlaşmanın boyutunu ortaya çıkaran Avrupa İstatistik Ofisi’nin verilerine göre, Avrupa Birliği ülkelerinde 1960 yılında boşanma oranları yüzde 10 iken, günümüzde ise bu oranın yüzde 50 civarında seyrettiği ifade ediliyor.

AB ülkelerinde 1964 yılında 3,3 milyon evlilik gerçekleşirken, bu sayının günümüzde 2 milyona gerilediği belirtiliyor. Boşanan çiftlerin sayısının 330 binden 1 milyona yükseldiğine dikkat çekilen verilerde, evlilik dışı doğan çocuk sayısının günümüzde yüzde 40’ın üzerine çıktığının altı çiziliyor. Evlilik dışı doğumun en fazla olduğu Avrupa ülkeleri, İzlanda, Bulgaristan ve Estonya olurken, en düşük olduğu ülkeler ise Yunanistan, Kıprıs ve İsviçre oldu.

Milli Gazete

Bunlar da ilginizi Çekebilir

6 Yorum Yorum Yaz

Yorum Yaz