Kadınların Erkeklerde Hoşlanmadığı Davranışlar

ismail aybey (1)Geçtiğimiz günlerde ayın konusu olarak erkeklere, “kadınlardan hoşlanmadığınız davranışlar nelerdir?” diye sorulmuştu. Yorumlara baktım, maşallah erkeklerden çok kadınlar cevaplamış. İyi ki dedim erkeklere sorulmuş. Ya sadece kadınlara sorulsaydı, site çökerdi herhalde

Bu hafta da kadınlara soruldu: “Erkeklerde hoşlanmadığınız hususlar nelerdir?” Baktım, bayanlar sus pus olmuş. Az sayıda yorum var. Demek ki bayanlar hemcinslerini daha kolay eleştirebiliyorlar.

Acaba dedim kadınların derdi erkekler değil de hemcinsleri mi? Bir zamanlar, “Kadınlar erkekler için değil kadınlar için süslenir” şeklinde bir söz duymuştum. Bana pek inandırıcı gelmemişti ama sanırım doğruymuş.

Gelen yorumları incelediğimde bayanların genelinin, erkeklerin çevresindeki bayanlara gösterdiği nezaket ve anlayışı, evde kendi eşlerine göstermediklerinden şikayetçi olduklarını gördüm. Bu hususta söylemek istediğim, tüm erkeklerin böyle olmadığıdır.

Bir de çoğu bayan, erkeklerin dağınık olduğundan bahsetmiş. Kadınlar da fıtraten derleyici, toplayıcıdır. Karı-koca evde birbirlerinin eksikliklerini tamamlayarak aile bütünlüğünü sağlamakla yükümlüdür.

Bazı bayanlar ise, erkeklerin kadınların düşüncelerini küçümsediklerini ve genelde kadınların değer verdiği şeyleri erkeklerin hafife aldıklarını yazmış.

Bir erkek olarak hemcinslerimi savunmak için söylemiyorum fakat, bir önceki yazımda da bahsettiğim gibi kadınlar ve erkekler ayrı fıtratlarda yaratıldıkları için, kadınların önem verdiği hususlara erkekler o derece önem veremeyebiliyor. Örnek vermek gerekirse, doğum günü kutlamaları, evlilik yıldönümleri kadınlar için çok önemli olabiliyorken erkeklere zül gelebiliyor. Bu noktada ifrat ve tefrite kaçmadan, orta yolu bulup o şekilde hareket etmeli. Yani bu tür önemli günlerde kadınlar erkeklerden çok şey beklemeyecek, erkekler de sıradan bir günmüş gibi vurdumduymazlık yapmayacak.

Bir yorumcu, erkeklerin çalışan bayan aramalarını eleştirmiş. Evet, günümüzde erkekler “ekonomik nedenler” altına sığınıp çalışan kadınları tercih ediyor. Hal böyle olunca, dindar kadınlar da dindar erkeklerin bile çalışan eş tercih ettiğini görünce kendilerini çalışmak zorunda hissedebiliyor.

İyi bir aile olabilmek için ve kadının çalışmayıp evinde eşine ve çocuklarına daha çok vakit ayırması için kadının çalışmaması en güzeli.

Bir bayan arkadaş, erkeklerin namus ve iffeti sadece kadınlara has bir meta olarak gördüklerini, namus ve iffetin erkeklerde de olması gerektiğini beyan etmiş. Hatta Nur süresini 30 ve 31. Ayetlerini örnek göstermiş. Sonuna kadar haklı. Ben de çok şahit oldum. Bazı erkekler, çok sayıda kızla flört ediyor, gezip tozuyor, gönlünü eğliyor hatta uygunsuz davranışlarda bulunuyor. Sonra da evlenmek için kalkıp eline erkek eli değmemiş kız arıyor. Bizim toplumumuzda halen, namus kavramı kadınlara dayatılıyor. Oysa dinimiz hem erkeğin hem de kadının namuslu olmasını istiyor. Yani günümüz insanının yaptığı adaletsizliği dinimiz yapmıyor. Boşuna dememişler: Beşer zulmeder, kader adalet eder…

Sağlıcakla kalın…

 


Bunlar da ilginizi Çekebilir

80 Yorum Yorum Yaz

Yorum Yaz