Herkes Kendine Baksa (Evlilik Okulu 24. Ders)

08 Ekim 2014Evlilik Okulu, Sema Maraşlı32 Yorum »

430566_308685999187023_1816551280_n3-150x1501Bazen genç kızlarla eğitimlerimiz oluyor. Eş adayında aradıkları özellikleri soruyorum. “İyi bir mesleği olsun, yakışıklı olsun, dindar olsun, kadın ruhundan anlasın, odun gibi olmasın,  ahlakı güzel olsun, iyi bir ailesi olsun, evi olsun, arabası olsun…”

En az beş kriter istiyor kızlar. “İyi, tamam. Pek siz bunları istiyorsunuz da sizde neler var? Siz neler vereceksiniz ona? Siz iyi bir eş olma hususunda bir kadın olarak ona neler sunacaksınız?” diye sorduğumda genellikle şaşırıyorlar. O güne kadar bu soruları kendilerine hiç sormamışlar. Oysa bu soruları sormak ve cevaplamak lazım.

Bu erkekler için de geçerli. Eş adayında aradıkları özelliklere karşı kendilerinde neler var? Onlar evlilik için ne sunacaklar?

Tabii sadece bekarlar değil; evli çiftler de bu soruları kendilerine sormalı. Çünkü kişi eğer mutsuzsa, eşinin yaptıklarından ya da yapmadıklarından dolayı mutsuz olduğuna inanıyor çoğunlukla. Kendi neleri yaptığını ya da yapmadığını sormak çok kişinin işine gelmiyor. Kendi eşinin yaptığı kadar yaptı mı, verici oldu mu, bunları düşünen az.

Aldığımız zaman mutlu olacakmışız gibi bir şartlanmışlık var çoğumuzda. Oysa Yaradan, insanı aldığı kadar değil, verdiği kadar, başkalarını mutlu ettiği kadar mutlu olmak üzerine programlamış. Almakta hırs vardır genellikle ve hep daha fazlası istenir;  bu yüzden de insan aldığında doyasıya bir mutluluk yaşayamaz, hep bir eksiklik hisseder.

Oysa vermekte fedakarlık vardır ve verici olduğunuzda  karşınızdakinin mutluluğu size de sirayet eder, bu daha tatlı bir mutluluktur. Gerçek mutluluk verebilmektedir. Bu yüzden “eşim beni mutlu etsin” diye beklemek yerine, eşinin sevdiği şeyleri yapıp onu sevindirmek ve sevinci paylaşmak muhabbet için daha doğru bir adımdır.

Yalnız verici olurken dikkat edilmesi gereken bir kaç husus vardır. Birincisi karşıdakinin verici olmasına engel olmamak. Hep siz verdiğinizde eşinizi almaya alıştırır ve bencilleştirirsiniz. O da verici olmanın mutluluğunu yaşamalı. Buna müsade etmeli ve kapı açmalısınız. (Çocuklar için de geçerli. Küçük yaştan itibaren onlar da aileleri için bir şeyler yapma mutluluğunu tatmalılar. Hep anne-babadan almaya alışmamalılar.)

İkinci önemli husus ise yaratılışınıza uygun bir vericilik içinde olmanız. Kapasiteyi zorlamamak lazım.

Mesela kadın evin bütün yükünü yüklenmiş; hem ev işi, hem çocukların bakımı hem onların eğitim işi (çocukların anneliğini de babalığını da kadın yapıyorsa) hem alışveriş, hem dışarının işleri, yani kadın hem erkek hem kadın işlerini üstlenmişse, erkeğin aile reisi olarak yaptığı bir tek para kazanmaksa orada ciddi bir problem var demektir.

Ya da erkek hem dışarıda çalışıp hem de evde sürekli ev işi yapıyorsa, karısının işlerini de üstlenmişse orada da ciddi problem var demektir.

“Olsun ben her şeyi yaparım” demek eşinizi bencilleştirmekten ve tembelleştirmekten başka bir işe yaramaz. Bu yüzden verici olmalı fakat ölçüleri yaratılış özelliklerini göz önünde tutarak belirlemeliyiz.

Üçüncüsü, gerektiğinden fazla verici olur, onun sorumluluklarını da alırsanız, eşiniz sizin davranışlarınız karşısında ezilir ve içten içe suçluluk duymaya başlar.  Ezikliğini gizlemek ve suçluluk duygusunu örtmek için yaptıklarınızı beğenmemek gibi sizi incitmeye yönelik  davranışlara yönelebilir. Bu yüzden iyilikte de itidal gereklidir.

