Her Durumda Erkek Kusurlu

15 Kasım 2020Haberler5 Yorum »

Son Dakika Haberi: Yargıtay'dan şoke eden cinsel ilişki kararı! Bir sağlık problemi olmaksızın...

Sabah Gazetesi’nden Muhammed Uzun’un haberi şöyle:

Yargıtay, bir boşanma davasında emsal teşkil edebilecek bir karara imza attı. Kahramanmaraş’ta eşiyle yeterince cinsel ilişki yaşamadığını öne süren koca H.Y. boşanma davası açtı. 4 gün sonra da eşi E.Y. karşı boşanma davası açtı.

6 aylık çifti boşayan mahkeme, “Eşit kusurlu” gördüğü çiftin tazminat taleplerini reddetti. Ancak E.Y. nafaka ve tazminat alamadığı için, H.Y. de manevi yönden dosyayı temyiz etti.

BUNDAN SONRAKİ BOŞANMA DAVALARINDA KULLANILABİLECEK!

Kadını haklı bulan Yargıtay ise hiçbir delil olmamasına rağmen eşiyle cinsel ilişki yaşamayan kocanın “tam kusurlu” olduğuna hükmetti ve kararı bozdu. Verilen son dakika emsal kararıyla birlikte artık eşiyle cinsel birliktelik kurmayan erkek, boşanma davalarında “kusurlu” sayılabilecek.

CİNSEL İLİŞKİYE ENGEL YOK

Cinsel ilişki kurulamamasında kadının kusuru olmadığını, erkeğin “kusurlu” olduğunu vurgulayan ve cinsel ilişkide bulunmamayı “Kişilik haklarına saldırı” olarak yorumlayan kararda şu detaylar var:

“Sağlıklı cinsel ilişkide kadın ve erkeğin cinsel ilişki kurmalarına yönelik fiziksel engellerinin bulunmaması halinde, erkeğin kusurlu olduğu kabul edilmelidir.

Tarafların evlilikleri sürecinde sağlıklı cinsel ilişki kuramadıkları soruşturma ve toplanan delillerden anlaşılmaktadır.

Kadında, cinsel ilişkiye engel olacak fizyolojik ve psikolojik bir rahatsızlık saptanmamıştır. Cinsel ilişkiden kaçınanın kadın olduğuna ilişkin bir delil de mevcut değildir. Her iki tarafın da, cinsel ilişki kurmalarına yönelik fiziksel engellerinin bulunmaması halinde, davalı- karşı davacı erkeğin kusurlu olduğu kabul edilmelidir.

Tarafların kusurlarının hatalı belirlenmesi ve bu yanılgılı belirlemede davacı karşı davalının tazminat isteklerinin reddedilmesi usul ve kanuna aykırı olup, bozmayı gerektirmiştir.”

Cinsel ilişkide bulunmayan evli çiftin davasında, erkek artık kusurlu sayılacak. Eşinin kendisiyle birlikte olmadığı gerekçesiyle boşanma ve tazminat talebiyle açılan davada, emsal bir karara imza atıldı.

Yargıtay 2. Hukuk Dairesi aldığı son dakika kararında yerel mahkemenin evli çift lehine verdiği kararı kanuna aykırı buldu.

Kahramanmaraş’ta eşiyle yeterince cinsel birliktelik yaşamadığını öne süren H. Y. isimli koca, eşiyle sağlıklı cinsel ilişki kuramadığını ve evlilik birliğinin çekilmez bir hal aldığını belirterek boşanma davası açtı. Boşanma davasını karara bağlayan Kahramanmaraş Aile Mahkemesi; kararında, tarafların ortak kusurlu olduğunu ifade etti. Aile mahkemesi, 6 ay evli kalan çifti boşarken, davalı ve davacının tazminat talebini kabul etmedi.

YARGITAY KADINI HAKLI BULDU

Kararın temyiz edilmesi üzerine, Yargıtay, kocanın boşanmaya neden olan olaylarda tamamen kusurlu olduğunun anlaşıldığını belirtti. Yerel mahkemenin aksine kadını haklı bulan Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, “Sağlıklı bir cinsel ilişkinin gerçekleştirilememesinde kadın ve erkeğin cinsel ilişki kurmalarına yönelik fiziksel bir engellerinin bulunmaması halinde, erkeğin kusurlu olduğu kabul edilmelidir.” tespitinde bulundu.

DELİL YOK NİYET VAR

Cinsel ilişki kurulamamasında kadının kusuru olmadığını, erkeğin “kusurlu” olduğunu vurgulayan daire, kararında şunları belirtti: “Tarafların evlilikleri sürecinde sağlıklı bir cinsel ilişki kuramadıkları yapılan soruşturma ve toplanan delillerden anlaşılmaktadır. Dava-karşı davalı kadında, cinsel ilişkiye engel olacak fizyolojik ve psikolojik bir rahatsızlık saptanmamıştır.”

Yeni karara göre eşiyle cinsel birliktelik kuramayan erkek, boşanma davalarında ‘kusurlu’ sayılabilecek.

