Nafaka Derdi 3timthumb-380x250O bir anne. Adı İlknur Birsel Büyükakça. Büyükakça, iki yıl önce Boşanmış İnsanlar ve Aile Platforumu’nu kurmuş.
Platform’un 2 bine yakın üyesini ağırlıklı olarak -çoğu bir yıldan az- 2-4 ay gibi kısa sürelerle evli kalan bazıları çocuksuz ama tümü eski karılarına “süresiz yoksulluk nafakası” ödeyen erkekler oluşturuyor. Platform üyelerinin ortak talebi ise şöyle:

Türk Medeni Kanun’u değiştirilsin. Süresiz nafaka kaldırılsın”.
Bu hafta söz, Birsel anne ve Türkiye’nin her yerinden mail atıp sesleri olmamı isteyen “süresiz nafaka” mağduru olduğunu savunan okurlarımın:

İlknur Birsel Büyükakça: “Oğlum dört ay evli kaldı ve 7 yıldır nafaka ödemektedir. İşsizken bağlandı. Üstelik eşit kusurlu boşanmaydı. Hani toplumda dul kadına bakış var; ‘dul bıraktı’ desem o da değil. Evlendiği hanımın ikinci oğlumun ilk evliliğiydi. Boşanmış İnsanlar ve Aile Platforumu’nu kurmam 2014’te nafaka arttırma davası açılmasına tekabül ediyor. ‘Bu kadar da olmaz’ diyerek mağdurları bir sosyal medya platform bünyesi altında toplamaya başladım.

Şu an sayımız 2000’e yaklaşıyor. 24 Şubat 2016’da TBMM Komisyonu’na attığımız mailler sonucu davet edildim ve ‘süresiz nafaka’ konusunda milletvekillerine sunum yaptım. Komisyon bu konuyu ülkeler bazında ve ülke içinde çok ciddi araştırdı. Hukukçularla görüştü. Sonuç olarak nafakanın süreli olması gerektiği önerisini raporuna yazdı. Fakat bir türlü TMK değişmiyor, bekliyoruz. Her geçen gün mağdur sayısı artıyor. İnsanlar cinnet geçirme noktalarında. Kaç kişiyi intihardan döndürdük. Hapis cezaları var. Örneğin bir üyemiz çocuksuz, kısa süreli evlilik yapmış 15 yıldır nafaka ödüyor. Geçen gün bir üye katıldı. 27 yıldır nafaka ödüyormuş.”

NAFAKASI KESİLMESİN DİYE SİGORTASIZ ÇALIŞIYOR

Y.Ö: “Ben 50, karım 40 yaşında. Beş yıl önce ayrıldık. Avukatının verdiği taktikle, ‘Kocam bana tecavüz etti’ diye evden attırdı. Karakollarda süründürdüler. 22, 17, 16 ve 9 yaşlarında 4 cocuğumuz var. Avukatı beni aradı ‘Siz memursunuz. 6 ayı aşan bir ceza alırsanız memuriyetten olursunuz anlaşmalı boşanma imzalayalım kurtulun’ dedi. Ben bunalımdayım, avukat bile tutamadım. Bir ev, 25 bin lira ve 700 TL nafaka vermek zorunda kaldım. Boşanma sonrası bana, ‘Ben 10 yıldır boşanmak için uygun zamanı bekliyordum’ dedi. Nasılsa boşanacağım diye beni aldatmış. En son evli bir adamla birlikte. O’nun işyerinde nafaka kesilmesin diye sigortasız çalışoyur. Ne yapacağım bilmiyorum.”