Evlilikte de hayatta da mutlu olmaya odaklanmak insanı mutsuz eder. Herkes yapması gereken işleri yapar, sorumluluklarının bilincinde olur ve eşinden beklentilerini azaltıp, kendi yapması gerekenlere odaklanırsa aile saadeti için çok daha doğru bir yol olur.

www.cocukaile.net

 

Okunma Sayısı : 13.741

Yorum yapın

“Herkes Kendine Baksa (Evlilik Okulu 24. Ders)” için 32 Yorum

 1. sevda dedi ki:

  ben kendim yapmam gerekenleri yapmadığımda daha gergin ve mutsuz oluyorum ve bence mutluluk karşı tarafı mutlu edebilmek için çaba sarfetmekte saklı

 2. soru dedi ki:

  yazılar burada bitiyor mu? devamı yok mu.

 3. asya dedi ki:

  uc bucuk yıldır evliyim severek evlendi ama benim kocamda bir bayandaki cogu huy var basta cenesiz ve benim ailemi elestirmeyi sever evlligimizin ilk haftasında tartışma ve kavga başladı hep sinirli ben herseye olumlu bakmaya calısım her konuda ona destek olmaya calıstım cinsellikte bile hep o isteksiz bazen sadece ev arkadasıymısım gibi davranıyor bu yazıları onunda okumasını istiyorum ama okumaz içinden çıkılmaz bir evliligim var sanal ortamdan beni kac kez aldattı sayısını unuttum pisikolojik tedaviye ihtiyacı var ikna edemiyorum ayrılamıyorum cesaretim yok ayrılmaya calısan bir kadın olmama ragmen neyapacagım yardımcı olurmusunuz

 4. Ayşegül dedi ki:

  Selamun aleykum. Sema hanım eşlerle birlikte özel terapileriniz var mı. Çok ihtiyacım var size ulaşabileceğimiz bi yer. Lütfen cevap verin

 5. Gül asiloğulları dedi ki:

  Sayın Glsm üzerime farzmı bilmiyorum ama, haklısınız doru olmayı en başta allah Cc istiyor. İnsan olarak görevimiz bu. Özellikle eşler arasında güven çok önemli. Evliliğin temelide kesinlikle güven üzerine kurulmalı ki hiçbir zaman sallantıya meydan vermemek şarttır. Zihin meşguliyeti olmayan bir evde huzur kesindir. Fakat geçmişteki olanları da su yüzüne çıkarmak gereksiz gibi geldi. Çünkü geçmişteki yapılanlar adı üstünde geçti. Andaki yaşanılanlar önemli. Şimdi yapılacak olan geçmişteki yaşanılan şeylerin neden bittiğini, hoşuna gitmeyen taraflarını açık açık kesin bir dille anlamalısın bence. Yinede tatmin olmuyorsa bu eminsizlikle evlilik kurulmaz bitmeye mahkumdur diye düşünüyorum. Ve ikili ilişkilere kimseyi karıştırmamak şartıyla. Bunlara anne ve babada dahil. Ama herşeyin güvendiğin bir insanın görüşlerini sormalısınız bence

 6. yusuf dedi ki:

  Allah razı olsun çok güzel anlatmışsınız devamını merakla bekliyorum:)

 7. Çağlar dedi ki:

  Şu dünyaya insan gelip mal gibi geçmekte zor bir şey. Biraz mallara hakaret oluyor gibi ama ben insan malları kastediyorum.
  Kendi yaşamımda şunu fark ettim, kısmetimi kendim kapatıyorum. Bazı şeyler öğretilmiyor, öğreniliyor.
  Üzüntüden Kazım KOYUNCU’ nun Megrelce ”DİDOU NANA” şarkısını dinleyerek zaman geçiyorum.

