Bu resimde baba nerede Sayın Bakan?

Bu resmi az önce twitter da Aile Bakanımız Fatma Şahin paylaştı. Resmin altına şöyle yazmış:

"Annemin İşi Benim Geleceğim için, adeta bir çocuk eliyle çizilmiş güzel, sempatik bir logo tasarlanmış. @borusanholding "

Bana hiç sempatik gelmedi. Neden babasının işi değil de annesinin işi? Ailede anne şefkati, baba güveni temsil eder. Gerçi resimde baba bile yok? Sayın Aile Bakanımız "Aile" deyince çocuk ve anne mi geliyor sadece aklınıza? Aile konusunda gayretli çalışmalarınızla (!) ilerleyen günlerde erkekler hayatımızdan tümden çıkacak mı?

Peki başbakanımızın istediği üç çocuk nasıl yapılacak erkeksiz? Bu hususta da bilgi verseniz. Bu konuda sizden ve başbakanımızdan açıklama bekliyoruz. Sperm bankası falan mı düşünülüyor bu çocukları yapmak için. Yok o kadar da değildir herhalde. Fakat erkeksiz aile hayatına bir çözüm düşünmüş olmanız gerekir.

Peki kadınlar erkeksiz mutlu olacaklar mı? Fotoğraftaki gibi yüzleri gülecek mi? Onu nasıl sağlayacaksınız? Mutluluk hapı falan olabilir mi?

Hadi kadını geçtik ya o çocuk, babasız bir yanı eksik kalmayacak mı? Babasız yüzü o kadar gülecek mi? Bakın öteki eli boşta. Oradan kim tutacak?

Borusan firması, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı işbirliği ile sanayide kadın istihdamının artırılmasına yönelik "Annemin İşi Benim Geleceğim" adlı projenin logosu bu.

Projenin içeriği; kadınların ekonomik hayata daha fazla katılmaları için çocuklarını bahane olarak görmeyip, çalışan kadınların çocukları için kreş açılması ile ilgiliymiş. Bu logoyu afiş olarak gördüğünüzde ne düşünürsünüz? Eğer "Annemin işi benim geleceğim" sloganı olmasa anne çocuk el ele okula gidiyorlar diye düşünebiliriz. Fakat sloganla birlikte çalışan bir anne, çocuk ve babasız mutlu bir tablo.

Resim ve slogan bilinçaltına hitap eder. Çizenler de bu işlerle ilgilenenler de bunu gayet iyi bilir. Çocuklar ve yetişkinler bu logoyu gördüğünde kreşle alakalı olduğunu ile ilgilenmezler. Beyin gördüğünü anlamlandırır. İsteselerdi iş yeri ve kreşi de resmedebilirlerdi. Ya da anne baba ve çocuk evden çıkarken resemedebilirlerdi. Fakat onu tercih etmemişler. Alttaki proje için kullanılan fotografta aynı. Anne- çocuk yine baba yok, iş yerinde de değiller, dışarıdalar.

Slogan olan resme tekrar bakın. Bizim gördüğümüz nedir? Babasız bir aile. Arkada güneş, yüzlerde gülümseme, mutlu bir aile tablosu. Slogan zaten başlı başına berbat. “Annemin işi benim geleceğim.” Sloganla ilgili düşüncem buraya sığmaz ayrıca yazacağım inşaallah.
“Babasız Amerika”diye Amerikalı aydınlar ailenin gidişatını düzeltmeye çalışırken biz babayı aileden atmaya çalışıyoruz. Hiç masum bir resim ve masum bir slogan değil. Fazlasıyla kirli.

Sema Maraşlı

 Bunlar da ilginizi Çekebilir

20 Yorum Yorum Yaz

Yorum Yaz