Her Durumda Erkekler mi Suçlu?

yalnız babaHikayemin neresinden başlayacağımı bilmiyorum. 51 yaşındayım. Zorla bir evlilik yaptırıldım, evlendikten sonra öğrendim eşimin okuryazar olmadığını.

Bir çocuğum oldu anlaşamayacağımızı hissettim ama çocuğun bir başkasına anne baba demesin diye gelen daha mı iyi olacak diye devam ettirdim. Daha sonra iki çocuğum daha oldu.

Ortanca kızım lise birinci sınıfa giderken yurtta kalan çocuklara takılmaya başladı. Onların yaşadığı gibi yaşamaya başladı. 3 ,4 defa evden kaçtı.

O zamana kadar dövmedim ama başımı yere eğdiğinde dövdüm. Ertesi gün ben işe gittim o hastaneye gidip darp raporu almış. “Ben aile içi şiddet görüyorum devlete sığınmak istiyorum” diye.

Devlet hiç beni dinlemedi bile. Yurttan da kaçtı. Annesini de şahit yazdırmış aile içi şiddet gördüğüne dair. Mahkeme günü geldi, annesine “gelme” dedim. Benden önce indi, arabaya bindi.

Mahkemeye gittim hakim bana dedi ki “Ne biçim babasın? Kızın iki saat geç kalmış eve diye döve döve öldürmüşsün.”

“Efendim, bunlar yalan, açın dosyasını bakın, karakolda kayıp ilanı var kaç defa. O gece de ben kendim buldum geldim gece 1:30’da sokaktan. O gün dövdüm. Yaşadıklarımızı anlattım, hakim sabır diledi.

Hakim bana şöyle söyledi: “Avrupa Birliğine gireceğiz diye kanunlarımızı onlara göre uyarladık, çocuklar da bunları İyi değerlendiriyorlar. Bugün sen yedinci babasın.”

Sonra şahit çağırdı. Şahit yazılan eşim içeri girdi “ben şahitlik etmek istemiyorum” dedi.

Hakim: “Kızının şahidi kızından yana konuşsa bir türlü, senden yana konuşsa bir türlü” dedi. dedi sonra da ” Aile içi şiddet uygulamaktan üç ay hapis cezası, 6000 tl para cezası verdi.”

Beş yıl içerisinde aile fertlerinden birisine fiske vurursam, hapis cezasını yatacaktım. Buna nazaran yurttan evime götürdüğüm kız, kurban bayramı günü ben kurban kesmeye gittiğimde o yine kaçtı.

Bunun akabinde evde şahitlik etmeyen bir eş ve huzursuz bir yuva içerisinde cinnet geçirmemek adına köye ailemin yanına döndüm.

Eşim boşanma davası açtı, babam “Dede oldun, utanmıyor musun ayrılmaya…” dedi evinden kovdu. Gidecek yerim yok, ev tutacak da param yok, kendime ait bir dükkanda yaşıyorum. Eski eşim de oğlumla benim evimde yaşıyor.

Mahkeme 1000 TL nafaka bağladı 1250 tle gelirim tespit edildiği halde.

Hakime dedim ki “Efendim bana ceza evinin yolunu gösterdiniz, nasıl ödeyeceğim ben bu parayı?”
“İş bul çalış öde” dedi hakim.

Deniyor ki nafaka evlilik süresince olacak. Ben 25 sene evli kaldım 75 sene yaşayacağımın garantim yok ki ve bu saatten sonra bizim de birisine ihtiyacımız var ama herkes ödediğim 1000 TL nafakayı duyunca evlilikten vazgeçiyor.

Hâkimler hiçbir zaman biz erkekleri dinlemiyor bile. Cinnet geçirmemek için namazlarımın arkasından dua ediyorum. Rabbim bizleri korusun yardım etsin. Rabbim kimseyi evladıyla imtihan etme


Bunlar da ilginizi Çekebilir

5 Yorum Yorum Yaz

Yorum Yaz