‘İsraf edilen ekmekle yılda 60 hastane 120 okul yapılabilir’

18 Ocak 2013Haberler1 Yorum »

Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, Türkiye’de ekmek israfının önlenmesine yönelik olarak başlatılacak kampanyaya ilişkin, ”Bu kampanyanın amacı israfı önlemek, çocuklarımıza okul çağında ekmek israfının önemini anlatmak, ekmeğin israf edilmemesi gerektiğini ifade etmek” dedi.

Balcı, Türkiyede, 300 gram üzerinden 82 milyon ekmek üretildiğini, 77 milyon 340 bin ekmeğin tüketilirken kalan yaklaşık 5 milyon adet ekmeğin ise israf edildiğini söyledi.

Balcı, 250 gramlık ekmek baz alındığında ise 98 milyon 400 milyon ekmek üretildiğini, 92 milyon 800 bin ekmeğin tüketildiğini kalan yaklaşık 6 milyon ekmeğin israf edildiğin aktardı.

”Günlük yapılan ekmek israfıyla yılda 60 hastane 120 tane okul yapılabilirsiniz” diyen Balcı, fırıncıları satacakları kadar ekmek üretmeleri konusunda uyardıklarını kaydetti.

Balcı, gerekli tedbirlerin alınması konusunda çalışma yapacaklarını belirterek, ”Yani esnaf satabileceği kadar üretecek. Satmak düşüncesiyle ürettiği ve satamadığı ekmekte israf olmuş oluyor. Geçmişte yaptığımız toplantılarda hocalarımız fırınlardaki ekmek israfının boyutu konusunda fırıncıların yapmaları gerekenleri anlattı. Satabilecekleri kadar ekmek üretmeleri gerektiği anlatıldı. Bununla ilgili yasal düzenlemeyi de yapmamız lazım. Bir fırının ortalama üretmesi gerektiği kadar ekmeği üretip onu rahatlıkla satması gerekir” diye konuştu.

Balcı, bakanlığın son düzenlemeyle 300 gram ekmeğin gramını 250 grama çekmesiyle israfa olumlu katkı sağladığına dikkati çekti.

 

Okunma Sayısı : 8.703

Yorum yapın

“‘İsraf edilen ekmekle yılda 60 hastane 120 okul yapılabilir’” için 1 Yorum

 1. şahin dedi ki:

  Çok doğru bi tespit aynen katılıyorum. Peki aşağıdaki tabloya ne diyeceğiz. Hangisi daha etkili? Devlet birine önlem almaya çalışırken diğerini hiç gündeme getirmemesi neyin alameti acaba.?

  Başbakanın ekmek israfı hesabı şöyle:
  —162 bin adet asgari ücretliye maaş verilebilir.
  —500 okul ve ya 500 yurt yapılabilirdi.
  —500 km bölünmüş yol yapılabilirdi.

  Başbakanın ekmek hesabına karşı bide faiz hesabına bakalım;
  —Yılda 5.7 milyon asgari ücretliye iş verilebilir
  —17667 okul veya 17667 yurt yapılabilir
  — 17667 km bölünmüş yol yapılabilir.

Dünden Bugüne

Hadis-i Şerif Düşmanlığı

Bizim halkımız Kur’an-ı Kerimi pek bilmez. Bu elbette büyük bir eksikliktir fakat yine de dinimizi Peygamber Efendimizin hayatı ile öğrendiğimiz için halkın inancı sağlamdır. Batılılar yüzyıllar boyunca İslam ülkelerine hoca kılığında ...
Devamını Oku

Güzel Söz

“ En eğitimli kişi yaşadığı, yaşadığı hayatı en iyi anlayandır. “ ( Hellen Keller)

Kitap

Yuvamızda Huzur Bulalım Diye

Huzur, modern dünyada, moda dışı bir kelime gibi duruyor artık. Oysa, Huzur; ne tatlı bir kelimedir. Huzur; ruhun, zihnin ve bedenin sükûnet bulma hâlidir. Huzur; gönlün yatışması, nefsin tatmin olmasıdır. Huzur; baş dinçliği, gönül ...
Devamını Oku