Kışın Sebze ile Beslenmeye Dikkat Edin

Gümüşhane Halk Sağlığı Müdürü Dr. Engin Pehlivan, kış mevsiminde yeterli ve dengeli beslenmenin sağlanması için yağlı yiyeceklerden uzak durulması gerektiğini söyledi.

Dr. Pehlivan, "Kışın yağlı yiyecek eğilimi ortaya çıkabilir. Özellikle yağ tüketimine dikkat edilmeli, katı margarin ve tereyağından kaçınılmalı. Aşırı yağlı etler tüketilmemeli. Mevsimine uygun bol meyve ve sebze tüketilmeli."dedi.

Dr. Engin Pehlivan, savunma sistemini güçlendirici özelliği olan A ve C vitamini gibi antioksidan vitaminlerce zengin, havuç, brokoli, kabak, lahana, karnabahar, maydanoz gibi sebzelerin yanı sıra kış aylarında bolca bulunan portakal, mandalina, elma gibi meyvelerin tüketimi önemli olduğunu belirterek, "Özellikle çocukların sevdiği sebzeler az. Çocuklara pırasa, kereviz, ıspanak gibi kış sebzelerini zorlayıcı tavırlar ile yemek yemelerini sağlamak birçok anne için problem. Bu nedenle ısrar etmek yerine bu sebzeleri değişik şekillerde sunmak daha faydalı. Ayrıca sıvı alımına katkı sağlaması açısından taze sıkılmış meyve suları da tüketilebilir." şeklinde konuştu.

 


Bunlar da ilginizi Çekebilir

0 Yorum Yorum Yaz

Yorum Yaz