Gece Vardiyasına Kalan Ev-Hanımları

Bir ev hanımı bilmeyeyim ki, geceyi değerlendirmeyi bilmesin.

Ya kocası, çoluk çocuğu uyuduktan sonra evin sessiz, sakin halini değerlendirir, ya da sabahın nurunda uyanarak, fırtına öncesi sessizlikte işlerini bitirir. Kadın olmak biraz değil, çokça geceye ve güne hakim olmaya çalışmak demektir. Ereni, geceyi çokça Allah için de kullanır, ibadetini, duasını bu huzurlu, sessiz saatlerde gerçekleştirir ki, dünya meşgalesi onu rahatsız etmesin.

Acaba diyorum, kadınların çabuk ermesinde bu gece mesailerinin etkisi çok mu büyük? Ah bir de gündüz olunca o dilimizi tutabilsek! Gece çık, gündüz in durumları yaşamamış olmaz mıydık?

Sanal dünya da küçüldü. Her şey googlel kadar uzakta neredeyse. Fakat bazen de arar arar bulamazsınız. Çünkü malumatfuruş ve copy-paste bilgiler etrafı çöp yığınına çevirmiş, sizi samanlıkta iğne aramak zorunda bırakmış olabilir. İşte bu nedenle de sanal alemden irtibat kurduğumuz ama online olarak az karşılaştığımız insanları bir anda görüverince, hiç beklenmedik bir anda kapı çalınmış hissine kapılıverirsiniz.

Site editörü Tuğba Hanımla da hep böyle, hep geceleri karşılaşıyoruz. Latife yollu takılıyorum ona, “gece mesaisindeyiz yine galiba” diye. “Evet”, diyor.

Bir de hanımların çok uyumasından şikayet ederler. Ne alaka! Hanımlar neredeyse tilki uykusu ile yaşarlar.

Ben ta ortaokuldayken biyoloji hocamız anlatmıştı. Öğrenciyken okuldan eve gelir, sobanın yanındaki mindere kıvrılır, mayışır kalırdım. Adı dinlenmekti bunun. Şimdi evlendim. Kapının kilidine anahtarı sokunca yorgunluğum geçiyor, demişti. İşte tam böyle. Ev hanımları (bir hanım çalışsa da günün bir bölümü muhakkak ev hanımıdır) odadan odaya geçerken bile yorgunluğundan arınabilir.

Birçok kadın sitesinde, forumlarda temizlikle ilgili başlıklar vardır. Girin onları bir okuyun. Bir evin düzeninin devam edebilmesi için, hanımların nasıl da atom karınca gibi çalışması gerektiğini farkedeceksiniz. Çoğu hanım zamanın kıymetine varmış insanlar gibi, geceyi de gündüzü de kullanmakta mahirdir. Tabi ben dilerim ki zamanı sadece ev işlerinde değil, kulluk noktasında da değerlendirebilelim. Her gece iki rekat nafile kılabilsek, artık bizi kim tutar sevgili hanımlar?

 

Bu arada, bir bilseniz nasıl uykum var!

 


Bunlar da ilginizi Çekebilir

3 Yorum Yorum Yaz

Yorum Yaz