Ömür Boyu Nafaka Derdi 2timthumb-380x250Geçen haftaki Medeni Kanun’daki hükümlere göre boşanan kadına süresiz yoksulluk nafakası yazıma mail yağdı. Bu hafta sizlerden gelen yorumlara yer vermek ve bu tartışmayı açmak istedim. Bu hafta söz okurlarımın...
Gelen maillerin büyük bölümü 3 ay 4,5 ay 10 ay gibi sürelerle, bir yıldan az süreyle evli kalıp, çocukları olmayan ancak hala eski karılarına yıllardır yoksulluk nafakası ödeyen, bu yüzden hapse giren genç erkek okurlarımdan. İsimlerinin saklı tutulmasını isteyen bu gruptaki erkek okurlarımın isyanı ve ortak talebi şöyle:
“Bu yasa insan haklarına aykırı kadını da erkeği de itibarsızlaştırıyor. Evlilik süresine bakılarak yoksulluk nafakasına süre sınırı getirilsin.”
Sosyal medyada örgütlenip, “Medeni Kanun değiştirilsin” diye imza kampanyası açan nafaka mağduru babalar bir başka grup. Üçüncü gruptakiler ise ikinci eşler. Kocaları ilk karılarına nafaka ödeyen ikinci eşler de çok dertli.

İKİNCİ EŞLER DE DERTLİ

Bu maillerden biri Bursa’dan Ayşegül’den. Madalyonun diğer yüzünü göstermiş. Kocasının çalışan ilk karısına 10 yıldır nafaka ödediğini belirterek, “İnsanın kendi evladına bile verilen nafaka süreli 18 yaşa kadar iken, el olmuş gününü gün eden eski karısına neden ömür boyu baksın?” diye isyan ediyor. O da Medeni Kanun’daki süresiz nafakanın kaldırılmasını istiyor. TBMM’ye seslenen Ayşegül’ün o maili özetle bakın şöyle:

ADALETSİZLİĞİ KALDIRIN

Bu adaletsizliği ortadan kaldırın. Kişiler kaç sene evli kaldı ise o kadar sene nafaka ödesin. Süre sınırı konsun. Ayrılınca çocuk yoksa, kadın zenginse, sağlıklı, çalışıyorsa İslam ülkelerindeki gibi en fazla 4 ay nafaka alsın. Ya da Avrupa ve Amerika’daki gibi olsun. Lütfen bu kanun değişsin.

9 YILLIK EVLİYİM KOCAM 10 YILDIR NAFAKA ÖDÜYOR

9 senelik evliyim, 2 çocuğum var. Kocam ise ilk karısına 10 senedir yoksulluk nafakası ödüyor. Ondan çocuğu yok. Kadın zengin, genç, sağlıklı, çalışıyor, ayağına bağ yok. Geziyor tozuyor internette Türkiye turlarında resimleri var. Belki de kasıtlı koyuyor fotoğrafları, ‘geziyorum paranızı yiyorum’ der gibi. Ben de kredi borçları ile uğraşıyorum, ailemi geçindirmek için çırpınıyorum.

YA ÖTEKİ KADIN VE AİLESİ

Ayrıldıklarında 22 yaşındaymış, şimdi 32 yaşında. Ana sınıfı öğretmenliği yapıyor. Nafaka iptal davası açtık. Çalıştığını SGK evrakları ile ve şahitlerle ispat ettiğimiz halde kaybettik. Her ay eşimin maaşından 312 TL kesiliyor nafakaya. 10 senedir 1 ev parası gitti bu kadına. Eşim illa ki birine bakacaksa Tokat’ta fakir ana babası var onlara para göndermeli. Kendi annesine babasına bakamayan insan 10 senedir el olmuş gitmiş, çalışan, aileden zengin bir kadına nafaka ödüyor. Mahkemeler kadınlardan yana. Kadınlara pozitif ayrımcılık var, kabul. Ancak, kadına ayrımcılık yaparken öteki kadını tüketiyor ülkemiz yasaları, kanun koyucular.

1 HAFTALIK EVLİLİK İÇİN 5 YILDIR NAFAKA ÖDÜYOR

Sadece biz değiliz internet bu haberlerle dolu. 1 günlük evliliğe ömür boyu nafaka ödeyenler var. Denizli’de bir erkeğin ödemediği nafaka yüzünden evine haciz geldi, onuruna dokundu, intihar etti, öldü. Bir genç görücü usülü bir kızla evlendiriliyor. 1 hafta geçmeden kızın akıl hastalığı olduğu ortaya çıkıyor. Ayrılıyorlar hemen. O çocuk 1 haftalık evlilik için 5 senedir yoksulluk nafakası ödüyor. Kandırıldığına mı yansın? Düğün masrafına mı yansın? Yoksa bu adaletsiz karar yüzünden ömür boyu ödeyeceği nafakaya mı yansın?

KADIN CİNAYETLERİNİN NEDENİ DE BU

Bazı kadınlar boşanıp, yalancı şahitlerle ömür boyu yoksulluk nafakası alırken bir yandan başka erkekle gününü gün edince; kadının eski kocası guruna yediremiyor öldürüyor. Neden öldürdüğünü kimseye söyleyemiyor, gurur yapıyor. Binlerce erkek dertli. İntihar edenler, hapse girenler, kadınları öldürenler var. Ömür boyu nafaka yüzünden. Kadın cinayetlerin bir sebebi bu. Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu’na, birçok milletvekiline yazdım, cevap yok.

HANGİ ÜLKEDE BU HAKSIZLIK VAR

Hangi ülkede böyle bir haksızlık var? Amerika’da, Avrupa’da genç sağlıklı birine ‘çalışabilir’ deniyor, nafaka bağlanmıyor. Sakat, yaşlı ve hasta ise nafaka bağlanıyor. İslam ülkelerinde çocuksuz kadına 4 ay nafaka bağlanıyor. Kadın erkek eşitse, herkes çalışsın. Kanuna göre çalışmak hak ve ödevdir.

DEDEKTİF Mİ TUTACAĞIZ

Deniyor ki, kanunda; ‘Evlenirse ya da başkasıyla yaşadığını ispat edersenizyoksulluk nafakası kalkar’. Bir de bu yoksulluk nafakası iptal davası sadece kadının yaşadığı yerdeki mahkemede açılabiliyor. Kanunda o kadar çok değişmesi gereken madde var ki. Biz Bursa’dan 12 saat uzaktaki Tokat’ta yaşayan birini nasıl takip edeceğiz. Dedektif mi tutacağız ? İnternette gezme tozma fotoğrafları var. Erkek arkadaşları da var. İspat etsek özel hayata müdahale denecek bu sefer de. Nasıl olsa her şeye bir kılıf buluyorlar. Yol masrafı, gitmek gelmek davaya girmek ayrı dert. Ülkemizde ölene kadar nafaka ödüyor erkekler. Ne suçları varsa. Ben de bir kadınım ama bu duruma isyan ediyorum, ahım var onbinlerce ah var. Sesimizi duyun artık...”

Oya Armutçu/ Hürriyet GazetesiBunlar da ilginizi Çekebilir

12 Yorum Yorum Yaz

Yorum Yaz