Kitaplardan Konuşalım

12 Kasım 2014Not Defterimden12 Yorum »

KitaplıklarMalum İstanbul’da kitap fuarı zamanı… Biz de bu ay konumuz kitaplar olsun istedik bu sebeple…Kitap okumayı sevenler, sevmeyenler, kitap tavsiye etmek isteyenler, kitap tavsiyesi almak isteyenler …Hepsi bu konuda toplansın istedik…Yani kitaplardan konuşalım diyoruz bu ay…

Kitabı sevmenize vesile olanların hikayesini ya da kitaptan soğumaya sebep olanları da dinlemek isteriz elbette…velhasıl hayatı roman olanlar, roman okumayı sevenler, ben şiirciyim diyenler, çocuk eğitimine -evliliğe dair ne okuyalım diyenler; hazır mısınız kitapların dünyasına girmeye…

Okunma Sayısı : 51.682

Yorum yapın

“Kitaplardan Konuşalım” için 12 Yorum

 1. yasemin dedi ki:

  Ben kitap okumayı nureddin yıldız kitapları okuyarak sevdim.sonra çocuk psikolojisi kitapları ve çok şükür sema maraşlı okumadan uyumak istemez oldum.Allah razı olsun.sema hnm..

 2. ... dedi ki:

  1- Rahmetli Aliya İzzetbegoviç’in İslam Deklarasyonu, Doğu Batı Arasında İslam

  Bu zamanın sorunlarını çok iyi analiz etmiş ve müslümanlara çözüm yollarını göstermiş. Aliya İzzetbegoviç’i neden seviyorum samimi bir müslüman olması sadece vaaz edilen değil yaşanan mücadele edilen bir dini savunması.

  2- Rahmetli Necip Fazıl’ın O ve Ben, Hac Hatıraları

  Necip Fazıl ile Seyyid Abdülhakim Arvasi Hz. arasındaki ilişki,manevi yolculuğu ve değişimi. Hac Hatıraları’nda Necip Fazıl’ın hac vazifesi esnasında başından geçen olaylar ve yaptığı analizler

  3- Süheyl Seçkinoğlu Sevgili Kuranımdan Öyküler

  Çocuklara Kuran-ı Kerim’deki kıssaları ve Peygamberleri öykü şeklinde anlatan faydalı bir kitap.

  4- Moyoung JIN 100 yıllık Kumrular

  2015 yılı ödüllü belgesel 76 yıllık evliliğin hikayesi

  Fikir ve aksiyon adamlarını okumak bana daha yakın geliyor. Tarihi kişilikler üzerine kurgulanan yalan yanlış yazılan romanları, guru yaşam koçu gibi kişisel gelişim kitaplarını yada dini romantizme çeviren kitapları kesinlikle okumuyorum.

 3. Süleyman dedi ki:

  Kitabın aşırı kutsanarak adeta herşeyiniz gibi görülmesi ya da aşağılanarak gerçek hayatta bir değer ifade etmediği görüşlerini aşırı buluyorum. Çok rahatsız oluyorum hatta. Bazı kişilerin herkesin kitap okuması farzmış gibi davranıp okumayanları hor görmesi bununla beraber ben hiç kitap okumadım ve okumam sadece gazetede spor sayfası okurum diyen bir kişinin bölümün en yüksek ortalamalarından biri ile üniversiteden mezun olması üzücü.

  Kitap tavsiye edersem

  Alem-i İslam (Abdurreşid İbrahim, sadeleştiren Mehmet Paksu) Bir Kazak müslüman alimimin Japonya-Kore- Çin vb. Yerleri gezerek ele aldığı bir seyehatname. Çok güzel 1900 lü yıllarda geçiyor.

  Risaleyi İslamiyye (İbrahim Müteferrika)Osmanlı’ya matbaayı getiren İbrahim Müteferrika nın hristiyanken kendi papaz hocalarının ondan sakladığı Peygamber Edendimiz (s.a.s.) müjdesini içeren dini yazıtları görmesi üzerine kendi dilinden Nasıl müslüman olduğunu anlatan bir eser.

  Robinson Crusoe (Daniel Defoe) Issız bir adaya düşen bir denizcinin çok sevdiğim hikayesi. 3 kez ard arda okudum. O kadar sevdim.

  İnsan Ne İle Yaşar (Tolstoy) Erdemlerle ilgili hikayelerin yer aldığı çok güzel bir eser. Kısada bir kitap hemen biter.

  2 tane de belgesel bereyim çok güzel izlenir belki

  Fahreneit 9/11 (Michael Moore) Amerika’nın Irak savaşını Nasıl çıkardığını ve ne kadar çirkinleşebileceğii anlatan bir belgesel. Dünyanın en çok izlenen belgeseli aynı zamanda.

