İlgi Dilenciliği

Acaba kadın kocasını sevebilme kapasitesine ulaşabilmiş mi de kayınvalidesini de sevebilsin?

Dahası, acaba kadın ya da erkek -biraz farketse de farketmez- insan olarak bizler kendimizi ve bizi en güzel surette yaratan Rabbimizi sevebilmiş miyiz de eşimizi de sevecekmişiz?

Çözümsüzlüğün başıdır gelin-kayınvalide anlaşmazlığına "Kayınvalide sorunu" adı koymak.

Bize dayatılıp yaşatılan sorunların kaynağındaki müsebbiplere ve sebeplere vasıl olmak için aklı selim ve baliğ, yüreği açık ve diğerkâm olmak kaçınılmaz.

Dünyadaki varlığımızın sancısını çekmiş ve de kulluk dışında bir amaç doğmuşsa bizi bekleyen sorunların hiçbirinin içinden çıkamayız.

Eskiden bir yastıkta rızayı ilahiyle kocamak niyetiyle ve sağlıklı nesiller yetiştirmek amacıyla bir araya gelen taraflar şimdilerde benlik ispatlama kavgasıyla tek kişilik yastıklarda haz tasasıyla debelenmekte acaba çocuk yapsak mı yapmasak mı endişesiyle boğuşmakta, sanki çocuğu yapan kendilermişmiş.

Müminin zindanı olan edna dünyada hücre refiki ve refikası iken dünyayı yeryüzü cenneti olarak algılayışın hüsranı ve hezimetidir yaşadıklarımız vesselam.

İlgiyi, rızayı, eşleşebilme donanımından yoksun bencil birey olan eşten bekleme hali, yanlış bir bilgi, ki bu çağımızın hastalığı; ilgi dilenciliği.

Bütün dünyanın ilgisini çekip gözde olup göz kamaştırsanız ne yazar, eğer Hakkın rızasını gözetmeden sürüler gibi hayat sürüyorsak ve Allah bizim yüzümüze bakmıyorsa.

Ruhumuzun gönül penceresi kalbimizi dünyadan uzaklaşıp ukba ile meşgul olmadıkça arındıramayız, hulasa ruhumuzdaki kiri evimizi soframızı ve kendimizi süsleyerek örtme gayretinin adı nedir ki riyadan gayrı?

Reşat


Bunlar da ilginizi Çekebilir

12 Yorum Yorum Yaz

Yorum Yaz