Okul Başarısı Anne Babalardan "Sorumluluk" İster (2)

mehmet1-150x150Okul kantinlerinin önü bana her zaman semt pazarları anımsatır. Çocukların elinde üç beş kuruş ve kantinden bir şeyler almaya çalışmaktadırlar. Aldıkları da malumdur.

Bu çocuklara kahvaltı yapıp yapmadıklarını sorduğumda aldığım cevap genelde olumsuzdur. Kahvaltıyı yapmama nedenini olarak da annesinin kalkıp kahvaltının hazırlanmadığını ya da sabahları canının bir şey istemediğini söylemektedirler.

Sonuçta eline üç beş kuruş verilen bu çocukların evlerinde kahvaltı yapılmadığı anlaşılmaktadır. Eline üç beş kuruş verilen bu çocuklar, kantinden simit yerine cips, şeker, kola, gazoz gibi şeyler almaktadırlar. Bu da çocukların sağlık ve zihinsel gelişimleriyle birlikte okul başarılarını da olumsuz etkilemektedir.

Meslek hayatında edindiğim tecrübede okula kahvaltı yapmadan gelen bu çocukların, okul başarılarının gözle görülür bir şekilde düşük olduğunu gözlemlemişimdir.

Fiziksel ve zihinsel gelişimleri (ergenlik sonu 20–21 yaşları) devam eden bu çocuklar, okula kahvaltı yapmadan geldikleri için zihnen ve sağlık açısından olumsuz etkilenmektedir. Bu çocukların ailelerinin de çocuğun okul başarısı için olumlu duygular yaşamadıkları bir gerçektir.

Okula kahvaltı yapmadan gelen çocuklar, zihnini derse verme yerine teneffüste kantinden alacağı şeylere yoracaktır. Okuldaki en verimli saatlerini çocuklar, verimli bir şekilde değerlendiremeyeceklerdir. Kahvaltı yapmadan okula gelen çocuklar, zihnen uyanık olmayacağından dersi dinlemekte ve derse katılmakta sıkıntılar yaşayacaklardır. Bu da çocukların başarısının düşük olmasına sebep olacaktır. Zihinsel ve sağlık gelişimleri devam eden bu çocukların, zihinsel ve sağlık gelişimleri de olumsuz etkilenecektir.

Kahvaltı Yapmayan Çocuklar için Neler Yapmalı?


  1. Çocuklar okula kesinlikle kahvaltı yapmadan gönderilmemeli.

  2. Sabahları çocuğun okuluna yetişebilecek şekilde kahvaltısı hazırlanmalı.

  3. Çocuğun kahvaltı yapması için aile bireyleri sabahları birlikte kahvaltıya oturmalı.

  4. Kahvaltıda çocukların sevdiği şeylerin hazırlanmasına dikkat edilmeli.

  5. Kahvaltı konusunda çocuğa uygun model olmalı.

  6. Kahvaltı konusunda kararlı ve tutarlı davranılmalı. 

 • Kahvaltı yapmayan çocukların gerekirse harçlıkları tekrar gözden geçirilmeli.


 

Ekonomiyi Yönetme Okul Harçlığından Geçer

Para kazanmak ne kadar önemli ise para harcamak da o kadar önemlidir. Çocuklara verilen harçlıklar, yetişkinlik çağında parayı nasıl kullanmaları gerektiğini öğretecektir.

Bazı anne babalar, kendilerinin yokluk içinde büyüdüklerini düşünerek; “Bizler görmedik, yiyip içemedik…” diyerek çocuklara fazla harçlık verme çabası içerisindedir. Anne babaların bu tutumu hem aile ekonomisinin olumsuz etkilenmesine hem de çocuğun doyumsuz olmasına neden olmaktadır.

Çocuklara fazla harçlık vermek, çocukta zamanla doyumsuzluğa sebep olacaktır. Her istediğini alan çocuk, farklı alanlara ve farklı isteklere yöneleceğinden çocuğun kötü alışkanlıklara düşme ihtimalini artıracaktır.

Her istediği alınan çocuk, yarının mutsuz ve doyumsuz yetişkini olacaktır. Her şeyi olduğu halde mutsuz olan yüzlerce insan görmekteyiz.

Çocuğa fazla harçlık vermek, kendi çocuğuna olduğu gibi diğer çocuklara da büyük zararlar vermektedir; çünkü okullarda sosyoekonomik seviyesi farklı çocuklar bulunmaktadır. Harçlığı olmayan ya da yetersiz olan çocuk, arkadaşının bol para harcamasından olumsuz etkilenecektir. Bu da çocukta üzüntü, moral bozukluğu ve özgüven eksikliğine sebep olacaktır.

Toplumsal hayatta olduğu gibi okullarda da çıkarcı çocuklar, çalışkanlarla parası çok olanları daha çok severler. Çocuklar, bunları çıkarları için seveceklerinden, çocuklara fazla harçlık vererek çocukların arkadaşlık ilişkilerini olumsuz etkilememek gerekir.

Çocuklara harçlığı bol vermek gibi çok az vermek veya hiç harçlık vermemek de doğru bir davranış değildir. Bu durum çocuğun arkadaşlarıyla kendini kıyaslamasına, anne babasının onu sevmedikleri hissine kapılmasına neden olur. Bunun yanında yeterli harçlık alan çocuk, ailesi tarafından kendisinin sevildiği ve evin vazgeçilmez bir bireyi olduğu hissini taşır.

Okula yetersiz harçlık veya harçlıksız gelen çocuk; kendisini yetersiz, güvensiz ve sevilmeyen biri olarak görebilir. Bunun sonucunda da çocuk, arkadaşlarının malına ve arkadaşlık ilişkilerine zarar verebilir.

