Kadınlar Mutsuzlaşıyor

Ekonomi Ulusal Bürosu tarafından 200 binden fazla kadın üzerinde yapılan araştırmalarda, kadınların erkeklere oranla daha mutsuz oldukları kanıtlanmış.
Kadınların mutlu olmak için çabalamadıklarını söyleyen yaşam koçu Kiki Weingarten, bunu 3 temel nedene bağlıyor.

1. Son birkaç yıldır kadınların görev ve sorumluluklarının abartılması

Kadınlar üzerlerine bir çok konuda sorumluluk alıyorlar ve bunları eksiksiz yerine getirmeyi istiyorlar. Kadınlar, evde eş, anne, ev hanımı, işte iş kadını gibi birçok sorumluluk üstleniyor. Her işe yetişmeye çalışan kadın, hem fiziksel olarak hem manevi olarak çok yıpranıyor. Kendine zaman ayıramayan kadın, bu sorumlulukların altında eziliyor ve mutsuzlaşıyor. Hayatta başkaları için yaşamaya başlıyor.

Hayatta başarılı olan kadınlar, önlerine ydukları hedeflerden tatmin oldukları zaman mutlu olmaya başarıyorlar. Bunun için eşlerinin destek olması gerekiyor.

2. Mutluluğu çok fazla zorlama, mutlu olamayınca da acı çekme, bedbaht olma.

Weingarten, mutlu olmanın zamanla zorunluluk ve hedef gibi algılandığını belirterek, bazen işlerin yolunda gitmeyebileceğini belirtiyor. İnsanların negatif duygulardan uzak kalmasını sağlayacak hiçbir şey yok, zaten ara sıra negatif olmazsak bir yanlış vardır. Mutsuzluğundan utanma daha büyük ve çözümü zor sorunlara neden olabilir.

Weingarten göre, mutluluk bir kısa süren bir durum. Hayatta böyle anlar her zaman olacak ancak uzun sürmesi çok nadirdir.

Mutluluk yardımı: Hayatın her zaman masal dünyası gibi olmadığını bilmek gerçek bilgeliktir. Negatif duyguları yönetirken, inadına mutlu ve keyifli olmayı bilmek de elimizde.

3. Teknoloji yüzünden başkalarıyla kendini kıyaslamak mutsuzlaştırıyor

Weingarten, Facebook'un sürekli insanların birbiriyle karşılaştırma yapmasına neden olduğunu belirtiyor. Ayrıca, sürekli insanlar arasında bilgi alışverişinin olması insanların üzülmesine veya sıkılmasına neden olabiliyor. Teknolojiden ve insanlardan uzak bir tatil bazen insanın kendine gelmesine yardımcı oluyor. Teknoloji aslında insanları birbirinden uzaklaştırıyor. Yan yana oturan iki eşin anne çocuğun muhabbet etmesine engel olabiliyor. Aradaki iletişimin kopması sorunlarını paylaşamayan insanları mutsuzlaştırıyor.


Bunlar da ilginizi Çekebilir

3 Yorum Yorum Yaz

Yorum Yaz