Hamilelikte Oluşan Ödemler İçin Yapılması Gerekenler

Hamilelik döneminde sizi şişmiş bir balon gibi gösteren ödemler için yapılması gerekenler vardır. Neler mi? İşte cevabı;

Hamilelik döneminde ödem kadınların basta gelen şikâyetlerinden biridir. Hamilelik bebek büyüdükçe cilt elastikiyeti artar. Cilt elastikiyetinin artması, dokuz ay süren hamilelik döneminde karın çapının 4-5 katına çıkabilmesi içindir. Bu durum ödem oluşmasına sebep olan birinci nedendir. Hamilelik döneminde ödem gidermek için her hangi bir ilaç ya da başka bir takviye alınmamalıdır.

Doğal yollardan ödemi vücuttan atmak gerekir. Günlük olarak ritmik yürüyüş yapmak artı, maydanoz gibi faydalı gıdaları tüketmeniz önerilmektedir. Hamilelik döneminde rafine gıdaların az tüketilmesi yani yağ, un, şeker içeriği yüksek gıdaların azaltılmasında fayda vardır. Şunu unutmamak gerekir ki hamilelik döneminde kesinlikle tuz kullanımı azaltmak gerekir.

Hatta kimi hamile kadınlara tuz tüketmesi doktorları tarafından yasaklanabilir. Eğer ki vücudunuzda fazla miktarda ödem var ise hiç tuz kullanmamak gerekir. Bunların yerine doğal ve organik gıdalar tüketilmelidir. Taze meyve ve sebzelerin bol bol yenilmesi de vücutta oluşan ödemleri atmada büyük rol oynamaktadır.

Günlük düzenli şekilde su içmek ödemi vücuttan atmaya yardımcı olacak başka bir yoldur. Bu yüzden günde 2-3 litre su tüketilmesi hem bebeğin sağlığı hem de sizin sağlığınız açısından oldukça önemlidir. Beslemenizi öğünlere yaymalısınız. Tüm bu önerileri dikkate alarak uyguladığınızda ödem şikâyetlerinizi en az indirebilirsiniz.

Kadın Haberleri


Bunlar da ilginizi Çekebilir

0 Yorum Yorum Yaz

Yorum Yaz