HADİ UYAN

03 Şubat 2018Gonca Anıl5 Yorum »

gonca-profil (1)“İnsan gülümseyiş ile gözyaşı arasında gidip gelen bir sarkaçtır.” demiş Byron.

Öyle değil mi gerçekten? Herkese güvenmek isterken, güvenilmezliği her an hissetmiyor mu insan? Bir yanı bağ kurup, ait olmaya çalışırken; diğer yanı “köksüz”lüğünü aşikâr ediyor.

Bir yanı kalıcı izler bırakmaya çabalarken, diğer yanı hayattan hızla geçtiğini anlıyor.

Son günlerde sosyal medyada dolaşan 82 yaşındaki dedenin nahoş hallerini görünce, içimi umutsuzluk sardı. “Bu dünya ne kadar güvenilmez bir yer ve ne çok kötü var, dedemiz yaşındaki insana da güvenemeyeceksek, evlatlarımızı nasıl büyüteceğiz” dedim kaygıyla. Elim ayağım boşa çıktı, o an her şey anlamını yitirdi.

Sanırım bu umutsuzluğu bilerek hissettirmeye çalışanlar var ve bu konuda oldukça başarılılar. Neden bunca çirkinliği büyütüyor günümüz sosyal medyası, haber merkezleri? Düşündüm… Uykum kaçtı.

Çünkü günümüz maddi dünyasının umutsuz insana ihtiyacı var. Ancak umutsuz insan tüketim sektörünün esiri olabilir. Ancak böyle bir mutsuzlukla sorgulamaksızın ekrana taşınan her sahnenin hayranı olabilir.

İnsanın “Kazan, eğlen, harca” çarkında öğütülebilmesi için derin bir mutsuzluğa ihtiyaç var. O mutsuzluğu gidermek için, bitmez çabalara girmeli ve o çabaların sonucunu beklemeye ömür yetirememeli insan. Yoksa nasıl döner bunca ilaç, sağlık sektörü; alışveriş, eğlence sektörü?

Umutlu, mutlu bir insan, neden AVMlerde zaman eritsin Allah aşkına! Neden başkalarının kurmaca hayatlarına bel bağlasın? Umutluysan bir kuşun kanadında huzuru yakalayabilirken, kime ne rantı olacak “kendi haline”liğinin? Modern yaşamı körükleyenlerin işine gelemezsin ayağın toprağa değerken.

Bizi kendimize bırakmamaya çalışanlar var. Çünkü orada şükür var, güzellik var, umut var. Özümüzde her şeyin en güzeli, ruhumuz en ince süsüyle ışıldıyor. Bizi ondan koparmaya çalışanlar var.
Peki, nasıl ayak direyebileceğiz bunca kurmaca düzene? Bu kadar kötünün olduğu bir dünyada ne yapacağız? 
Mutlak güç Sahibi’ne güvenerek teselli bulacağız. Ve sessiz tevekkülümüzü, en sesli haykıran güzelliklere vesile kılacağız. Kalbi duamızı, fiiliyata dökeceğiz.

Şairin dediği gibi

“Madem ki güzelsin, güzeli yaşatmak için

Madem ki iyisin, iyiliği yaşatmak için

Madem ki umutlusun umudu yaşatmak için.

Hadi uyan!”

https://www.instagram.com/goncanil/

Okunma Sayısı : 4.125

Yorum yapın

“HADİ UYAN” için 5 Yorum

 1. Nur dedi ki:

  Kısa ama ne kadar anlamlı bir yazı. Çok haklısınız…

 2. gulpembe dedi ki:

  Amerikada ozellikle gencler arasinda uyusturucu o kadar yayginlasmis ki bazi eyaletlerde uyusturucu alimlari icin merkezler acilmaya baslanmis,amac bunlarin kullanimini engellemek degil, halihazirda madde kullanan bu insanlarin saglikcilar gozetiminde doz almalarini saglamak ve farkinda olmadan aldiklari asiri dozdan dolayi artan “kazaen intiharlari” durdurabilmek/azaltabilmek.
  Gunumuz insani atalarina gore daha refah bir hayat suruyor, ozgurluk ve haklari daha fazla dolayisiyla daha mutlu. Fakat simdiki sorun yalnizlasma ve yabancilasma,ve bunun getirisi ise guvensizlik ve umutsuzluk oluyor.
  Iste insanlar birbirlerine guvenmek ve birbirleriyle mutlu olmak yerine teselliyi esyalarda o da yeterli gelmezse haplarda,maddelerde, ilaclarda ariyor.

