En Fazla Zarar Veren Instagram

indir (3)Sosyal ağların etkileri üzerine yapılan önemli bir araştırma günümüzde gelinen noktanın ciddiyetini gösteriyor. İngiltere’de 2017 yılı başlarında sosyal ağların etkilerini ölçmek için bir anket yapıldı.

Ankette YouTube, Instagram, Snapchat, Facebook ve Twitter’ın gençler üzerindeki etkileri araştırıldı. Katılımcılardan kullandıkları bu sosyal medya platformlarını; kaygı, yalnızlık, uyku, kendini ifade etme, dış görünüş gibi sağlığa etki eden 14 ayrı maddede değerlendirilmeleri istendi.

Elde edilen sonuçlara göre ise Instagram’ın, ruh sağlığına en çok zarar veren platform olduğu ortaya çıktı. Sonrasında en zararlısı Snapchat çıktı. İkisinin de sürekli görselliğe dayanan platformlar olmasının ruh sağlığını olumsuz etkilediğini uzmanlar belirtiyor.

Fotoğraf paylaşımı yaparak beğeni (like) elde etme, takipçi sayısı kazanma, takdir toplama arzusu özgüveni doğrudan etkilediğe için Instagram diğerlerinden daha tehlikeli.

Konunun uzmanı Shirley Cramer yaptığı açıklamada ‘sosyal medyanın alkol ve sigaradan daha fazla bağımlılık yaptığı’ ifadelerini kullanıyor. Sosyal medya platformlarının ölçüsüz kullanımı kaygı, depresyon ve uyku bölünmelerine yol açıyor. 25 yaşından küçük gençlerde kaygı ve depresyon oranı yüzde 70’e yükselmiş durumda…

En zararlısında en az etkileyene göre liste şöyle:

1- Instagram (En olumsuz)

2- Snapchat

3- Facebook

4- Twitter

5- Youtube

Araştırmanın ışığında kamu sağlığı uzmanları bu platformların ruh sağlığını korumak adına önlem alması gerektiğini söylüyor: Aşırı sosyal medya kullanımı gerçekleştiğinde uyarı penceresinin çıkması (Ankete katılan gençlerin yüzde 70'i bu fikri destekledi)

Platformların ruh sağlığı sorunları olan kullanıcıları tespit etmesi ve destek alabilecekleri yerlerin duyurusunu gizlice yapmaları...

Özellikle moda markaları, ünlüler ve diğer reklam amaçlı hesaplar dijital olarak oynanmış fotoğraflar kullandığında uyarı konulması.

Tabii bizler için bir de mahremiyeti paylaşmanın pek çok açıdan tehlikeleri ve vebali var.

İnsanların kıskançlık ve haset duygularını ya da zafiyetlerini tetiklemenin, yaptıklarına imrendirmenin hem bakan kişiye hem de paylaşana zararı olur.

Ayrıca paylaşımları beğeni almadığı için hayal kırıklığına uğrama, yakınlarına ve arkadaşlarına kin tutma, sürekli beğenen oldu mu diye hesabı takip ederek dikkat dağınıklığına sebep olma, karı koca arasını bozma, tehlikeli kişilerle arkadaş olma, absürt ne yaparsam daha çok beğeni alabilirim düşüncesi ile abuk subuk şeyler yapma gibi ruh sağlığını bozucu daha pek çok zararlı etkileri var.

Ömür instangram da harcamayacak kadar kıymetli. Zira bu hesapların da diğer tarafta hesabı olacak. Hesabımızı iyi yapalım.

Bu sebeple ÇocukAile sitemizin ve Sema Maraşlı instangram hesaplarını bu yazı ile donduruyoruz. Haydi siz de katılın. İnstangram a "Hayır" diyoruz.Bunlar da ilginizi Çekebilir

1 Yorum Yorum Yaz

Yorum Yaz