Kıymetli 10 Günler Geldi

images1Bu akşam Zilhicce ayına girdik. Zilhicce ayının ilk on günü çok değerlidir.

Zilhiccenin ilk on gününde, hacıların Arafat’a çıktığı “Arefe Günü” vardır. Arefe günü ise dünya günlerinin en faziletli olanıdır. Bugünün faziletini bize öğreten Allah’ın rasûlüdür.

Allah’ın Rasûlü:“Dünya günlerinin en faziletlileri zilhicce ayının ilk on günüdür.” ve “Arefe gününden daha değerli bir gün yoktur.” buyurmuştur.

Allah (c.c) müminlere kabeyi ziyaret etmeyi farz kılmıştır; ancak bunu herkesin her yıl yapamayacağını bildiği için bu hükmü sadece gücü yetenlere emretmiştir.

Zilhicce ayının ilk on gününün faziletini hem hacca gidenler hem de gidemeyenler için ortak yapmıştır. Hacca gidemeyenler, bu on günü çok iyi değerlendirirlerse ibadetleri hacıların yaptığı ibadetlerle birlikte değerlenir.

Zilhiccenin ilk on gününde oruç tutmak, gecelerini ibadetle geçirmek ve bu günlerde çokça yüce Allah’ı zikretmekle ilgili hadisler vardır.

Peygamberimiz, zilhiccenin ilk on günü, aşure günü ve her aydan üç gün oruç tutardı. Ve zilhiccenin dokuzuncu” arefe gününde” oruç tutmayı terketmezdi.

İbn Ömer (r.a) ve Ebû Hüreyre (r.a) zilhiccenin ilk on gününde sokağa, çarşıya çıkarlar, sesli bir şekilde tekbir getirirler ve insanlar da onların tekbirine katılarak tekbir getirmeye başlarlardı.

Bu günlerde bol bol Allah’ı zikretmek tekbir ve tehlil getirmek, kıymetini bilmek gerekir. İbadetlerimiz hacıların ibadetlerine katılsın diye…

 


Bunlar da ilginizi Çekebilir

0 Yorum Yorum Yaz

Yorum Yaz