  Home (Yann Arthus Bertnard) Evimiz denen dünyanın bizimle beraber Nasıl değiştiğini gösteren çok güzel bir yapım

  Daha pek çok eser var ama aklıma şu anlık gelen bunlar 🙂

 4. MESUT dedi ki:

  Merhaba.Kitap okumak insana yol arkadaşlığı yapıyor.farklı insanların dünyasından bakmamıza vesile oluyor.tabi ki bunlar kitap okumayı sevenler için söylemek daha doğru olur.okuma alışkanlığı kazanmak zaman alır.ilk başta ilginizi çeken az sayfalı kitaplar olması sizin için daha faydalı olacağına inanıyorum.birde okumanın yaş ile alakası fazla yok. insan beyni sürekli gelişmeye hazırdır.okudukça gelişimini devam ettirecektir.kitap okum aile arası iyi olmayanlar için hızlı okuma ve anlama kursuna gitmelerini tavsiye ederim.kitap bitirdikçe daha yok mu diye diye bir bakmışsınız kitap kurdu olmuşsunuz…:)))

 5. ecrin dedi ki:

  ben de gonca hanım gibi tek kitap okuyamıyorum artık..
  mehmet deveci’nin Yürüyelim mi biraz kitabı ile biraz soluklandım..
  Dücane cündüoğlunun ”düşünce düşlenir” kitabı ile tefekkür ediyorum..
  sema maraşlının mutlu evlilik okulu da başucumda

 6. gonca anıl dedi ki:

  Ne güzel bir konu kitaplar… Kitaplara müptela biri olarak, ben de birkaç satır yazayım dedim…Sanırım İsmail Bey’in sitemli yorumu buna vesile oldu:)

  Kitap okuyamayınca ızdırap duyanlardanım ben, sanırım kitaplara bağımlılığım var:)

  Okumanın büyülü dünyasına girince, kendimi kaybedebilirim, ta ki satır aralarında yeniden bulana kadar.

  Aynı anda birden fazla kitap okumayı tercih ediyorum genellikle. Bir solukta okuma devrim sanırım okul yıllarımda kaldı. Şimdi mutfakta ayrı, hafta sonları ayrı, hatta bazen geceleri ayrı, gündüzleri ayrı bir kitap okuyorum. Elime aldığım kitap o anki ruh halime ya da zihnimin yoğunluğa göre değişebiliyor.

  cocukaile.net takipçilerine tavsiye edeceğim kitaplardan biri, Zehirlenen Çocukluk, Sue Palmer… İçinde yaşadığımız modern dünyanın, aileleri nasıl etkisi altına aldığını ve çocukları nasıl sessizce zehirlediğini çarpıcı gerçeklerle anlatıyor. Aylardır elimden düşüremediğim etkili bir kitap…

  Gençlerin ellerinde telefon görünce, “Nolur bırakın telefonu, müsait zamanınız bolken okuyun.” diyesim geliyor. Okumaya ve öğrenmeye en elverişli zamanları, “kim nerde ne yapmış” ı takip etmekle geçiyor, ya da mesajlarla birilerine laf yetiştirmekle:(

  Dilerim yetişkinler olarak bol bol okuruz da hayatı taklitle öğrenen çocuklarımız bizden kitapların ne kadar vazgeçilmez olduğunu öğrenir.

  Belki o zaman ellerinden düşürmedikleri şey kitap olur, telefonları değil…

 7. ismail dedi ki:

  Şuan itibariyle 1052 kişi bu ayin konusu olan bu sayfayi okumuş fakat 5 kişiden yorum gelmiş. Biz ne kadar hazirci bir toplum olduk boyle. Oysa ki bin kusur kişinin kitap hakkında hic mi bir fikri yok ya da okuyup tavsiye edebileceği kitap mi yok? Uzun uzun yazamasak da iki satir yazacagimiz olmali bu sutunlara ve yazmaliyiz paylasmaliyiz…

 8. Emel Akan dedi ki:

  Selamun aleykum… Sitenizi yeni keşfettim ve çok keyif aldım. Ben kitap okuma alışkanlığımı, ilkokuldaki matematik öğretmenim Ayhan Özden beyefendiden aldım. Allah ondan razı olsun. O günden sonra kitap okumak vazgeçilmezim oldu. Tabi o zamanlar gençlik dönemi daha çok roman tarzı okunuyor. daha sonra yavas yavas daha bilgi içerikli kitaplara geçiyor insan. Evlenme zamanı daha çok aile hayatı ile ilgili kitaplar okuyor insan, evlendikten sonra da maneviyat içerikli kitaplara ve kızımızla beraber de çocuk gelişimi ile ilgili kitaplara yöneldim. Sağolsun eşim ben kitaplarımı okuyup bitirdikçe yeni kitap siparişleri veriyor. Aslında önemli olan bi nokta da aile içinde okuma saatleri olması biz elimizden geldiğince vakit ayırmaya calışıyoruz. Ve son olarak şu an Adem Güneş beyefendinin kitaplarını okumaktayım.