 8. NAZLI dedi ki:

  Allah razı olsun çok güzel anlatmışsınız devamını merakla bekliyorum

 9. saliha dedi ki:

  Derslerin devamını beklıyoruz heyecanla. ve dua edıyoruz size. ALLAH zamanınızı bereketlı kılsın

 10. merakli dedi ki:

  Bi solukta okudum cok acik ve akici bi anlatiminiz var iyiki varsiniz. Yorumlarda cok eglenceli 🙂

 11. hakan dedi ki:

  glsm hanım, eski yasadiklarinizin izleri sizde silindi mi? kendinizi tamamen kurtulamayinca onu ikna edemezsiniz… yıllar önce, üstelik terk eden bendim. yaşadığım o küçük hadiseleri ben de unutamıyorum. kızcağız bana hakkını helal etmemişti, sonrasında burnumdan fitil fitil geldi… hatta bana takma isminiz bile o hadiseyi hatırlattı. o zaman helallik istemeyi kendime zul saymistim, simdi kibrimin fenaligini çekiyorum. gunahlarim çok büyükmüş de ben gafletten anlamiyormusum…

 12. uzun adam dedi ki:

  sayın Sema hanım. Öncelikle Allah sizlerden razı olsun. sitede yayınladığınız yayınları takip ediyorum. ancak eşime bir türlü okutamadım. o hep kendinin en iyisini bildiğini düşünüyor. her zaman haklı. bana olmadık hakaretler ediyor, sesini olmayacak derecelere kadar yükseltiyor ve cinsellikten mümkün olduğu kadar kaçıyor. halbuki sitede yayınlanan yazıları okusa çok faydalı olacağına inanıyorum. sizin kitaplarınızı da aldım eve getirdim yüzüne bile bakmadı. eve gelen bakıcı kadın bile hepsini okumuş. sabrımın son noktalarındayım. bende mükemmel bir insan değilim ancak bir yere kadar diyecek noktadayım. 10 yıllık evlilik hayatımı bitirmeden bana nasıl yardımcı olabilirsiniz? okuduğum yazılar birçok hatalarımı görmemi sağladı ve artık karşılık vermediğim için çok fazla tartışmıyoruz. onunda okumasını hatalarını görmesini istiyorum. bu konuda sizlerden yardım istiyorum.

  • Abdullah Bir dedi ki:

   Sayın UZUN ADAM

   “bu konuda sizlerden yardım istiyorum.”

   Sana da yardım etmeye çalışalım bırader. Umulur kı faydamız dokunur da sen de bize bir “Allah Razı Olsun” dersin bu mubarek Cuma günü.

   Vra Bismillah…

   “ancak eşime bir türlü okutamadım.”

   Okumazlar kardeşim. Özellıkle de işlerine gelmeyen bişey oldu mu hayatta ellerını sürmezler, gözlerını yormazlar. Ama işin ucunda menfaatlerı olsun İstanbul’dan Kars’a yurume giderler.

   Yazdıklarından anlaşıldığı kadarıyla maddi anlamda bi sıkıntın yok. Çoğu zaman bu durumun tersi (ekonomık sıkıntılar) “evliliklerın sorunlu olmasının temel sebebiymış” gibi gösterilse senın evliliğinde olduğu gibi bazen “maddi sıkıntısızlık” problem oluyor.

   Uğraşacak, elde etmek için mücadele edecekleri, çaba ve emek sarf edecekleri, fedakarlık yapacakları, sıkıntı çekeceklerı bir şey olmayınca kocaya sarıyorlar, kocanın başının etını yemek için harcıyorlar bütün güç ve enerjılerını.

   Başka ifadeyle “rahatlık batıyor” bazı hanımlara.

   TAVSİYE:
   Karınıza su teklıfte bulunun,
   ” Eğer Sema hanımın yazılarını okursan sana ( altın kolye, bilezik, yenı bir yemek takımı, cep telefonu vb ) hediye alacağım”

   Bu yontem biraz pahalıya gelebilir ama emin ol (yenge hanım sana boşanma davası açarsa) mevcut yasaları ve boşanan erkeklerın tamamına yakının boşanma surecinde yaşadığı maddı-manevi sıkıntıların yanında bu hediyelere vereceğin paranın lafı bile olmaz, işi bedavaya getirmiş olursun.

   “o hep kendinin en iyisini bildiğini düşünüyor. her zaman haklı, bana olmadık hakaretler ediyor, sesini olmayacak derecelere kadar yükseltiyor.”

   Anlaşılan evlenmeden önce hiç kimse sana;

   KADINLAR HER ZAMAN HAKLIDIR, KADINLARIN HAKSIZ OLDUĞU KANITLANAN DURUMLARDA BİRİNCİ MADDE GEÇERLİDİR

   kuralından bahsetmedi. En azından şimdi öğrenmiş oldun. Beterin beterı var, olaya birde ıyı tarafından bak, Allah muhafaza ya bu acı gerçeği eşin sana boşanma davası açtığı zaman öğrenseydin ne olacaktı bir düşün.

