Kadınlardan Beklenenler

ismail aybey (1)Bildiğiniz gibi, sitemizde her ay bir konu seçilip sitenin müdavimleri tarafından yorumlar yapılıyor.

Bu ay erkeklere, “Kadınlarda hoşlanmadığınız davranışlar nelerdir?” diye sorulmuş. Muhtemelen sonraki ay da kadınlara, erkeklerde hoşlanmadığı davranışlar sorulacak.

Gelen yorumları inceledim. Soru erkeklere sorulmuş ama hem erkekler hem de kadınlar tarafından yorumlar yapılmış.

Gelen yorumların genelinde, kadınların giyim kuşamında tesettüre dikkat etmemesi üzerinde durulmuş. Anladığım kadarıyla, erkekler bu durumdan muzdarip. Hatta bırakın erkekleri, tesettürlü kadınlar da bayanların bu denli açılmasından rahatsız.

Malumunuz yaz geldi. Sıcaklar bastırınca bazı bayanlar da kabak çiçeği gibi açılmaya başladı. Makyajlar, giyinip süslenmeler, parfüm kokuları… Allah erkeklere sabır versin. Sonuçta herkes nefs taşıyor.

Başka bir yorumcu, “Kadınlar çok küçük olayları kafaya takıp büyütüyor ve hem kendisine hem de çevresine hayatı zehir edebiliyor. Keşke, biraz daha hoşgörülü, anlayışlı ve halden anlayan varlıklar olabilselerdi” diye yazmış.

Kadınlar ve erkekler ayrı fıtratlarda yaratılmıştır. Hal böyle olunca da ister istemez evde sorunlar, anlaşmazlıklar çıkabiliyor. Mesela kadınlar daha detaycı olurken erkekler yüzeysel düşünebiliyor. Ya da erkekler işin mantık boyutuna yoğunlaşırken kadınlar duygusal düşünebiliyor.

Yine de kadınların bu konuda biraz daha hoşgörüye ihtiyacı var. Mevlana, “Küsmek ve darılmak için bahaneler aramak yerine, sevmek ve sevilmek için çareler arayın.” demiş. Bence buna dikkat edilmeli.

Bazı erkekler de kadınların kocalarını kısıtladığından şikayet etmiş. Evet, günümüz kadınlarında erkekler üzerinde egemenlik kurma, onları kısıtlama gibi bir his var. Oysa buna hiç gerek yok. Erkekleri ne kadar sıkarsan o kadar evlilikten soğuyabilirler.

Netice olarak, erkekler de kadınlar da evlilik müessesesine zarar vermediği müddetçe, kendilerine ve arkadaşlarına da zaman ayırarak rahat bir şekilde yaşayabilmeli diye düşünüyorum.

Son olarak, “Meryem” isimli bir okuyucunun güzel yorumuyla yazımı bitirmek istiyorum. Sağlıcakla kalın.

“Bir bayan olarak hemcinslerimde gördüğüm ve hoşlanmadığım şeyler aşağıdaki gibidir:

  1. Kadınların ilgiyi çok sevmesi, erkeklerin peşlerinden koşmalarını istemesi

  2. Kadına yakışan en güzel kıyafet edeb ve takvadır. Lakin kızların edepsiz olması, küfürlü konuşmaları, erkeğe özenmeleri dar giyinmeleri, sanki herkes ona hayranmış gibi pozları, sürekli her yerde resim çektirmeleri

  3. Tesettürlü bayanların kimisinin sırf yakışıyor diye örtünmesi, namazdan bihaber olması

  4. Para harcamayı, lüks yaşamayı seçmeleri

  5. Kıskanç olmaları

  6. Aşırı makyaj yapmaları, özellikle kimi tesettürlü bayanların gözlerinde on ton rimel var.


Daha sayılabilir . Lakin erkeklerde de dış görünüşe aşırı önem vermeleri, çalışan bayan aramaları, gözlerinin sürekli dışarıda olması helali harami bilmemesi.”

 


Bunlar da ilginizi Çekebilir

10 Yorum Yorum Yaz

Yorum Yaz