Karnesi kötü gelen çocuğa kızmak çözüm değil…

karneİlk ve orta öğretimde okuyan öğrencilerin karne almaları ve 3 aylık tatilin başlamasıyla uzmanlar karneleri zayıf gelen çocuklara kötü davranılmaması konusunda ebeveynleri uyardı. Uzmanlar, çocuğa kızmak sorunu çözmez, hatta daha kötü sonuçlar doğurabilir, karne gibi iyi karakteri, düzenli çalışmayı da ödüllendirelim dedi.

 

Uzman Psikolog Danışmanı Hakan Metan, çocuğunun ders çalışmamasının birçok ailenin ortak sorunu olduğunu belirterek, ‘Ebeveynler, karnesi kötü olan çocuklara kızmakla sorunun çözülmeyeceğini hatta daha da kötü sonuçlar doğurabileceğini bilmelidir. Karne sadece bir sonuçtur. Önemli olan çocuğunuzun sağlığı ve mutluluğudur’ dedi.

 

'Karnesi kötü diye tatili çocuğunuza zindan etmeyin'

Anne, babalar çocukların 3 aylık yaz tatilinde hem eğlenmelerini hem de eksiklerini tamamlamalarını sağlamalıdır diyen Metan,‘ Çocuğumuza kızmak yerine, zayıf gelen derslerin neden zayıf geldiğini araştırmalı ve çocuğa bunları düzeltmek için şevk vermeliyiz aksi takdirde çocuk okuldan soğur’ açıklamasını yaptı.

 

Önemli olan çocuğun kötü karne getirmesinin altında yatan nedenleri araştırmak ve bulmak diyen Metan, ‘Çocuğa her şeyin karne olduğu imajı verilirse çocuk kendisini büyük bir baskı altında hisseder. Kendine olan güveni azalır. Hiçbir şey başaramayacağı hissine kapılır. Yapabileceği ve başarabileceği işlerden de kaçar. Çünkü sonunda başarısız olacağını ve ailesinin ona kızacağını düşünür. Çocuğunuza onu çocuğunuz olduğu için sevdiğinizi hissettirin. Çocuğunuzu sevginizle cezalandırmayın’ diye konuştu.

 

İyi bir karnenin tabi ki takdir edilmesi gerektiğini belirten Metan, 'Ancak karneden daha fazla çocuğun çalışma davranışı takdir görmeli. Çocuğumuzun sınavlardan beş almasını önemseyin ancak ondan daha fazla, çalışma davranışını yani çalışıp çalışmadığını önemseyin ve ödüllendirin’ dedi.

 

Bunlara dikkat!

*Çocuğunuzu başkalarının çocuklarıyla kıyaslamayın

*Zayıf karne getirdi diye cezalandırmayın

*Hem yazın keyfini çıkarmasını sağlayın hem de zayıf notlarını düzeltmesi için çalışma programı yapın.

*Çocuğunuza sizin için karnesinin değil, kendisinin önemli olduğunu hissettirin

*Çocuğunuza hep yanında olduğunuzu hissettirin


Bunlar da ilginizi Çekebilir

0 Yorum Yorum Yaz

Yorum Yaz