Karı-Kocanın Birbirinden Uzak Olması

img-20161230-wa0014Soru: Almanya'da çalışan bir işçiyim. Senede bir defa izne geliyorum. Bir sene boyunca eşimle bir arada olamayışım nikâhıma bir halel getirir mi? Veya bunun bir süresi var mıdır?

Cevap: Karı kocanın birbirinden uzak olması nikâ etkilemez. Yıllarca birbirlerinden uzak kalsalar da nikâhları sağlamca durur. Ancak nikâha zarar gelmemesi, böyle yapmak dinen uygundur anlamına gelmez. Böyle yapmak yanlıştır. Uzun süre karı-kocanın ayrı durmaları, birbirlerinden uzak bulunmaları doğru değildir.

Normal süre ne kadardır diye sorulacak olursa; Hz. Ömer askerler üzerinde bu denemeyi yapmıştır. Evinden uzak durabilecekleri zamanı incelemiş, en fazla dört ay uzak kalınabileceği kanaatine varmış ve askerine dört ayda bir izin vermiştir. Bu dört ayın bir de ayetten dayanağı var tabii ki: Hz. Ömer bu süreyi keyfi arzulara göre koymuş değildir.

Kur’an-ı Kerim’de bir erkek eğer hanımına yaklaşmayacağına dair yemin eder de bu yeminin üzerinden, hanımının yanına varmaksızın dört ay dolacak olursa nikâh sona erer (îla, Bakara 226). Şuna dikkat edelim ki yemin etmeksizin bu süre ile karı-kocanın ayrı durması nikaha zarar veriyor değil. Yeminden sonra 4 ay ayrı kalış nikahı bitiriyor.

Ayet-i Kerime yeminden sonra dört ay süre koyduğuna göre bir erkeğin karısından ahlakî ve bedenî açıdan en fazla ayrı kalabileceği uygun süre dört aydır, denebilir. Daha fazla süre ahlakî ve bedenî açıdan doğru olmamakla birlikte nikâha zarar vermez.

Soru: Karı-koca aralarındaki anlaşmazlıktan dolayı küs olarak yaşıyor ve 3-5 aydır ayrı yatıyorlar. Bu durumda nikahlarında bir düşme olur mu?

Cevap: Bu durumda nikahlarında bir düşme olmaz, nikah sona ermez. Ama bunların yaptıkları da doğru değil. Bunlar evli ise, evli gibi yaşasınlar. Evli gibi yaşamayacaklarsa birbirlerinden ayrılsınlar. Ne ayrıymış gibi, ne de evliymiş gibi ortada bir hayat dinimizin hoş gördüğü bir hayat değildir.

Her ne kadar ayet-i kerimede kadını uslandırmak için yatakların ayrılması tavsiye edilmişse de bu tavsiyenin birkaç ay süreli olarak uygulanması yanlış olmalıdır.

Meseleyi en kısa zamanda halletmek gerekir. Araya sözünü dinledikleri, saygınlığı olan, aile efradından arabulucu biri girer, onları barıştırır. Hem hakemlik hem de arabuluculuk denenmelidir (Nisa:35).

 


Bunlar da ilginizi Çekebilir

4 Yorum Yorum Yaz

Yorum Yaz