Tebessüm Sevgi Kapılarını Açan AnahtardırTebessüm sevgi kapılarını açan bir anahtardır. Tebessüm muhabbetin yüzdeki sıcaklığıdır. Tebessüm kardeşliğin adıdır. Tebessüm etmek sevdirmek, sevindirmektir. Sevap kazanmanın en güzel yoludur tebessüm. Tebessüm gönüldeki bir sırdır. Samimiyetin ifadesidir. Ne güzel söylenmiştir;

Neşeli olmanın hiçbir maliyeti yoktur, ama her şeyi satın alır.

Tebessüm insanlar,

Güneş ise çiçekler içindir.

Ekilen her sevgi er veya geç çiçek açar.

Tebessüm sözlere kanat takar…

Ne kadar yerinde değil mi? Bugün toplumumuzda buruşuk suratlar, çatık kaşlar öfkeli nice insanlar var.. Geçenlerde yapılmış bir deney üzerine okuduğum makalede; öğretmen bir sınıfa giriyor, oldukça başarılı ve yetenekli bir öğretmen ama asık suratla tebessüm etmeden, enerji vermeden konuyu güzel bir şekilde anlatıyor öğrencilere. Anlatılan konu üzerinde test yapılıyor ve çocuklarda başarı % 60 oranında izleniyor. Bu durum üzerine öğretmen tekrar sınıfa girerek öğrencilere kalemi ağızlarına alıp ısırmaları söylüyor ve tekrar konu anlatılıyor, aynı ses tonuyla dersi anlatıp tekrar test yapıldığında başarı % 70 çıkıyor. Son olarak öğretmen gayet güler yüzlü, sevecen bir tavırla, esprilerle dersten kopmalarını engelleyecek güzel diyaloglarla dersi anlatıyor ve yapılan test sonucun da başarı % 90' ı buluyor. Ve deniliyor ki dudaklar ne kadar kulağa yakın olursa yani ne kadar tebessüm edersek algılamada oldukça yüksek seviyelere çıkıyor. Yani bu durum tebessümle mümkündür sevgili dostlar.

Anne ve babalara her zaman söylüyoruz çocuğunuza sınır çizeceğiniz zaman, çocuğunuza bir nasihatte bulunacağınız zaman, hatta çocuğunuza hayır bile diyeceğiniz zaman, öfkelenmeden, bağırmadan, kızmadan, sevgiyle ve gayet güler yüzle, gayet samimi, gayet tebessüm bir çehre ile çocuğunuza hayır diyebilirsiniz. “ Seni döverim, sana şöyle yaparım, yapmayacaksın” gibi ifadeler kullanmak yerine “ evladım çok isterdim ama maalesef” .. gibi tebessümle söylenmiş bir cümlede etkili olacaktır.

Biz otoriteyi, dediklerimizi yaptırmayı bağırmak, çağırmakla mümkün olur sanıyoruz. Evde yüzümüzü ne kadar asarsak, kaşlarımızı ne kadar çatarsak, baba evde ne kadar despot bir tavır sergilerse, ne kadar sert olursa, yüzü gülmezse, çocuklarıyla konuşurken tebessüm etmezse disiplinli bir baba olarak kendini tanımlamakta. Bir yönetici işyerinde yüzünü ne kadar asarsa, çalışanın hal ve hatrını sormazsa, onların derdiyle dertlenmezse o kadar başarılı olacağını zannediyor. Bir patron çalışanının halini hatırını sormadığı zaman ona bir tebessüm etmediği zaman, zannetti ki onun üzerinde otoritesi daha güçlü olacak. Eğer tebessüm edersem, güler yüzlü davranırsam tepeme çıkar zannettiler. Babalar çocuklarıyla güler yüzlü konuştuğunda çocukların bunu istismar edeceğini sanıyor. Evet, sen buna müsaade edersen istismar eder ama tebessüm etmekle bu sınır yok olmaz hatta daha da güçlenir. Onun içindir ki asık suratlı kişiyi kimse benimsemez ve istemez. Onun içindir ki canımız sıkkın olduğunda hemen güler yüzlü, sevecen dostumuzu arayıp onunla dertlerimizi paylaşmıyor muyuz? Tebessüme ihtiyacımız var sevgili dostlar. Tebessüm edin, aynada kendinize bir kez bakın ve ne kadar yakıştığınız göreceksiniz.

Güzel günleriniz ve yarınlarınız, tebessümlerinizde anlam bulsun.


Bunlar da ilginizi Çekebilir

3 Yorum Yorum Yaz

Yorum Yaz