Ramazan Ayına Misafir Olmak

Elhamdülillah Rabbim bizleri bu kıymetli aya eriştirdi. Şükrümüzü en iyi şekilde değerlendirerek eda etmeliyiz. Kıymeti yüklü, ecri sonsuz, fazlı keremi yüksek günler içinde bulunmak çok güzel bir ikram.

Ramazan ayına misafir olmak her kula nasip olmaz. Biz kullar Allah'ın emri ile doğar yaşar ve emri hak vaki olur, ruhumuzu teslim ederiz.

Ramazan'ı şerif yine ve yine insanlığa rahmet için gelmeye devam eder.
Misafir olan, geçici olan bizleriz. Mübarek ay insanlığı ikramlar ile bezemeye gönülleri hoş eyleyip kalpleri feyzi ilahi ile coşturmaya yine devam edecek.

Rabbimin biz kulları ramazan vesilesiyle arındırma ve mağfiretine erdirme davetine icabet edip nasipdar kullarından mı olacağız? Yoksa bu davetin kıymetini bilemeden kapıdan nasipsiz mi döneceğiz?

Misafir olmanın da bir adabı vardır. İki aydır Ramazan'ı Şerif bizi davet ediyor. Bahtiyar kullar bu daveti, bu çağrıyı dikkate alıp kalplerini Allah'ı sıkça anarak tevbe ve istiğfar ile temizlediler.
Nafile ibadetleri çoğaltarak bedenlerini tembellikten ve miskinlikten temizlediler.

Ahlaklarını, özenle ve mücadele ile bir terbiye metodu yoluna girdirdiler.

Gönüllerini hakkın razı olacağı şekle yönlendirme yaparak, piri pak eyleyerek artık mübarek yolculuğa hazırlar.

Ne mesut ne özel bir duygu içinde bir bahtiyarlık. Her kula kısmet olmayan bir hal üzeredirler.

Selam size, ikramın, ecrin, değerin çok yüksek bir mertebede verilen ramazan misafirliğine hoş geldiniz.

Artık bu kıymetli durumun hazzını, zevki sefasını sizler hak ettiniz. Gecelerini ihya ederek kalbi huzur sizin, gündüz ise Allah'ın sizlere özel ikramı ile sayısız sevabı sizin.

Rabbimin sevdiği ahlak ile ahlaklanma tacı sizin. Kadir gecesini ihya ederek nura nur katmak ve bayram ile şereflenmek sizin, buyrun misafirliğiniz mübarek olsun.

Tüm bu aziz, kıymet yüklerinden hangi akıl tutulması içinde olan mahrum olmak ister.

Evet, tüm bu değerler ve daha fazlası biz kullara Rabbimin vaadiyle sunuluyor. Bunun farkına varmak davete "Yettim ya Rab" diyebilmek... Nefsin engeline "Dur" diyerek: "Bunca kıymete nail olmamı ancak düşmanım istemez, demek ki sen benim düşmanımsın." diyerek harekete geçme erdemini gösterebiliriz.

Yeter ki farkedelim bize sunulan davetin bizi kurtuluşa erdireceğini.

Haydi buyrun Ramazan'ı Şerife misafir olmaya...


Bunlar da ilginizi Çekebilir

0 Yorum Yorum Yaz

Yorum Yaz