 9. Nur dedi ki:

  Sema Maraş’lının bütün kitaplarını aldım ve hepsini okudum şuan son kitabı mutlu evlilik okulunu okuyorum ve çok beğeniyorum diğer kitapları gibi çok faydalı.
  Geçen hafta tüyap tan almıştık eşime tüyap a gidersek almak istiyorum diye bahsediyordum eve gelince diğer aldıgım kitaplarla birlikte hepsini incelerken eşiminde evlilik okulu kitabını karıştırdıgını ve baya dikkatini çektiğini farkettim.

  Adem Güneş in çocuk kitapları da tek tek aldıgım ve faydalanmak istediğim kitaplar arasında.

 10. zehra secgin dedi ki:

  Öncelikle kitap okumayı çok seviyorum ben ev hanımıyım üç çocuk annesiyim hamdolsun,şuan apartmanımızda değerli komşularımızla iki haftada bir kitap okuma etkinliği yapıyoruz gecen seneden beri düzenli her türlü bıze faydalı olacak kitaplar okuyoruz,aramızda kitap analizi yaptıran değerli komşularım var,ama bazı kitaplar varki okumaya başladığımızda sözlükle dolaşmak zorunda kalıyoruz,bu sevgili yazarlara sesleniyorum bu kadar anlaşılmaz zor dil kullanmak zorunda mısınız,yada kullandın kitabın arkasında bir dip not açıklaması yazılamazmı eğer amaç kıtap okutmaksa bu kadar süslü laflara girmeyin daha sade ve anlaşılır yazın lütfen yoksa kitaplarınız raflarda süs olarak kalmasın .Ha kitabı elit ,kültürlüler okusun ev hanımları okumasın diyorsanız sıze bırakıyorum gerisini

 11. fatma dedi ki:

  ruhun deşifresiiii benim de okumak istediğim bir kitap.şimdi şöyle ki şaban abak abimizle birlikte bir hesap yapmıştık bir insanın ömrü 70 yıl olsa 20 yaşında okumaya başlasa 50 yıl kitap okuyor 50 yılda 2400 hafta var her hafta 1 kitap okusa zaten ancak değerli kitapları okumaya fırsat buluyor değerli kitaplar sıralamasında günümüzden geçmişe gitmemizin daha doğru olduğunu söylemişti sonrasında gazaliler rabbaniler derken böylesine bir hesap bile yetmiyor.

 12. İsmail AYBEY dedi ki:

  Konu kitap olunca şüphesiz o kadar çok var ki söylenecek…Ben faydalı kitaplar okunması taraftarıyım. Uzun uzun yazılmış romanları okumaktan ziyade bilgi verici, eğitici, kişinin kendisini geliştirici kitaplar okuması daha faydalı olur. Yani diyeceğim kitap vakit geçirmekten ziyade bir şeyler öğrenmek için okunmalı. Tavsiye olarak ise, şu an okuduğum Mehmet Ali BULUT’un “Ruhun Deşifresi” kitabını önerebilirim. Çok eğitici bir kitap. İnsanın yeteneklerini keşfetmesi hususunda etkili. Hepinize iyi okumalar…

Dünden Bugüne

Hadis-i Şerif Düşmanlığı

Bizim halkımız Kur’an-ı Kerimi pek bilmez. Bu elbette büyük bir eksikliktir fakat yine de dinimizi Peygamber Efendimizin hayatı ile öğrendiğimiz için halkın inancı sağlamdır. Batılılar yüzyıllar boyunca İslam ülkelerine hoca kılığında ...
Devamını Oku

Güzel Söz

“ Merhamet en etkili silahtır; kalbe kadar işler ve ebediyete kadar iyileşmeyecek yaralar açar. “( LAvigerie)

Kitap

Yuvamızda Huzur Bulalım Diye

Huzur, modern dünyada, moda dışı bir kelime gibi duruyor artık. Oysa, Huzur; ne tatlı bir kelimedir. Huzur; ruhun, zihnin ve bedenin sükûnet bulma hâlidir. Huzur; gönlün yatışması, nefsin tatmin olmasıdır. Huzur; baş dinçliği, gönül ...
Devamını Oku