Sevdiğimizi Göstermek İçin Namaz Kılıyoruz

Ergenlik çağına giren çocuğun nasıl düzenli namaz kılacağı konusu dindar ailelerin en büyük kaygılarından biri. Daha önceki bir yazıda geçtiği gibi, ana baba olarak ergenlik çağına kadarki uzun süreçte çocukta "bir iman ve İslam binası" inşa etmekten yana olduğumu söylemiştim. Ergenliğe girene kadar rahat zamanı nasıl olsa sıkmayayım diye üzerinde durmayınca, sonra panik başlıyor. Zaten yıllar içinde adım adım yol alırsak, sıkmış ve baskı kurmuş olmayız..

Bir tanıdığım çocuğun namaza önceden alışması konusunda ilkokul 1. sınıfta günde 1 vakit, 2. sınıfta günde 2 vakit.. gibi bir uygulama ile her yıl bir vaktin daha eklenmesi ve çocuk 12 yaşına geldiğinde 5 vakti kılmaya oldukça alışmış olması gibi bir çözümden bahs etmişti. Kendisi de uyguluyormuş. Tabi çocuk aksatınca uyarma, hatırlatma gibi şeyler yok.

Bana da makul gelen bu yöntemi "nasıl uygulayabiliriz" sorusu bugünlerde gündemimde. Ancak namazın anlamından bahsetmeden günde 1 defa kılması için çocuğa birşeyler tavsiye etmeyi istemedim. Böyle bir tavsiye ya da kural gibi bir şey çocuk için de hiç heyecan verici olmazdı.

Hani çocukken anne babanızın söylediği bazı cümleler vardır, öyle yer eder ki hafızanızda hiç unutmazsınız ve bir tohum gibi yerleşir zihninize ve hep o bilgiyle yaşarsınız. O cümlenin söylendiği andaki duygularınız hep taze kalır. İşte, çocuğa namazla ilgili öyle birşeyler söyleyeyim ki, hep aklında kalsın istiyorum. Namazı güzel ve hayatını anlamlı yapan birşey olarak hatırlasın.

İlk önce neden namaz kıldığımız üzerinde mi dursak diye düşündüm. Günlerden bir gün ailece bir aradayken çocuklara sorduk. Çocuklar biz neden namaz kılıyoruz biliyor musunuz? Sabah erkenden kalkıyoruz kılıyoruz, dışarıdaysak kılıyoruz, her gün 5 defa. Neden biliyor musunuz?

4,5 yaşındaki kızım hemen coşkuyla atladı. "Cennete gitmek için!" Sanırım yuvada öğrenmiş bu cevabı :)

Evet dedik, namaz kılan insanlar cennete gider inşallah. Başka? Peki oğlum sen ne dersin diye 7 yaşındaki oğluma sorduk. Bilmiyorum dedi.

Aslında biz ara sıra, Allah(cc) bize ne çok nimetler vermiş, dünyayı yaratmış, gözümüzü elimizi ayağımızı herşeyi O vermiş. O'na teşekkür etmek için namaz kılıyoruz derdik. Özellikle o da bizimle namaz kıldığında. Ben bunu söyler belki dedim ama söylemedi.

Sonradan düşündüm aslında teşekkür için kılıyoruz demek de çocuğa pek anlamlı gelmemiş olabilir. Biri bize birşey verince teşekkür etmemiz lazım, teşekkür etmek bir zorunluluk gibi, hissiz yapılan birşey gibi düşünmüş olabilir. Teşekkür günümüzdeki yaygın kullanımı böyle çünkü. Ayıp olur teşekkür etmezsek gibi, suni bir yapıştırma cevap gibi.

O gün bir cevap vermedik. Bunu biraz düşünelim o zaman sonra yine konuşuruz dedik. Zaten biz tam o sırada eşimle cemaatle namaz kılma hazırlığı yapıyorduk. Namaza başlamadan önce sormuş gibi olduk yani.

Neden namaz kılıyoruz sorusuna sayısız cevap verilebilir, ve bir çocuğa bu konuda söylenebilecek çok değişik cümleler de olabilir.

Kendimce, çocuğun sevmeyi ve sevilmeyi en çok hissedeceği bir cevap aradım. Çünkü namazın anlamında gerçekten bu var. Sevme ve sevilme var.

Seviliyor olmanın güveni var, beni seven bir Yaratıcı var ve ben O'nun varlığını, O'na inandığımı ilan ediyorum hissi var namazda.

O'nun beni sevmesine, O'nun sevdiği şeyi yaparak karşılık veriyorum hissi var.

Ben de O'nu sevdiğimi göstermek istiyorum hissi var.

O'nu sevdiğimi gösterince mutlu oluyorum, sükun buluyorum, huzur buluyorum hissi var.

Evet dedim bunları iletmeliyim bir şekilde. Tohum gibi içinde büyüyecek, hiç unutmasın istediğim şeyler bunlar!

İlk adım olarak dualarımıza kattım.

"Allahım senin bizi çok sevdiğini biliyoruz, biz de seni çok seviyoruz" diye duamıza başlardık geceleri yatmadan önce. Artık “Seni sevdiğimizi göstermek için namaz kılıyoruz” kısmını da ekledim. “Sen bizim sevgimizi kabul et, namazlarımızı kabul et” diyoruz.

Şu dünyada sevmek ve sevilmek için her şeyini veren insanoğlunun elinde, namaz gibi bir anahtar var. Bu anahtarın bizim en içli sevilme ihtiyaçlarımıza cevap veren bir kapıyı açtığını görebilenlerden oluruz inşallah. Ve şu manayı yaşayanlardan:

Seni sevdiğimizi göstermek için namaz kılıyoruz. Namaz kıldıkça seni sevdiğimizi ve senin bizi sevdiğini daha çok hissediyoruz.

www.annenotlari.com


Bunlar da ilginizi Çekebilir

3 Yorum Yorum Yaz

Yorum Yaz