   TAVSİYE:

   Bunun için sana verecek tek tavsiyem bugün sinirle söyleyıpde yarın unuttuğun bir sözün esin tarafından ileride aleyhıne kullanılmak uzere biryerlere not edildiğini aklından çıkartma. Ne olursa olsun (her turlu sözlu ve psıkolojık tahrık ve tacize rağmen) esine elini kaldırma, hakaret etme, sadece SUS ve MEKANI TERKET.

   “cinsellikten mümkün olduğu kadar kaçıyor.”

   Cinselliği, daha doğrusu CİNSELSİZLİK TAHRIĞI ve TACİZİ kocalarına istediklerını yaptırmak ısteyen veya kocalarını cezalandırmak isteyen kadınların tamamının kullandığı ilk ve en etkili SİLAH’tır.
   Bir başka ifade ile cinsellık biz erkeklerın en zayıf tarafıdır.

   TAVSİYE:

   Mevcut yasalar (Medeni “!” kanun) yururlukde olduğu surece ve sözüm ona en inaçlı “!” kadın bile cinsellık konusunda (Allah’ın kocaya verdiği HAK ve kadına yuklediği ZORUNLULUK ) Allah’ın kanunları yerıne mevcut yasaları dikkate aldığı surece ( bir adam yolda gorduğu çok samimi arkadaşının 5 yaşında ki oğluna sorar: “- Yavrum baban nerelerde? uzun süredir görüşemiyoruz baban ile” Çocuk cevap verir: “- Babam hapiste amca” Bu cevapla sok olan adam “- Senin baban çok ıyı bir insandır yavrum, neden girdi hapse, SUCU NE?” der. Çocuk cevap verır: ” – ANNEME TECAVUZ ETMİŞ ” ) bu konuda yapacağın çok fazla bir şey yok.

   Tek yapacağın şey, iyi bir hesaplama, planlama sonrasında ( tüm rısklerı göze almak kaydıyla ) helal bir alternatıf, yanı ıkıncı bir es.
   SANA ve ÖZELLİKLE MÜSLÜMAN OLDUĞUNU İDDİA EDEN FEMİNİSTLERE DİP NOT:

   İslamda kı temel amac ve bu tavsiyede referans aldığım dustur
   ” İslam da zararın önlenmesi faydanın sağlanmasından önce gelir”

   Evli bir ERKEĞİN karısının her hangi bir sebeple kocasının ıhtıyacını karşıla(ya)madığı zaman erkeğinen buyuk haram/günah lardan olan ZİNA’ya düşme riski ve tehlikesi mevcut ve yuksek ise erkeğin tekrar evlenmesi bir ZORUNLULUK-MECBURIYETTIR.

   Müslüman bir kadının “tek kadın” olduğu zaman cinseliksizlik ile kocasını psıkolojık olarak cezalandırdığı yetmıyormuş gıbı ayrıca yururluktekı medenı yasaları kullananarak kocası olan erkeği (bu MESRU eyleminden dolayı ) ikinci kez cezalandırmaya kalkması Allah’ın, Resul’unun ve meleklerın kendisine olan lanetını artırmaktan başka bir işe yaramayacağını garanti ediyorum.

   “sabrımın son noktalarındayım. bende mükemmel bir insan değilim ancak bir yere kadar diyecek noktadayım”

   Sabrının son noktasından kastın “yaptığı taciz ve tahrıklere daha fazla dayanamıyorum, korkarım yakında elimden bir kaza çıkacak” anlamında siddet içeren bir eylemde bulunabilecğini ima etmek ise, SAKIN HAAAA… böyle bir şeyi aklından bile geçirme. Kızgınlık anında atacağın basit bir tokat bile maddi manevi anlamda sana hayatı zehir etmek için yeterde artar bile. Hem elinde avcunda ne var ne yok alır, hem de bir tokat yuzunden hapse girme rıskın çok yuksek. (örneklerı çok)

   TAVSİYE:

   SIK DİŞİNİ ve SABRET…

   “10 yıllık evlilik hayatımı bitirmeden bana nasıl yardımcı olabilirsiniz? ”

   Öncelikle benden sana bir AĞABEY NASİHATI:

   Yaşadığın surece her zaman hayatta karşılaşabileceğin her turlu sıkıntı ve problem için mutlaka olağandışı durumlar için önceden hazırlanmış bir ” B ” planın olsun. Mümkünse bu B planına ek olarak ” Cve D ” planlarını da yedekte tut.