Cinsel ilişkiden kaçınanın kadın olduğuna ilişkin bir delil de mevcut değildir. Bu sağlıklı bir cinsel ilişkinin gerçekleştirilememesinde, her iki tarafın da, cinsel ilişki kurmalarına yönelik fiziksel bir engellerinin bulunmaması halinde, davalı-karşı davacı erkeğin kusurlu olduğu kabul edilmelidir.

Erkeği, tam kusurlu kabul eden Yargıtay, verdiği kararda, cinsel ilişkide bulunmamayı da ‘kişilik haklarına saldırı’ olarak yorumladı.

BU KARAR BUNDAN SONRA EMSAL TEŞKİL EDECEK

Yerel mahkemenin kararını hatalı bulan 2. Hukuk Dairesi, “Tarafların kusurlarının hatalı belirlenmesi ve bu yanılgılı belirleme sonucunda davacı-karşı davalının tazminat isteklerinin reddedilmesi usul ve kanuna aykırı olup, bozmayı gerektirmiştir.” değerlendirmesinde bulundu. Kocanın tamamen kusurlu olduğuna hükmeden Yargıtay, son kararıyla emsal teşkil edecek.

https://www.sabah.com.tr/gundem/2020/11/15/son-dakika-yargitaydan-carpici-cinsel-iliski-karari
Okunma Sayısı : 20.762

Yorum yapın

“Her Durumda Erkek Kusurlu” için 5 Yorum

 1. Meryem dedi ki:

  Bence çok saçma bir karar. Aile mahremiyetine müdahaledir bu. Birde cinsellik olmuyorsa neden sadece erkek kusurlu olsun. Yaradılış gereği bu yönden düşündüğümüzde erkeğin kusurlu olduğu neredeyse imkansızdır. Allah akıl fikir versin. Kadını erkeğe erkeği kadına kırdırmaya çalışan zihniyetler var oldukça Allah sonumuzu hayır eylesin.

 2. Abdulgaffar Gündüz dedi ki:

  Halkın yararına kanun yapanlar
  Türk Aile yapısını bilmiyorlar mı Kadınla erkeğin yatak odasına girip buna yorum yapıyorlar.
  Erkek ve kadın bunu ifşa ederek Tüm kamoyu nezdinde
  Aile taousına saldırı veya yakışıksız karara lar alan bir durum oluşturuyorlar.. Bu çok yanlış.. Doğru olan Allahın çizdiği yoksa gitmek varsa bir sorun tedavi olmak.

 3. serkan dedi ki:

  Kadına yatakta yaklaşsan kadın istemese şikayet etse kusurlusun,kadın istese erkek hayır dese suç,yeterli harçlık(kim belirliyor) bırakmasanız suç,ilgi göstermeseniz suç,yanıma gel deseniz suç,Allah’ın kanunlarını tanımayan hayatına uygulamayan bir hanımla evlenmek şu an mantıksız.Herhangi bir sebepten size dava açabilir,ömür boyu nafaka ile sürüm sürüm sürünüdürebilir,eve erkek arkadaşını getirip sessiz kalmanızı isteyebilir.Hiçbir sebep yokken sizi hapse attırabilir. AKılsızlar Partisi ailenin yok olması için şeytandan daha çok çabalıyor.Üstelik bunu yaparken hak hukuktan bahsederek CeHalet Partisinden aşağı kalmıyor

 4. Aydemir dedi ki:

  Bugüne kadar hep sabrettim. Bunun anlamı şudur: “Erkeği mutsuz bir evliliğe mahkum edelim o da yoldan çıksın gayri-meşru ilişki yaşasın. Böylece şeytana hizmet edelim,” Kısacası birbirlerine katlanamayan iki insanı kin ve nefretle düşman edelim. Bir müddet sonra kadın da yoldan çıkar zaten.

 5. Veli dedi ki:

  bence ülke ile alay ediyor kanun koyucular ve uygulayıcılar… ve hüküm vericiler… bu normal bir türkiye değil….

Dünden Bugüne

Hadis-i Şerif Düşmanlığı

Bizim halkımız Kur’an-ı Kerimi pek bilmez. Bu elbette büyük bir eksikliktir fakat yine de dinimizi Peygamber Efendimizin hayatı ile öğrendiğimiz için halkın inancı sağlamdır. Batılılar yüzyıllar boyunca İslam ülkelerine hoca kılığında ...
Devamını Oku

Güzel Söz

“ Bağışlama menekşenin kendini ezen topuğa anında bulaşan güzel kokusudur. ” (George Roemisch)

Kitap

Yuvamızda Huzur Bulalım Diye

Huzur, modern dünyada, moda dışı bir kelime gibi duruyor artık. Oysa, Huzur; ne tatlı bir kelimedir. Huzur; ruhun, zihnin ve bedenin sükûnet bulma hâlidir. Huzur; gönlün yatışması, nefsin tatmin olmasıdır. Huzur; baş dinçliği, gönül ...
Devamını Oku