  Surekli kizginlik ve intikam duygulariyla yasamak da bir nevi uyusturucudur. Hayatin hep olumsuzluklarini gormek,hep sikayet ve sitem ederek yasamak o an icin insanlara iyi hissettiriyor, cunku kendine yonelmesi, gelismesi ve cabalamasini ihmal etmek icin onunde gayet sirin bahaneleri var,hayat kotu ortam bozuk, dunya yalan,herkes bize dusman,bizi kiskaniyorlar…

  bazen bir moda,fanatikce tuttugumuz bir spor dali, bazen sosyal medyada fazladan bir takipci, bir siyasi parti tarafgirligi, bazen unvanlarimiz bizim uyusturucularimizdir. Onlar olmadan kendimizi tamam hissetmeyiz,degerli de gormeyiz. Bu sargi bezlerine, yamalara ne cok ihtiyacimiz oldugunu dusunuruz.
  Kalp damari tikandigi zaman belirtisi goz agrisi imis, eger gozun agridigi dusunulur, agri kesiciyle atlatilmaya calisir ve boylece mudahele yapilmazsa 1 saat icinde hasta hayatini kaybedermis. Iste yamalarimiz da bizim agri kesicilerimiz,tesellilerimizdir,butun bunlar bize tek birsey anlatiyor;biz hastayiz…bu hastaligin imani kuvvetlendirmekten baska bir tedavisi oldugunu ben dusunmuyorum. Kalpler ancak Allahi hatirlayarak sakinlesir(ayet). Hayatlarimizi degerli ve anlamli kilacak tek sey Allahla bagimizi yenilememizdir,tekrar tekrar iman etmektir. Cunku elbiselerin eskidigi gibi imanlar da eskir.

  Peygamberimiz sav miracda kendisine ikram edilenler arasindan sutu tercih edince,Ona “sen fitrati tercih ettin”denilir. Insan fitrati sut gibidir.islenmezse bozulur. Insanin bu dunyadaki tum yolculugu istidatlarini(yeteneklerini)kuvveden fiile cikarmasi ile surer.(yani icindeki “insan-i kamil”potansiyelini ortaya cikarmakla)
  kendi kalbini insa edemeyen disardaki dunyayi nasil insa etsin?bir psikiatr, dunyamiz merhamet eksikliginden can cekisiyor, derdi.Iste oyle de,kalpteki hayat icindeki merhametten anlasilir. Insanlar kendilerini bos bir gururla yeterli ve guclu hissettikce acziyetlerini unutuyor. Kendini aciz bilmedigi icin, merhamete ne kadar muhtac oldugunu kabul etmedigi icin,baskalarina da merhamet duyamiyor.

  “ozunde empati ve saygi olan hersey insanligin yuzunu agritir.”

 3. Darusselam dedi ki:

  Hilkatten murat, iyilik güzellik hayır, olduğu için insanın şerre çirkinliklere nazarını çevirmeye hakkı ve yetkisi yoktur.Çünkü şer ve çirkinlikler hayırları tamamlamak için hilkate dahil edilmiş.Bir kasa domateste birkaç tane çürük olmazsa sağlamların kıymeti anlaşılmaz…

 4. Tuba dedi ki:

  Çok güzel anlatmışsınız Gonca Hanım o kadar boş şeylerle dolduruyoruz ki zamanımızı bu yazdıklarınızı düşünecek hissedecek vaktimiz olmuyor.

 5. İbrahim dedi ki:

  Muhteşem çok içten ve içinde kendimizi yargılayacak cümlerde taşıyor yüreğinize elinize sağlık

Dünden Bugüne

Hadis-i Şerif Düşmanlığı

Bizim halkımız Kur’an-ı Kerimi pek bilmez. Bu elbette büyük bir eksikliktir fakat yine de dinimizi Peygamber Efendimizin hayatı ile öğrendiğimiz için halkın inancı sağlamdır. Batılılar yüzyıllar boyunca İslam ülkelerine hoca kılığında ...
Devamını Oku

Güzel Söz

“ Mutlu bir evliliğin reçetesi gayet basittir: Birbirinize karşı oldukça nazik davranın.” ( Marie France)

Kitap

Yuvamızda Huzur Bulalım Diye

Huzur, modern dünyada, moda dışı bir kelime gibi duruyor artık. Oysa, Huzur; ne tatlı bir kelimedir. Huzur; ruhun, zihnin ve bedenin sükûnet bulma hâlidir. Huzur; gönlün yatışması, nefsin tatmin olmasıdır. Huzur; baş dinçliği, gönül ...
Devamını Oku