KARIM GÜÇLÜ OLSUN

26 Ekim 2020Sema Maraşlı8 Yorum »

  Yorulmadan Erkek Olmak

“Güçlü Kadınlar Neden Mutlu Değil” kitabını yazarken kadınlara ve erkeklere “Güç” üzerine sorular sormuştum.

Genç erkeklere “güçlü bir kadın isteyip istemediklerini” sorduğumda cevapları “Evet isterim karım güçlü olsun” diye cevap vermişlerdi genellikle.

Güçlü kadın isteme sebeplerini ise şöyle açıklıyorlardı:

“Her işini kendi yapar, beni yormaz”

Genç erkekler yorulmadan erkek olmak istiyorlar. Evliliğin ve hayatını yükünü yüklenecek eş istiyorlar.

Bunu burada bırakalım

Güçlü Kadınlar Ne İstiyor?

Sorumluluk sahibi, güçlü erkek istiyorlar. Otorite bende olsun fakat kocam sorumluluklarını bilsin, güçlü olsun, romantik olsun…

Erkek niye güçlü kadın istiyordu? Beni yormasın, ailenin yükünü yüklensin diye.

Annesi Gibi Bir Kadın İstiyor Pek Çok Erkek

Annesi gibi bir kadın istiyor: Ona hizmet eden, övgüler dizen, itaat isteyen fakat itaati karşılığı onu ödüllendiren bol bol aferin diyen teşekkür eden…

Annesi ve Eşi Arasındaki Fark

Karısı annesi gibi hizmet etmek istemiyor, ondan hizmet bekliyor.

Az övgüye karşılık, bolca eleştiriyor.

İtaat istiyor fakat annesi gibi itaati karşılığı onu ödüllendirmiyor tam aksi kötü davranıyor, hep daha fazlasını istiyor.

Yetersiz Erkek

Tatlı sözler, çiçekler, romantik süprizler muhabbete yetmiyor.

Balonları şişirse, yere serpmeyi unuttuğu gül yaprakları problem oluyor.

Sosyal medyadaki binlerce erkekle yarışmak zorunda.

Evin yükünden kurtulmaya çalışan erkek dünyanın yükünü yükleniyor.

Sürekli bir yetersizlik hali. Bir kadına yetememek…

Boyun Büken Erkeğin Boynu…

Sevmez kadınlar güçsüz, boyun büken erkeği.

Fıtratı güçlü bir erkek istiyor.

Karısının azarları ile hergün yavaş yavaş azalıyor, eriyor.

Çıkmazda, bunalımda, yüzü gülmüyor.

Ne olacak bu erkeklerin hali?

Ne yapmalı, nasıl toparlanmalılar?

Karısı ona saygı duysun, adam yerine koysun.

Kadını ezen erkeklerden olmak istememişti fakat tam aksi ezilen olmuştu.

Yok muydu ikisinin ortası?

Ne ezen ne de ezilen olmamak için ne yapmalı?

O boynu nasıl dik tutmalı?

Sema Maraşlı  www.cocukaile.net

Okunma Sayısı : 8.092

Yorum yapın

“KARIM GÜÇLÜ OLSUN” için 8 Yorum

 1. m.polat dedi ki:

  müthiş tespitler.hepsi de doğru. Allah razı olsun.

 2. Meltem dedi ki:

  Mrh
  Erkekler güçlü kadın istediklerini söylemişler güçlü kadın nedir nasıl olur erkeklerin bakış açısıylagüçlü olmayan kadın nedir?

 3. Gulpembe dedi ki:

  Hem evliligi ,hem bahsedilen anlamda guclu kisi tabirini ayni cumlede kullanmak anlamli degil kanimca. Sanki bu kimseler nikah masasina degil dovus ringine cikmis gibiler.Evlilik birbirine kole olmayi gerektiren bir kurum, anlatilan guclu bireyin evlilikte ne isi var? Kariyeri/ sohreti/ zenginligi kapinin disina birakip yuvaya oyle girmek gerekir.
  Esler birbirlerine govde gosterisi yapamazlar. Evlilik boyle bir yer degil.

  Sefih erkekler heveslerine uyup giderlerse, kadinlar da hayasizlikla onlari takip ederler. Erkegin yapacagi en onemli sey “bahaneleri” birakmaktir. Caliskan, dogru sozlu, terbiyeli, zarif bir adamin boynu bukulmez, haksizlik gorse de bu boyledir.
  Yok bir kadinin gelip onlarin basini kaldirmasini beklerlerse hayal kirikligina ugramalari da buyuk bir ihtimaldir , eslerinden kurtaricilik beklememeliler. Peki boyle candan yoldas olacak kadinlar yok mudur, vardir ama aramakla bulunmazlar, Allah isterse yollar.

