Tv izleme oranı düşmüş

imagesCADB1S5MTelevizyona olan ilginin azaldığı, bilgisayardan TV izleme oranının ise arttığı ortaya çıktı. Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun (RTÜK) ‘Televizyon İzleme Eğilimleri-3 Araştırması’na göre, hafta içi 2 ve 3 saat olan televizyon izleme süresi yüzde 23,5’e çıktı. Öte yandan bütün meslek gruplarında hafta içi günlük ortalama televizyon izleme süreleri azaldı.

Hafta sonunda günlük ortalama televizyon izleme rakamlarına bakıldığında yüzde 17,9 ile 3 saat, yüzde 17,7 ile 4 saat, yüzde 17 ile 5 saat ve yüzde 14,4 ile 2 saat televizyon izlendiği görülüyor. 10 saat ve üzeri televizyon izleyenler ise yüzde 5,4 düzeyinde. Bu rakamlar önceki yıllarla kıyaslandığında hafta sonu 3 ve 4 saatlik TV izleme oranlarında artış olduğu, 10 saat ve üzeri süre TV izleme oranlarının düştüğü görülüyor.

Cinsiyetlerine göre bakıldığında ise erkekler hafta içinde 3,6 saat, kadınlar ise 3,8 saat televizyon izliyor. Gelir düzeyine göre bir değerlendirme yapıldığında gelir düzeyi arttıkça televizyon izleme süresinin düştüğü görülüyor.

Bölgeler açısından Marmara, Ege, İç Anadolu, Güneydoğu Anadolu bölgeleri öncelikli olarak yerli dizileri izlerken, diğer bölgelerde öncelik sıralaması haberler ve yerli diziler olarak gerçekleşiyor.

Televizyon yayınlarında rahatsız olunan görüntüler sıralamasında yüzde 49,3’ü cinsel içerikli ve müstehcen görüntüler; yüzde 39,5’i şiddet, korku, savaş, kan, silah görüntülerinden rahatsız olduğunu; yüzde 16,9’u reklamlardan, reklamların uzun sürmesinden, sık olmasından ve aynı olmasından rahatsız olduğunu belirtiyor.

 


Bunlar da ilginizi Çekebilir

1 Yorum Yorum Yaz

Yorum Yaz