Neden Harçlık Verilmeli?

Çocuklar harçlık vermekteki amaç; kendi ihtiyaçlarını karşılamasını öğretmektir. Çocuklara harçlık verilirken nasıl harcaması gerektiği de öğretilmesi gerekir. Burada çocuğa ihtiyaç ve isteklerin öncelik sırasının nasıl ayarlanması gerektiği öğretilmelidir.

Çocuklara verilen harçlıktaki amaç; çocuğun sorumluluk duygusunu geliştirmeyi, tasarruf yapmayı, anlık isteklerini erteleyebilmeyi, özgüven kazandırmayı, hedefleri için para biriktirmeyi öğretmektir.

Çocuklara arada sırada fazla harçlık verilerek (arkadaşına da al) küçük yaştan itibaren paylaşmanın bilinci de verilmelidir.

Harçlıklar Ne Kadar ve Nasıl Olmalı?

Çocuklara verilen harçlıklar, düzenli, abartısız ve tutarlı şekilde olmalı. Çocuklara verilecek harçlığın miktarına ise çocuğun temel ve okul ihtiyaçları göz önünde bulundurularak çocukla birlikte karar verilmelidir.

Sabah kahvaltısı yapmadan okula giden çocuklara harçlık verilmemesini öneririz; çünkü bu çocuklar, harçlıklarıyla besleyici ve doyurucu yiyecekler almamaktadırlar. Bu da çocukların başarılarını olumsuz etkilemektedir. Bununla birlikte kahvaltı yapmadan okula gitmeyi alışkanlık haline getiren çocuk, yetişkinlikte de işe kahvaltı yapmadan gidecektir.

Çocuklara verilecek harçlıkta 1.2.3.4. sınıf öğrencilerine günlük verilmesi uygundur. Çünkü bu çocuklarda soyut zekâ tam gelişmediği için vereceğiniz harçlıkları hemen harcayabilirler. Ortaokul 5.6.7.8. sınıf öğrencilere haftalık, lise öğrencilerine ise aylık verilmesi uygun olabilir.

Harçlığını zamansız harcayan çocuklara ara harçlık verilmemelidir. Amaç harçlığını uygun bir şekilde harcamayı ve tasarruf yapmayı öğretmektir. Bununla birlikte çocukların harçlıklarını nerede ve nasıl harcadıklarına dikkat etmek gerekir.

Atalarımızın: “Az verme hırsız, çok verme arsız olur.” öğüdünü unutmamak gerekir.

Sağlıklı Büyümek için Akşam Yemeği

Zekânın gelişmesi için beyin hücrelerinin (zekânın) aralarındaki bağların iyi kurularak işlenmesi ve gerekli vitaminin alınması gerekir.

Araştırma sonuçlarına göre okul çağındaki çocukların % 80-85’inde kalsiyuma dayalı vitamin eksikliği olduğu ortaya çıkmıştır. Bunun için de çocukların sağlıklı beslenmeleri için günde en az yarım kilo süt ürünleri (süt, yoğurt...) tüketmeleri gerekmektedir.

Çocukların sağlıklı beslenmesinde sabah kahvaltısı ve akşam yemeğinin önemi daha fazla önem kazanmaktadır. Çünkü sabah kahvaltısı okul başarısını artırmakta, akşam yemeği de sağlıklı büyümesini sağlamaktadır.

Sabah kahvaltısını yaparak okula gelen çocuklar, derste dikkatini toplamada, dersi dinlemede, problem çözme ve yorumlamada, etkinliklere katılmada daha istekli olacağından okul başarısını artıracaktır.

Akşam yemeğini yiyerek uyuyan çocuklar da sağlıklı büyüyecektir. Çünkü araştırmalar büyümenin uyuma esnasında olduğunu ortaya çıkarmıştır.

Sağlıklı büyümek için çocukların uykularına da dikkat etmeleri gerekir. Sağlıklı büyümek için 6–8 yaşlarında 11-12 saat, 8-10 yaşlarında 10-11 saat, 10 yaş yukarısı ve ergenlikte 9-10 saat bir uyku yeterli olacaktır.

Sabah kahvaltısını yapmadan ve uykusunu almadan okula gelen çocuklar, ister istemez en verimli saat olan ilk derslerde kendilerini derslere veremeyeceklerdir.

Peki, yemek yemeyen çocuklar için ne yapılmalı?

 1. Yemek yemeyen çocuklar için kesinlikle öğün arasında bir şeyler verilmemeli.

 2. Yemekten önce iştah kesici abur cubur şeyler yasaklanmalı.

 3. Çocuk yemek yemese de sofraya oturtulmalı.

 4. Yemek konusunda seçici ve yemekler hakkında olumsuz konuşulmamalı.

 5. Yemek yerken televizyon kapalı tutulmalı.

 6. Yemek, ödül, disiplin aracı ve pazarlık konusu olmamalı.

 7. Çocuk yemeğini yemediği zaman onunla ilgilenilmemeli.

 8. Yemekte çocuğa yemesi için psikolojik baskı uygulanmamalı.

 9. Kaşık ve tabakla birlikte çocuğun peşinden koşulmamalı.

 10. Yemeği ister ye ister yeme tavrı içinde ve ısrarcı olunmamalı.

 11. Yemek hazırlarken çocukların da fikirleri alınmalı.

 12. Yemek yemediği zaman diğer öğünü beklemesi gerektiği söylenmeli.

 13. Yemek yeme alışkanlığı kazandırmak için bir iki öğünü boş geçmenin hiçbir sakıncası olmadığı bilinmeli.


 


Bunlar da ilginizi Çekebilir

0 Yorum Yorum Yaz

Yorum Yaz