   İstenilen bir şey olmasa da (tum tedavi yontemlerı kullanıldığı halde iyileşme umudu yok ise ) mecbur kalındığında kangren olmuş uzvun kesilmek suretıyle ınsanın hayatının kurtarıldığı gibi, gelecektekı hayatını kurtarmak için belkı de dune kadar gözünden bile sakındığın, senın için gözünden daha değerlı olan o kadından BOŞAN. Ama unutma, ilk önce gereklı alt yapıyı oluştur, ( üzerınde kı mal varlığını başakalrına devret, bu sureçte yaşayacağın fırtınalı ve sıkıntılı günlerde sığınacağın bir liman ve başını yaslayarak huzur bulacağın bir gövüs bul.

   Özetle kendini maddi ve manevi olarak bu zorlu mucadeleye hazırla.
   Sonra da ” Ya Allah’ Bismillah” de gir HAMAM’a. Ama asla unutma ve sonradan bana demedin deme, çünkü HAMAMA GIREN TERLER

   GAZAN MUBAREK OLSUN

   • Fatma dedi ki:

    Abdullah Bir eğer yukarıda yazan beyin evliliği sizin tavsiyeleriniz sayesinde bitmişse Yarın Ruz-i mahşerdeki halinizi merak ediyorum. Bir paragraflık şikayetle tavsiyeyi yapıştırmışsınız. Belki adam sadece kendi sçısından bakıyor olaya. Belki büyük ölçüde erkek haksız. Karşı tarafı dinlediniz mi? Yazıklar olsun size.

   • Fatma dedi ki:

    Bir kere daha baktım yorumuma cevap yazan var mı diye. Yine sinir oldum. Karına bilezik al ne demek ya? Eve bakıcı geliyorsa muhtemelen bu yazan kişinin zenginliğini değil karısının da çalıştığını gösterir. Bu durumda kadın -kocası parasını gasp etmiyorsa- kendine bir bilezik alabilir. Öff yazmaya üşendim. Elimi yorduğumadeğmez.

   • Fatma dedi ki:

    Kadın da eşinin gercekten erkek olmamasindan yani koruyup kollamasindan ona ilgisiz belki kendini asalayarak kadini caresiz birakmis depresyona sokmus olamaz mi yatak odasini bilniyorsunuz belki farklı sekilde kadini cinsellikten sogutmus ona sadece ihtiyac gibi bakmis olamaz mı bir kadın sevgi ister kadin da sevismek ister eğer tek taraflı bakmazsaniz bynlari gorebilirsiniz
    Ama unutma, ilk önce gereklı alt yapıyı oluştur, ( üzerınde kı mal varlığını başakalrına devret, bu sureçte yaşayacağın fırtınalı ve sıkıntılı günlerde sığınacağın bir liman ve başını yaslayarak huzur bulacağın bir gövüs bul. Ne demek ayni tavsiyeyi kadina da yapalim mı bunlar bize yakismaz yapici olmak lazım biraz sabir ve ilgi sevgiyi besleyebilir unutmayalim o yeni hayat da zorluklarla gelmeyecek mi

 13. ayşe dedi ki:

  Uzun bir süredir derslerin devamı gelmiyor. Aslında cok faydalı bilgiler paylaşıyorsunuz. :((

 14. arat dedi ki:

  Sema Hanım,

  Bana narsist demezseniz inş, sanırım bu saydıklarınızın hepsi bende var “İyi bir mesleği olsun, yakışıklı olsun, dindar olsun, kadın ruhundan anlasın, odun gibi olmasın, ahlakı güzel olsun, iyi bir ailesi olsun, evi olsun, arabası olsun”.

  Var ama bu kadar şeyi bir arada hak edecek bir hatun karşıma çıkmadı henüz. Sanırım bu saatten sonrada çıkmayacaktır 🙂

  Olaya bir fıkra ile nokta koyalım ;
  Delikanlının biri sık sık farklı hatunlarla evine girip çıkıyormuş, karşı komşusu olan yaşlı teyze olayı fark etmiş olmalıki “Evladım kadınlar yumurtaya benzer kabukları farklı olsada, hepsinin içi aynıdır. Bu kadar uğraşma, yorma kendini 🙂 ” demiş.

