Ben Senin Yaşındaykeeeeen!

Geçen hafta İmam- Hatipli kızlarla beraberdim. Hepside cıvıl cıvıl hayat dolu, olduğu gibi nasıl hissediyorsa öyle davranan içinden geçenleri eğip bükmeden konuşan geleceğe umutla bakan kızlardı.

Gençlerle bir arada olmak enerjimi ateşliyor. Hazır birlikteyken kızlarla onlara merak ettiklerimi sordum. Bir genç kız annesi olarak o yaş gurubun “ANNE” deyince söyleyecekleri beni çok alakadar ediyor. Aslında düşündükleri toplumu da ilgilendiriyor. Çünkü geleceğin anneleri onlar.

Kızlara "Annenizle iletişiminiz nasıl?” diye sordum. Can alıcı cevapları peşi sıra almaya başladım. Aynen yazıyorum çünkü onların cümleleriyle biz anneler daha iyi anlayacak diye tahmin ediyorum.

"Şimdi var ya hocam annem 'ev işinde hiç yardım etmiyorsun' diyor. 'Ben senin yaşındayken evin bütün işleri sırtımdaydı. Her iş bana bakıyordu.'Demeye başlıyor. Eyvahh! Yine başladı, diyerek ev işi yapacaksam da artık yapasım gelmiyor. Neyse insanlık bende kalsın diyorum, başlıyorum tam hızlanmışım güzel güzel yaparken bir anda annem geliyor. Biliyorum bir bahaneyle geldiğini amaç benim yaptığımı kontrol edecek adım gibi biliyorum. Ona da tamam diyorum. Annem açıyor ağzını "Niye burayı bir defa sildin ben sana demiyor muyum; yaptığın işi temiz yap diye." Ooo daha bir çok laf sayıyor. O böyle diyince sinirlerim tepeme çıkıyor fırlatıyorum bezi çıkıp gidiyorum. Ondan sonrada adımız iş yapmıyor oluyor. Yapmıyorum inan ki. O böyle söylemeye devam ederse bir daha iş yapmayacağım bak görsün o. İnsan bir takdir eder, 'Ne güzel yapmışsın kızım' der.

Evet anneler sizin bizim bir çoğumuzun kızlarımızın biz siz yokken hakkımızda ve hakkınızdaki düşündüklerinden biri sadece. Tam da bu kısımda bir büyüğümüzün nasıl kız yetiştirilir öğütlerini anımsıyorum. "Ev işlerini kızlarınıza sevdirerek öğretin yaptıkları işi beğenmezseniz bunu onlara hissettirmeyin arkasından tekrar yapın ne güzel yapmışsın deyip onları işe karşı şevklendirin eğer böyle davranmazsanız ev işlerine karşı soğuk olurlar. Nasıl el kapısına gider, nasıl evinin hanımı olurlar.”derdi. Aslında bu sözler birçok mesajlar içeriyor irdelendiği zaman.

Düşünüyorum da ilerde bu kızlarımız birer anne, mutlu bir eş, donanımlı bir ev hanımı neden olmasınlar?

Yine sorumluluk biz annelerde, kızlarımızı bu bilinçle yetiştirebilirsek bu vazifeleri yaparken işkence gibi değil zevkle yapma huzuruna erişirler. Öyle hakikat biliciyle bu görevleri yapsınlar ki ibadet kazancını fark ederek, Allah rızasını elde etmenin hiç de zor olmadığı bilincinde olabilirler.

Anneler! Kızlarımız bizden takdir sözcükleri bekliyorlar. Bunu onlardan esirgemeyelim şüphesiz eğitimin olmazsa olmazı takdir etmek. Yerinde zamanında doğru sözcükler kurmak. Size tavsiyem günümüzde tükettiğimiz ve gerekli gereksiz her şeye konuştuğumuz söz ilmini genç eğitiminde ara sıra kenara koymalıyız. Çünkü hal ilmi konusunda ciddi eksiklerimiz var. Oysa bu ilimle yüz göz olmadan izzeti nefis yetisini de yanı sıra vererek seviyeli anne kız birlikteliği düzeyli öğretilerle uzun uzun yıllar devam edecektir.

Bir anne olarak hal ilmi sahibi olmamız ve kızımızı da bu doğrultuda yetiştirmemiz inanın bir hazine kadar kıymet arz eder. Nasıl mı? Bir şey ifade edilecekse sadece konuşularak anlatılmaz. Bunun bir çok yolları olduğu ve bunlardan en önemlisi de sukut ederek de anlatılacağı belki de daha etkili olacağıdır. Böylelikle kızlarımız eşlerine daha itaatli çocuklarına daha sabırlı, çevresine daha duyarlı, anneler, eşler ve arkadaşlar olacaklardır.

En çok yaptığımız yanlışlardan biri de "ben senin yaşındayken" diye başlayan cümleler. Bu söz kızımızın eğitimine bir sıfır yenik başlamamıza sebep olur. Unutalım bu sözü ne olur. İnanın fayda değil zarar görür durumdayız. Annemiz bize böyle söylediğinde kaçımız dikkate alıyorduk? Bilinç seviyesi yüksek, zeki sorgulayan, nedenleri niçinleri olan, ikna olmaları daha zor yeni bir nesille karşı karşıyayız. Silkelenelim anneler olarak. Tekrarları fayda getirmeyen, tarihi geçmiş, eskimiş, bayatlamış taktikleri elimizin tersiyle bir kenara itelim; gelin elimizdeki hazine kızlarımızı büyüklerimizin mesaj ve tecrübeyle kaim öğütlerini alarak Allahın emri peygamberimizin örnek davranışları ışığında kızlarımıza da kulak vererek farkındalık duygusunu özümsemiş anneler olalım.

 


Bunlar da ilginizi Çekebilir

11 Yorum Yorum Yaz

Yorum Yaz