Erkekler Daha Az ErkekABD’de yayımlanan New York Times gazetesi ‘Günümüzde erkekler fazla mı feminenleşti’ sorusuna yanıt aradı. Gazeteye konuşan isimler teknolojinin erkekliği zedelediği görüşünde.

ABD’nin önde gelen gazetelerinden New York Times, erkeklere ve kadınlara “Erkekler daha cesaret gerektiren daha erkeklere özgü görülen meşgaleler yerine çok mu fazla spa’larda ve jimnastik salonlarında vakit geçirmeye başladı? Eğer böyleyse bu onları daha mı az maskülen yapıyor?” diye sordu. Sonuçlar ise gazetenin tezini haklı çıkartır nitelikte oldu. Erkekler artık daha az “maskülen” işlerle uğraştıklarını kabul ederken, kadınlar “Bu kadarı da fazla” dedi. Erkekler ise bu değişimin faturasını teknolojiye, feminizme ve kültürel değişime çıakrtıyorlar.

“Erkek Yapımı: Erkeklik için aptal bir arayış” adlı kitabın ve Time dergisi köşe yazarı Joel Stein’a göre, “bugünkü erkekler babalarından daha az erkekler.”

TEKNOLOJİ ERKEKLİĞİ ZEDELEDİ

Stein’a göre teknoloji ve feminizm, erkeklerin özgüvenlerini ve “erkekliklerini” zedeledi. Amerikalı gazeteci bu değişimi şöyle anlattı, “1950lerde geçen Mad Men dizisinde baş roldeki karakter Don Draper, musluk bozulduğunda bir Süpermen edasıyla üzerini çıkartıp musluğu tamir ediyor.

Bugünkü metroseksüel erkekler ise böyle bir durumda sadece musluk tamircisini ararlar. Bence bunun nedeni 1970 sonrasında doğanların annelerinin feminizm ile tanışmış olmaları. Annelerimiz bize cinsiyetin toplumsal bir inşa olduğunu öğrettiler.

”ABD’li yazar Marty Beckerman da değişimi kabul ediyor, suçu ise teknolojiye ve kültür endüstrisine atıyor. Beckerman’a göre, “30 yaşında altındaki hemen her adam ateşi sadece Kindle’da yakabiliyor, hayvanları sadece Angry Birds oyunun öldürebiliyor.”

“Eğer beni bir ormana Wikipedia ya da YouTube olmadan bırakırsanız, etrafta gördüğüm meyveleri hiçbir bilgim olmadan sadece zehirli olmamalarını umut ederek yerim. Babalarımız da bize, onlara babalarının öğrettiği gibi kendimize yetmemizi sağlayacak yetileri öğretmeye çalıştılar ama biz o sırada bilgisayar oyunları ile çok meşguldük ve şimdi oyun bitti” diyen Beckerman yaşanan bu değişimin daha büyük değişimlerin habercisi olduğunu söylüyor.

Beckerman bu öngörüsünü, “Artık maskulenlik sadece bir pazarlama aracı olarak kullanılıyor. Daha büyük arabaları ya da büyük boy hamburgerleri satmak için işe yarıyor. Bu belki de güzel bir evrimin başlangıcıdır. Belki biz yakında kız arkadaşlarımız için yemek yapmaya başlarız. Bunun örneklerini son dönemde çekilen ‘Açlık Oyunları’ gibi kahramanları kadın olan filmlerde de görebiliyoruz” sözleri ile açıklıyor.

KADINLAR MUTLU DEĞİL

Kadınlar ise bu değişimden şikayetçi. Haber sitesi Huffington Post’ta ilişkiler konusunda yazılar kaleme alan Natasha Scripture söze, “Gerçekten son zamanlarda hiç erkek gibi bir erkek görmedim” diye başlıyor. Scripture şunları yazdı:“Erkeklerin parfüm kullanmalarında, bakımlı ellere sahip olmalarında sorun yok ama mesela kaşlarına ağda yaptırdıklarında çizgi çekilmeli. Bazı kadınlar duygusal erkek istediklerini söylerler ama gözleri dolan bir adamdan hoşlanmam. Dengenin bozulmamalı. ”

MİLLİYET


Bunlar da ilginizi Çekebilir

2 Yorum Yorum Yaz

Yorum Yaz