  Velhasıl; dindar, hizmetkar ve itaatkar olanı fani dünya için en muteberi sanırım 😀

 15. Tuba dedi ki:

  Kitaplariniz mükemmel okadar cabuk bitiyorki hangi ara bitirdigimi anlamiyorum, okumayi geciktiriyorum cok cabuk bitiyor diye. Evliligi sizin kadar güzel anlatani görmedim gönlünüze, kaleminize saglik.

 16. FATMA KÖSE dedi ki:

  selamün aleyküm bu yazılanları bundan10 sene önce okuyup hayatıma tatbik edebilseydim şu an yaşadıklarımı yaşamaya bilirdim. şimdi artık çok geç diye düşünüyorum.belki bundan sonra ki hayatımda bir evliliğim olursa bu okuduklarım çok işime yarayacak.gençler sema hanımın söylediklerini dikkatli okuyup hayatlarına uygularlarsa mutlu olacaklarını allahın izniyle ben onlara garanti ediyorum.allah yardımcımız olsun

 17. Safa Akbaş dedi ki:

  “Herkes kendine bir bakabilse” zaten birçok sorun başlamadan bitecek.. Bu ilişkinin veya bu sorunun “bana bakan yönü neresi..?” diye kendimize sormayı huy edinebilsek, öyle zannediyorum ki beklentilerimiz azalacak ve ilişkilerimizin sıhhati yönünde birşeyler yapma gayretimiz daha da artacaktır..

  Bu durum da ilişkilerimizin daha sağlıklı bir şekilde yürümesini netice verecek, sorunlar kısa zamanda çözülecektir..

  Hâsılı..

  Bizim toplumumuzdaki ikili ilişkilerin, bu suâle çok ihtiyâcı var..

  Vesselâm.. 🙂

  • mutluluk53 dedi ki:

   Yani yapabilecegim bisey varmi iliskimi kurtarmak icin? Onumde hazirlammam gereken bir sinavim var ve o surekli bu konulari acinca aklimi yitirck gibi oluyorum derse kafami bi turlu veremiyorum beni cok etkiliyor herseyi sorguluyor olmasi yapabilecegim bisey var mi elimden baska bisey gelir mi?

   • .:. dedi ki:

    Bir iki kelam etmek gerekirse, Gittiginiz yol, yol degildir… Henuz genc siniz ve aileniz sizleri okul okumaniz icin okula gondermis ve sizlerden beklentileri var. Bu dusunce icerisinde olan birisinin kafasi sadece baska yerde olur.

    O kiza da yazik edersin. Annesi ve ailesi bu durumu bilmiyordur. bilseler yazik o aileye de. Iliski deyip yazip duruyorsun, Ne iliskisi??? Soylediklerin hersey haram.Musluman adamin iliskisi mi olurmus. Kendi kardeslerinde veya ailende benzer durumu istemezsin sanirim.

    Bunlar yazdiklarinin karsiligi olan gercekler.

    Istersen bir kenara cekil ve uzun uzun dusun.

    Soyleyecek cok sey var aslinda…..

    Belli ki ikinizde bir yanlisin icine girmissiniz…

    Hem de kimbilir kac defa.. Cizginiz islam olsun disa tasmayin…

    • mutluluk53 dedi ki:

     Allah razi olsun yorum yapmissiniz.Ama iliski dediysem sozluyum gayrimesru bi iliski degil yani.Ama dediginizdede haklisiniz yanlislarimiz olmadimi oldu cok sukur ki yasiyoruz tovbe edecek vaktimiz oluyor . bi bayanim bu arada bundan iki yil once dinimi tam manasiyla tanidim ondan onceside acik giyimim haricinde kotu bi yanlisim olmadi.onceliklede tesetturle tanistim . Acik olmamdan tutunda konustugum insanlara kadar takinti yapiyor ve beni cok yipratiyor sizden istedigim onunla bi yola bas koymusken vazgecmeden direnerek bi cozum bulabilir miyim ?

   • Siyahzambak dedi ki:

    S.a kardesim. Bazen oyle olaylar olurki insanoglu aciz kalir, basireti baglanir sanki.
    Şimdi sen diger insan lardan yardim istiyorsun ya herkes aciz bu durumda .
    Cevap boyumuzu aştığında basvurucak merciiler vardir.
    ISTIHARE namazi kildin mi, konuyu Rabbine danistin mi
    Unutma ki olaylarin basini sonunu ancak Alemlerin Rabbi bilir.
    Ruyani da isin ehli insanlara yorumlattir.
    Bir de acizane tavsiyem hergün hic degilse iki rekat namaz kil, sadece sığınma namazi Allah tan yardim istemek icin .Rabbim seni hayirli eylesin, hayirlilarla bulustursun.

