HADİ UYAN

gonca-profil (1)"İnsan gülümseyiş ile gözyaşı arasında gidip gelen bir sarkaçtır.” demiş Byron.

Öyle değil mi gerçekten? Herkese güvenmek isterken, güvenilmezliği her an hissetmiyor mu insan? Bir yanı bağ kurup, ait olmaya çalışırken; diğer yanı “köksüz"lüğünü aşikâr ediyor.


Bir yanı kalıcı izler bırakmaya çabalarken, diğer yanı hayattan hızla geçtiğini anlıyor.

Son günlerde sosyal medyada dolaşan 82 yaşındaki dedenin nahoş hallerini görünce, içimi umutsuzluk sardı. "Bu dünya ne kadar güvenilmez bir yer ve ne çok kötü var, dedemiz yaşındaki insana da güvenemeyeceksek, evlatlarımızı nasıl büyüteceğiz" dedim kaygıyla. Elim ayağım boşa çıktı, o an her şey anlamını yitirdi.

Sanırım bu umutsuzluğu bilerek hissettirmeye çalışanlar var ve bu konuda oldukça başarılılar. Neden bunca çirkinliği büyütüyor günümüz sosyal medyası, haber merkezleri? Düşündüm... Uykum kaçtı.

Çünkü günümüz maddi dünyasının umutsuz insana ihtiyacı var. Ancak umutsuz insan tüketim sektörünün esiri olabilir. Ancak böyle bir mutsuzlukla sorgulamaksızın ekrana taşınan her sahnenin hayranı olabilir.

İnsanın "Kazan, eğlen, harca” çarkında öğütülebilmesi için derin bir mutsuzluğa ihtiyaç var. O mutsuzluğu gidermek için, bitmez çabalara girmeli ve o çabaların sonucunu beklemeye ömür yetirememeli insan. Yoksa nasıl döner bunca ilaç, sağlık sektörü; alışveriş, eğlence sektörü?

Umutlu, mutlu bir insan, neden AVMlerde zaman eritsin Allah aşkına! Neden başkalarının kurmaca hayatlarına bel bağlasın? Umutluysan bir kuşun kanadında huzuru yakalayabilirken, kime ne rantı olacak “kendi haline”liğinin? Modern yaşamı körükleyenlerin işine gelemezsin ayağın toprağa değerken.

Bizi kendimize bırakmamaya çalışanlar var. Çünkü orada şükür var, güzellik var, umut var. Özümüzde her şeyin en güzeli, ruhumuz en ince süsüyle ışıldıyor. Bizi ondan koparmaya çalışanlar var.
Peki, nasıl ayak direyebileceğiz bunca kurmaca düzene? Bu kadar kötünün olduğu bir dünyada ne yapacağız?
Mutlak güç Sahibi’ne güvenerek teselli bulacağız. Ve sessiz tevekkülümüzü, en sesli haykıran güzelliklere vesile kılacağız. Kalbi duamızı, fiiliyata dökeceğiz.

Şairin dediği gibi

"Madem ki güzelsin, güzeli yaşatmak için

Madem ki iyisin, iyiliği yaşatmak için

Madem ki umutlusun umudu yaşatmak için.

Hadi uyan!"

https://www.instagram.com/goncanil/


Bunlar da ilginizi Çekebilir

5 Yorum Yorum Yaz

Yorum Yaz