Hanımefendilik Ve Beyefendilik

tugbaUzun zamandır zarafet ve hanımlığa dair bir şeyler yazmak istiyordum. Sokağa çıktığımda sürekli gergin hanımları gördükçe, nerdeyse bütün hanımların pantolon giymeyi tercih ettiğini (İnşallah bu cümlem son zamanların algısıyla karışmak gibi düşünülmez, sadece gözlemimi aktarmak istiyorum)fark ettikçe kız çocuğu yetiştiren bir anne olarak “hanım /kadın “olmayı sevmeyi kız çocuklarıma nasıl yaşatacağımıza dair daha çok düşünür oldum.

Sonra bayram tatili girince araya, eş dost sohbetlerinden sonra zarafetin tek başına yazılmaması gerektiğine karar verdim.Zira etafta “beyefendi” tavrıyla hitap edenlerde azalmıştı ve sanırım pek çoğumuz hanımefendiliğimizi ve beyefendiliğimizi bu yüzden kaybetmiştik.

Özellikle kız çocuklarını yetiştirirken sadece iş yapsın mantığıyla hareket ettiğimiz için anne ve baba olarak latif yaratılan kız çocuklarının nasıl da kanadını kırdığımızı farkettim ve erkek çocuklarının bizim kızlara olan tavrımız sebebiyle kadın algısının bozulduğunu ... Kaba saba davranan bir babadan ve sürekli bağıraran bir anneden neyi örnek alacak çocularımız sizce?

-Kalk bana su ver

-Misafirlerin ayakkabılarını çevir

-Abine yemek koy

-Dersini çalış

- Şu yerleri temizle

-Bana kötü laf getirtme bak

Cümlelerinden hangisi hanımefenliğe ve beyefendiliğe yakışır dersiniz?

**

Çocuklara kitap okuma alıştırma alışkanlığından söz edilince hemen “siz okuyor musunuz?” Diye sorar uzmanlar ebeveynlere? Kızı zarafet ve nezaket sahibi ,oğlu beyefendi olsun isteyen anne ve babalar bu konuda kendilerini ne kadar sorguluyorlar peki?

**

Büyük kızım anaokuluna gidiyor.Genelde etek ve elbise giymeyi seviyor.Ama öğretmenleri rahat olmadığı için pantolonla – eşofmanla gönderin diye daha ilk haftadan kural koydular? Çünkü rahat olmak her şeyden önemli.Aksine rahat olmasınki ; oturma adabını öğrensin diye sesimi çıkarmaya çalışsam eminim sesim kısık kalır diğer annelerin itirazından.Çünkü onlar içinde rahatlık her şeyden önemli. Oysa bu yazıdan beş dakika önce internette bir dönem filmine bakarken oyuncuların ne kadar zarif gözüktüğünü düşünüyordum. Evet rahat değiller ama zarifler...

Engin Noyan’ın Aşk Düşünce Yollara isminde bir romanı var.( Kitap tavsiyemizi de aradan çıkartmış olalım) Üç seri halinde yayınlanması planlanan romanın ikincisini okuyunca demek istediğimi anlayacaksınız sanırım.Müslümana yakışır duruş,tavır,zarafet, beyefendilikten bahsediyorum.Hepimizin gün geçtike uzaklaştığı şeyden...

**

Birbirimizin hanımlığını-beyliğini , kız çocuğu latifliğini, erkek çocuğu asilliğini öldürdük rahatlığımızı her şeyden daha önemli tutarak.

Beyler evde kendilerine ne kadar beyefendi gibi davranılıyor diye düşünmek yerine, ne kadar saygın bir davanışı hak ediyorum diye düşünsün, hanımefendilerde hanımlığın davranışa ,söze ,tavra yansıyan kısmının neresinde duruyorum diye sorgulasın isterim bu yazıdan sonra...

Zira düşüncem o ki; bizi –ailelerimizi yani- hanımefendiliği ve beyefendiliği yeniden yaşatmak ayağa kaldıracak Ne kadar müslümanca bir tavırla davranıyorum,eşime,dostuma diye sormalı kendine ? Yoksa uzun yıllar daha “yok feminizm şöyle yaptı, vay kadınlar niye böyle, ama erkeklerde şöyle “ der dururuz ne yazık ki?

tugbaakbeyinan@gmail.com

www.tugbaakbeyinan.com


Bunlar da ilginizi Çekebilir

16 Yorum Yorum Yaz

Yorum Yaz