    • mutluluk53 dedi ki:

     Allah razi olsun kardesim yorumun icin istihare namazimi kilip yattim uc gun ama uykuya bile dalamadim insAllah dua ediyorum

 18. mutluluk53 dedi ki:

  Ben gecmisi anlatirken cok saf duygularla anlatmistim takilip kalacagini bilsem anlatmazdim ayni sekilde oda bana anlatti bir cok hatasini affettim ve artik elimden bisey gelmiyor cok yipraniyorum tavsiyelerinize ihtiyacim var

 19. mutluluk53 dedi ki:

  Evlendikten sonra sen yanimda olunca duzelir gibi bakiyor sozlum olaya ama ben korkuyorum yok yakinken donmek mi lazim baska yolu yokmu ?

 20. mertmert dedi ki:

  gecmisi anlatmak durustluk degil.her dogruyu soylememiz gerekmiyor. sonra basa bela oldugu gibi su ani dusunmek yeterli. evlilikte en buyuk yanlis bu omur boyu sorgular.

 21. glsm dedi ki:

  Selam . Ben iki ay once sevdigim insanla sozlendim.11 aydir beraberligimiz var .11 ayin 8 ayi hep tartismalarla gecti .sorunumuz gecmis.ben ona karsi durust olabileyim diye daha onceki iliskimi anlattim onceleri onunla yasanmisliklarimin derinligini cok sorguladi anlattiklarim dogruydu ve icinde surekli olarak yalan aradi yeminler ettim vs. En sonunda o konuyu hallettik ama inanmiyor olmasi beni cok hirpaladi.(genel olarak cok takintili birisi yok efendim cok ilgilenmiyorsun sevmiyorsun gibi seylerde soyluyor arada)simdide onunla duygusal seyler yasamissin onu daha mi cok sevdin yada nebileyim o seni benden cok mu sevdi onun icinde sunu yaptin mi bunu yaptin mi surekli kiyaslama ve irdeleme halinde. Birbirimize soz vermistik birbirimizin gelecegi olacaktik ve bu yuzden onu birakamiyorum birakmak istemiyorum. Onun bu dusuncelerden kurtulmasi icin ne yapmaliyim oneriniz nedir lutfen yardimci olun (gecmisimde cok buyuk bisey yasamadim sadece o kafasinda fazlasiyla buyutuyor)

  • asya dedi ki:

   evlenme bence o kişiyle bu tarz sorunlarını bir uzmandan yardım alıp çözmeden

  • duck dedi ki:

   ilişkide kıyaslama varsa sorgu da vardır.sorgu varsa GÜVEN sorunu da vardır.ne olursa olsun geçmiş dile getirilip anlatılması isteniyorsa gelecek de yok olur.ilişki ömrü kısalır.
   Bir yalan.güven .sevgi inanç ve ömrü bitirir.
   ileriki zamanlarda en ufak tartışmalarda geçmiş dile gelicek. şimdi olmasa dahi ileri zamanlarda geçmiş ile ilgili sorulara cevap vermeniz istenicek..sizin makul cevaplarınızı o kişi beğenmez ise kaçınılmaz son..hüsran ve kavga…

Dünden Bugüne

Hadis-i Şerif Düşmanlığı

Bizim halkımız Kur’an-ı Kerimi pek bilmez. Bu elbette büyük bir eksikliktir fakat yine de dinimizi Peygamber Efendimizin hayatı ile öğrendiğimiz için halkın inancı sağlamdır. Batılılar yüzyıllar boyunca İslam ülkelerine hoca kılığında ...
Devamını Oku

Güzel Söz

“ Mutlu bir evliliğin reçetesi gayet basittir: Birbirinize karşı oldukça nazik davranın.” ( Marie France)

Kitap

Yuvamızda Huzur Bulalım Diye

Huzur, modern dünyada, moda dışı bir kelime gibi duruyor artık. Oysa, Huzur; ne tatlı bir kelimedir. Huzur; ruhun, zihnin ve bedenin sükûnet bulma hâlidir. Huzur; gönlün yatışması, nefsin tatmin olmasıdır. Huzur; baş dinçliği, gönül ...
Devamını Oku