Aradığınız Kişiye Ulaşılamıyor

unnamed-300x225Şimdiye kadar bir çoğumuz evlenmek için görüştüklerimizi saysak kitap çıkartırdık di mi? Hatta espridir bu “yazsam kitap” olur… Olur mu? olur.

Her bir görüşmeden sonra kadın erkek dilimizden, düşüncelerimizden şu cümleler döküldü…

“Böyle adam olur mu?”

“Bu ne ya öküz gibi”

“Kızda edep diye bir şey yok”

“Daha konuşmasını bilmiyor”

“Sapık bu ya”

“Çok kaba”

“Dır dır dır bir susmak bilmedi”

“Hiç öğretmemişler mi buna ya”

“Kapalı kutu gibi”

“Görüşmesek daha iyiydi”

“Keşke tanışmasaydık”

“Acaip cimri çıktı”

“Kendini ne kadar beğeniyor”

“Göründüğü gibi değil”

Bunların en az birini görüşme sonrasında söyleyip durduk ve hala devam ediyoruz. Şikayet ettiğimiz şeylerin içinde kendimizin de olduğunu unutarak.

“Evlenilecek kız yok” “Adam kalmadı” ifadesi söylendiğinde “hacı hacıyı mekke'de hoca hocayı tekkede” bulur sözü gelir hep aklıma. Bu söz basit olduğu kadar kapsamlı mana içerir.

Kimi nerede aradığına bakacaksın. Bunu bildin mi bulman kolaylaşır.

Evlenilecek erkek yok…

Erkekler bizden bir tık öndeler kabul edelim, onlar da kabul etsin. Bulma ve isteme onlara düştüğünden, tarayabilir, rahatlıkla adım atabilirler.

Fakat bayanlar öyle mi? Değil. % 0.0001 bayan kendi adım atar. Gerçi yeni nesilde bu biraz değişti ama yine de yaygın değil. Özellikle 70 kuşağında bu imkansızdı. Ne kadar ayıplanır, hatta erkekler tarafından yadırganırdı. Bu kuşak maalesef ki kısmet konusunda talihsizlik yaşadı.

Neden mi? Bu kuşak problemleri yaşamış bir kuşak. Özellikle hanımları… Başörtüsü probleminin en yoğun yaşandığı dönemlerde okulu bırakanlar, gitmeyenler… Okulu yarı da bırakıp veya gitmeyen hanımlar kendilerini vurdu sanata, eğitime… YÖK’ün diplomalarını kabul etmediği okullara gitmek?ten( gitmeden mi olacaktı burası), çeşitli sanat dallarında, kişisel gelişim kurslarında kendilerini yetiştirmeye çalıştılar. Başarılıda oldular… Bazıları epey bir savruldu, yurtdışına eğitime gittiler. Bu dönem hanımları fazlasıyla donanım sahibi oldular. Fakat bu dönemde ki erkekler (bir kısmını istisna tutuyorum) başladıkları yerde kaldılar neredeyse.

Mücadele, hırs, azim, idealler insanı bir yere getirdi muhakkak, bu süreçte olumlu olumsuz şeyler yaşandı elbette, fakat ortaya böyle bir kesim de çıkıverdi. Tek sebebi tabi ki bu değil, ama sosyal açıdan atlanmaması gereken bir gerçek.

Bir gerçekte şu; Evet kadın ve erkek yok. Neden? Yolun yarısı olmuş. 35-40 olmuşsun. Toplumun % 90’i evlenmiş. % 10’lik kısmının % 5’ini ele, % 5’lik kısmı kalıyor geriye. % 5’lik kısmı değerlendirmeyi bilmek lazım.

Maalesef çeşitli sebepler olmuştur evlenmemesinde.

-Unutamadığı aşkı vardır, hatta o evlenmiştir de daha bizimki sindirememiştir böylece yıllar geçmiştir.

-Enaniyetten kimseyi beğenmemiştir.

-Fazla ayrıntılara takılmıştır.

-Mükemmeli aramıştır da zaman geçmiştir.

-Okuldu, işti, para kazanmaktı derken yıllar geçmiştir.

-Dönemin gerisinde kalmıştır. Vs vs

Eskiden birisine ulaşmak ne kadar zordu. Cep telefonunun, maillerin olmadığı dönemde birine ulaşmak deveye hendek atlatmak kadar zordu. Ulaşmak zorlaştıkça bazen insanın değeri artıyordu.

Şimdi birine ulaşmak sadece tuşlarımızda. Birine ulaşmak o kadar kolaylaştı ki. Uzun uzun bahsetmek istemiyorum, bir çok yerde hayatımıza son dönemlerde giren internet, sosyal medya vs.…Teknolojinin hayatımıza girmesi hayatımıza bir çok şey katarken neler alıp götürdü. İletişimin hızlanırken yozlaştığı bir çağda yaşıyoruz. Bu hız bazılarımızın ayarlarıyla feci oynadı. Bu kadar hızı kaldıramadı birçoğu. Bir sebepte bu.(Bu konuyu ileri ki yazımızda ayrıntılı işlemeyi planlıyorum)

Sonuç itibariyle arkadaşlar, hepimiz bu geminin içindeyiz. Bu toplum senden, benden oluşuyor. Suçlu arayacaksak onlar biziz aslında. Bu kadar gerçeğin yanında ümitsizliğe düşmüyorum ve sizlere de ümitsizliği tavsiye etmiyorum.

Bir kere sık görüşme yapıp da olmayanlara en pratik ifadem “Zaten bir kişiyle evleneceksin, diğerlerine tabiî ki hayır diyeceksin” “Bir kızı 40 kişi ister, bir kişi alır” eee 39’una hayır diyeceksin doğal olarak (Erkek için de geçerli bu)

Kısmetinizi arayınız, muhtemelen o da sizi arıyor…

Gökte nikah kıyılmayınca yerde nikah kıyılmıyor. Haydin dua’ya…

Not: 2elmayarim@gmail.com ‘a gönderdiğiniz mailler için teşekkür ederim. Mümkün mertebe cevaplamaya özen gösteriyorum. Paylaşalım ki yükümüz azalsın.

 


Bunlar da ilginizi Çekebilir

20 Yorum Yorum Yaz

Yorum Yaz