Gençler İçin Yeni TuzakÜlkemizde sayısı hızla artan nargile cafeler özellikle gençler için tehlike saçıyor. 1 saat nargile içmenin 200 adet sigara tüketmeye eşdeğer olduğunu söyleyen uzmanlar bu yaygınlıktan endişeli...

Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Recep Erol Sezer, gençler için yeni tuzağın nargile olduğunu belirterek, ''Nargile, sigarasız kuşak yetiştirmemizdeki önemli engellerden biri olarak karşımıza çıkmaya başladı'' dedi.

Sezer, Türkiye'de gençlerin önemli bir tuzakla karşı karşıya olduğunu belirterek, Türkiye'de yoğun sigara mücadelesi yapıldığını ve sigara salgınıyla ilgili zararların anlaşıldığını söyledi.

Gençlerin sigaradan kurtulacağı bir dönemi yaşadıklarını vurgulayan Sezer, ''Bu olumlu gelişmeyi baltalayabilecek olumsuz gelişmeler var. Bunlardan biri, gençlere yönelik pazarlanmaya çalışılan yeni nargile ürünleridir'' dedi.

Sigara kadar öldürücü

Eskiden, nargile ürününün dumanı içe zor çekilen, öksürten sadece kıdemli sigara içicilerin içebildikleri bir ürün olduğuna dikkati çeken Sezer, ''Fakat son dönemde yapılan değişikliklerle, eskiden Amerikan harmanı sigaralara uygulanan ve içimi kolaylaştırılan müdahale teknikleri nargileye de uygulandı ve içimi kolaylaştırıldı. Yani içe daha kolay çekilebilen, pekiştirici özelliği daha yüksek, bağımlılık yapıcı özelliği daha yüksek bir ürün haline geldi'' diye konuştu. Nargile ürünlerinin, gençlerin birarada olduğu kafelerde pazarlanmaya çalışıldığını dile getiren Sezer, şunları kaydetti:

''Nargile, sigarasız kuşak yetiştirmemizdeki önemli engellerden biri olarak karşımıza çıkmaya başladı. Nargileyle ilgili zararlar yeteri kadar bilinmiyor. Nargile sigara kadar zararlı, sigara kadar öldürücü, sigara kadar kanser yapıcı, bağımlılık yapıcı etkileri yüksek bir ürün. Bu ürünü kullanmak tehlikeli. Çünkü nargile, katkı maddeleriyle değiştirilmiş bir üründür.''

"Yılda 25 bin insanımız akciğer kanserinden ölüyor''

Herkesin nargileyi klasik tarihi nargile olarak bildiğini ifade eden Sezer, ''Sigara mücadelesinde nargile gündemde değildi, unutulmuştu. Çünkü kullanılmıyordu. Bu ürünlerin gündeme gelmesiyle birlikte, gençler bir bakıma hazırlıksız yakalandı. O nedenle gençlerin anne babaları, yöneticiler ve toplum tarafından derhal korunmaya ihtiyacı var'' diye konuştu.

Nargile bağımlısı haline gelenlerin buna sigarayla devam ettiğini dile getiren Sezer, ''Çünkü nargileyi sokakta taşımak mümkün değil. Nargilenin de etkili maddesi nikotin ve tütündür. Sigarayla nargile aynı bağımlılığa hizmet ediyor'' dedi.

Tütün ve nargileye bütün kapıların kapalı olması gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Sezer, şöyle devam etti:

''Ülkemizde sigara salgını çok canlar alarak devam ediyor. Yılda 25 bin insanımız akciğer kanserinden ölüyor. 100 bin kişi de vakitsiz olarak 10-15 yılını kaybediyor. Eğer biz ülkemizde etkili bir sigara, nargile mücadelesi yaparsak ülkemizdeki hem yaşam süresini 15 yıl kadar uzatırız hem de yaşanan hayat sağlıklı olur. ''

Millî Gazete

 


Bunlar da ilginizi Çekebilir

0 Yorum Yorum Yaz

Yorum Yaz