  Hayirli kandiller

 4. Remzi dedi ki:

  Hayırlı olsun sema hanım.Twitter hesabınızı takip ediyorum,istanbul sözleşmesiyle ilgili mücadelenizi çok takdir ediyor ve destekliyorum.Gerçekten ailedeki karı koca ilişkileri çok kötü durumda.maalesef mutlu aile yok denecek kadar az.Sorun görünmeyen ailelerde aslında çok sorunlar var dışarıya yansıtmadıklarından ötürü duyulmuyor.Evde karı koca iletişimsiz kendi kabuklarına çekilmiş yaşıyorlar.Bu durum nasıl çözülür bilemiyorum.Yalnış politikalar yüzünden kadın her ortamda erkeğin önünde olması istendi;öylede oldu ne yazıkki.Bu defa erkeğin konumu yok oldu.Sahi nerdeyiz biz ne iş yaparız?(Gerçekten bilmiyoruz)Ben bu durumu şuna benzetiyorum,erkek arıya.Kovanda erkek arının tek görevi kraliçe arıyı döllemektir,daha sonra işçi arılar tarafından hazır yiyor diye öldürülür.Kitabınızın ismini Erkek Arı koyabilirsiniz.Bu konuda çok yazarım ançak vaktinizi almıyım,bu arada din görevlisiyim.Çalışmalarınızda başarılar dilerim. slm

 5. Mücahit dedi ki:

  Biraz absürt bir örnek olacak ama bu konu çocuklar duymasın dizisinde yıllarca işlendi Haluk ve Selami karakterlerine bakmak yeterli Haluk gibi ol itiraz etsede selami gibi olma beğense de ….?
  Bir erkeğe evde itaat varsa bu ancak kadının sayesindedir kocası geldiğinde ayağa kalkıp karşılarsa hürmet ederse o başlamadan çocukları yemeğe başlatmazsa izin istediklerinde babalarına yönlendirirse onları azarladığında çocukların önüne geçmezse o evde baba reis olmuş olur bunun için kadının islamı iyi bilmesi bilmekle kalmayıp ona kalben iman etmiş olması gerek kadının başörtülü tesettürli olması tek başına bişey idade etmiyor arlı olması gerek ne demiş atalar? Kadını er değil ar zapteder. Allah her erkeğin karşısına arlı kadınlar çıkarsın

 6. Reşat YILDIZ dedi ki:

  Gücünün kaynağına kör olan gafil; gücüne, güçlüsüne nankör kadınla ve kadında arama aczine düşmüş zavallı ERmemiş rütbesiz eril erleri, erkekleri güçlendirme gayreti çok gücümüze gitse de, çok güç!

 7. Nail Yağcı dedi ki:

  Evlilik mağdurlarına bakıyorum. Ortak sorun karşılıklı saygı sorunu ve kendi ailelerni evlerinde bırakmaları. Her iki tarafta aile lerini sevecekler ama yeni Kurdukları yuvaya karıştırmamaları lazım bir sorun olduğu zaman karşılıklı saygı çerçevesinde konuşarak halledilmesi gerekir. Ama günümüzde maalesef bu böyle değil kadınların büyük bir kısmı gösterişe önem veriyor. Kadınlar bir olmayı değil ben olmayı tercih ediyor. Ne Altın, ne lüks eşyalar, nede lüks araçlar mutlu eder insanı. Sadece karşılıklı duyulan sevgi mutlu eder. Kadın sadece kadın olsun yeter güçlü olmasına gerek yoktur. Eşinin yanında olsun yeter. Erkek adam gerektiği yerde korur gerek tiği yerde ayaklarını yerden de keser. Erkekler imkanı oldukça en güzel hediyeyide alır. Her türlü güzel imkanı sağlar. Yeter ki kadın herşeyi sorun yapmasın. Sıkıntılı günler de destek olsun.

 8. Ahmet Köksel dedi ki:

  Güçlü erkek en babacan olandır. Ailenin ana sütunudur.
  Sütun sağlam ise aile her daim güvendedir.
  Kas gücü değil kalbi erdemlerle dolu erkek, hem güçlü hem de dirayetlidir.
  Erkek aynı zamanda ailenin zırhı, muhafızıdır.
  Aile reisi her daim erkek olmalı.
  Geminin kaptanı gibi…
  Arabanın direksiyonu gibi…
  Ormanların kralı arslan gibi…

  İsim önerim ” Gerçek güç bilgeliktedir ”

  Ahmet Köksel
  Eğitimci – Köşe Yazarı

Dünden Bugüne

Hadis-i Şerif Düşmanlığı

Bizim halkımız Kur’an-ı Kerimi pek bilmez. Bu elbette büyük bir eksikliktir fakat yine de dinimizi Peygamber Efendimizin hayatı ile öğrendiğimiz için halkın inancı sağlamdır. Batılılar yüzyıllar boyunca İslam ülkelerine hoca kılığında ...
Devamını Oku

Güzel Söz

Ne çok tatlı ol, yesin bitirsinler Ne çok acı ol, yesin tükürsünler...

Kitap

Yuvamızda Huzur Bulalım Diye

Huzur, modern dünyada, moda dışı bir kelime gibi duruyor artık. Oysa, Huzur; ne tatlı bir kelimedir. Huzur; ruhun, zihnin ve bedenin sükûnet bulma hâlidir. Huzur; gönlün yatışması, nefsin tatmin olmasıdır. Huzur; baş dinçliği, gönül ...
Devamını Oku