4 AY EVLİ KALDIM ÖMÜR BOYU NAFAKA ÖDE

O.B: “Uzman çavuşum. 4 aylık evlilik yaşadım çoluk çocuk yok olmadığı halde sadece kadına yoksulluk tedbir nafakası olarak 800 TL ödüyorum. Beş ay sonra Batı’ya tayin göreceğim. 800 TL nafaka 2 bin 500 TL kredi toplam 3 bin 300 yapıyor. Peki benim maaşım 10 bin TL değil ki. Adalet bunun neresinden. Sırtımda 30-40 kilo çantayla terör bölgesinde görevdeyim. Her an ölümle burun burunayım. Şu an 30 yaşındayım bu nafaka yüzünden geçimimi sağlayamıyorum. Ailem babam harçlık gönderiyor. Bir asker için ne kadar zor bir durum bilir misiniz? Sayın yetkililere sesimiz olmanızı istiyorum.
E.E: “Mevcut sistem erkeği, babayı sadece maddi kaynak olarak görmekte ve haklı/haksız ayrımı yapmadan artık otomatiğe bağlanmış şekilde her durumda ömür boyu cezalandırılması gereken zararlı birey muamelesi yapmaktadır. Aslında kadınlarımızı ve özellikle çocuklarımızı perişan eden/edecek bir düzen işletilmektedir.”
N.D: “Özellikle bu toplumsal soruna el attığınız ve çok güzel bir şekilde ömür boyu nafaka vermenin hem kadın hem de erkek bakımından sakıncalarını belirtiğiniz için sizi yürekten tebrik ediyorum. Bu şekildeki uygulama nafakayı alanı tembelliğe ittiği, ulusal ekonomide kayıplara yol açtığı ve kayıt dışı istihdama yol açtığı açıktır.

EŞİM BENİ NÖBET TUTUYORUM DİYE BOŞADI

Evliliğim sadece 2 ay sürdü. Mesleğim gereği çok tayin gören bir insanım. Nişanlılık sürecinde eşimin ailesi ile defalarca bu konuyu konuştum. Her şey çok güzel gidiyordu. Henüz evliliğimin daha birkaç haftası dahi dolmadan eşimin ailesi kendi aileme müdahil olmaya başladı ve neticesinde boşanmaya kadar giden kabus dolu bir süreç yaşadım.

Beni en çok üzen de eşimin evliliğimin daha 1 ayı dolmadan ‘Ben senin nöbet tutacağını bilmiyordum, bilseydim evlilik konusunu gözden geçirirdim’ demesi oldu. Ne bilirdim ki beni nöbet tutmayan asker zannettiğini. Böyle bir insana ömür boyu nafaka vermek ne kadar acı verici bir durumdur soruyorum size. İnsanların evlilik sürelerine bakmadan işi var mı, yok mu borcu var mı, yok mu? demeden sözde beyana dayanarak insan hayatına ipotek konur mu? En azından böyle yapanlara bile bir süresi olsun bunun diyecek kadar insanım ben.

MAHKEMELER BELGELERİ DİKKATE ALSIN SGK’YA SORSUN:

2000 yılında 2. evliliğimi çalışmayan 1 kız çocuğu olan bir ev hanımı ile yaptım. Evliliğim 9 yıl sürdü. Hiçbir neden olmaksızın, 2009’da sadece kendi ifadesine dayanarak, darp, şiddet, rapor vs. kanıt olmaksızın boşanma davası açtı. Dava 3 yıl sürdükten sonra boşandık. Kendisine yoksulluk nafakası ödemeye hükmedildim.

Kendi adına gayrimenkulleri var, vefat eden babasından dul ve yetim aylığı bulunmakta olup, kasıtlı olarak yoksulluk nafakası alabilmek için SGK’dan talep etmemektedir. Adalet istiyorum. TMK 175/176 maddeleri yeniden düzenlenmelidir. Yoksulluk nafakasına hükmedilirken, tüm tapu kayıtları, SGK bilgileri iyice araştırılmalıdır. Nafakaya mutlaka süre getirilmeli. Meclis’te kurulan Komisyon’un hazırlamış olduğu rapor içeriğindeki öneriler yasalaşarak, hayata geçirilmeli ve ötelenmemelidir.”
Oya Armutçu/ Hürriyet GazetesiBunlar da ilginizi Çekebilir

4 Yorum Yorum Yaz

Yorum Yaz