TEOG’da Tercih Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

mehmet1-150x150TEOG’da Tercih Zamanı…

Sınavlar, eğitim ve öğretimin ayrılmaz bir parçası olunca ister istemez yerleştirmelerde eğitim ve öğretimin bir parçası olmak zorunda kalıyor. Bunun içinde üniversiteye geçişlerde olduğu orta öğretime geçişlerde sınav ve tercihlerle olmaktadır.

Malumunuz olduğu üzere 8.sınıf öğrencileri birinci ve ikinci dönem 2.yazılı sınavlarına TEOG (Temel Öğretimden Orta Öğretime Geçiş Sınavı) adı altında yapılan sınavlarla girdiler. Sınavlar ve okul bitti derken öğrencileri bu seferde tercih heyecanı sardı. TEOG sonuçlarına göre öğrenciler, ideallerine uygun liselere girebilmeleri içinde bilinçli tercih yapmaları gerekir.

TEOG Tercihleri Ne zaman Yapılacak?

8.sınıfı başarı ile tamamlayan tüm öğrenciler, https://e-okul.meb.gov.tr de yayımlanan tercih listelerinde yer alan okul kodlarına göre tercih yapacaklardır. Tercihler öğrenci ya da veli tarafından, öğrencinin 8.sınıfı tamamladığı okul ile herhangi bir ortaokul veya imam hatip ortaokulu müdürlüklerinden 15-25 Temmuz tarihleri arasında toplamda 25 (yirmibeş) tercih yapabileceklerdir.

Tercihler bir kez yapılacak ve başvuru işleminden sonra değişiklik yapılamayacaktır. Tercih listesinden öğrenci velisi, onay işleminden ise okul müdürlüğü ile veli sorumlu olacağından yapılan tercihler, okul müdürlüğünce elektronik ortamda onaylanması gerekir. Aksi takdirde öğrenci tercih yapmamış sayılacaktır. Elektronik ortamda onaylanan “Yerleştirme Tercih Ön Çalışma Formu” nun çıktısı alınarak okul idaresi ile veli tarafından imzalandıktan sonra bir nüshası okulda diğeri velide kalacaktır.

TEOG’da Tercihler Nasıl Yapılacak?

e-okul.meb.gov.tr internet adresinden tercih işlemleri için giriş yapıldığında, tercih işlemleri ekranında, “Tercih Yapmak İstiyorum” ve “Özel Okula Kayıt Yaptıracağım Tercih Yapmayacağım” butonlarının seçenek olarak sunulacak. “Özel Okula Kayıt Yaptıracağım Tercih Yapmayacağım” butonunu işaretleyen öğrenciler tercih hakkını kullanmış sayılacaktır. Özel okullara kayıt yaptırmak isteyen öğrenciler; 30 Haziran–14 Temmuz 2016 tarihleri arasında kayıt işlemlerini yapabileceklerdir. Özel okula kayıt yaptıran öğrencilere tercih ekranı açılmayacaktır. Ancak tercih süresi içerisinde kayıtlarını iptal ettirmeleri durumunda tercihte bulunabileceklerdir. Ayrıca özel okul öğrencileri okul değiştirmek isterlerse nakil döneminde, şartlarını taşımaları halinde nakil isteyebileceklerdir. Sistemde özel okula kayıt yaptıracağını işaretlediği halde 9 Eylül 2016’ya kadar kayıt yaptırmayanları da sistem otomatik olarak açık öğretime kaydedecektir.

Açık öğretim ortaokulunda okuyan öğrenciler ise tercihlerini YEP’e göre 2016 TEOG Yerleştirme Kılavuzunda yayımlanan Ek‐2 formunu doldurarak yapacaktır. Öğrencilerin doldurdukları formu, Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü Emnıyet Mahallesı Mılas Sokak No 21‐ 06500 Teknikokullar-Yenimahalle/ANKARA adresine en geç 25 Temmuz 2016 tarihi mesai bitimine kadar göndermeleri gerekmektedir. Bu tarihten sonra gelen başvurular dikkate alınmayacaktır. Tercihlerden ve olabilecek gecikmelerden, öğrenci velisi sorumlu olacaktır.

Yurt dışından sınava giren öğrenciler, e‐Okul sisteminde kayıtlı ise http://www.meb.gov.tr adresinden tercih yaparak okul müdürlüklerine tercihlerini onaylatacaktır. Kayıtları yoksa onlarda Ek-2 forumunu doldurarak açık öğretim öğrencileri gibi hareket edeceklerdir.

Tercih ve yerleştirme işlemleriyle ilgili tüm bilgilendirmeler http://www.meb.gov.tr, ile https://eokul.meb.gov.tr adreslerindeki veli bilgilendirme sisteminden sürekli olarak yapılacaktır.

İstenmeyen Okullar için Nakil Şansı

İstedikleri okula yerleşemeyen ve okul değiştirmek isteyen öğrenciler, en fazla 3 (üç) okul tercihiyle 9-15 Ağustos 2016, 19-23 Ağustos 2016, 26-31 Ağustos 2016 tarihlerinde nakil başvurusu yapabileceklerdir.

Tercih yapmayan öğrenciler ile hiçbir tercihine yerleşemeyen öğrenciler, sistem tarafından açık ortaöğretime yerleştirilecektir. Açık öğretime yerleşen öğrenciler ise istemeleri halinde bağlı bulundukları İl/İlçe Öğrenci Yerleştirme ve Nakil Komisyonuna, boş kontenjanlar için 05-08 Eylül 2016 tarihlerinde, 3 (üç) tercih yaparak müracaat edebilecekleridir.

Mecburi ilköğretim programını tamamlayan özel eğitim öğrencilerinin velileri istemeleri halinde Özel Eğitim Değerlendirme Kurulu Raporu doğrultusunda, il/ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonu tarafından öğrencilerin ikamet adresleri dikkate alınarak evlerine yakın bir liseye yerleştirilebilecektir.

 

Tercih Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

İyi bir gelecek iyi bir üniversiteden, iyi bir üniversite de iyi bir liseden geçmektedir. Onun için iyi bir tercih iyi bir geleceğe açılan yol demektir. Öğrenciler; Fen Liselerine, Sosyal Bilimler Liselerine, Anadolu Liselerine, Anadolu İmam‐Hatip Liselerine, Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerine, Çok Programlı Anadolu Liselerine, Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezlerine tercih yapabileceklerdir.

Öğrenciler; 15-25 Temmuz tarihleri arasında toplamda 25 (yirmibeş) okul tercih edilebilecektir. Sistem üzerinde yapılan tercihlerin yerleştirme sonuçları, 08 Ağustos 2016 tarihinde http://www.meb.gov.tr ve https://e-okul.meb.gov.tr adreslerinde ilan edilecektir. Öğrencilere ayrıca sonuç belgesi gönderilmeyeceğinden öğrenciler, T.C. kimlik numarası ve doğum tarihiyle sonuç bilgilerini sorgulayabileceklerdir.

Kayıtlar sistem üzerinde yapılacak ve okulların sistemine otomatik olarak düşecektir. Yani öğrenci yerleştiği okula yeni bir kayıt yaptırmayacaktır. Sadece nakil yaptırmak isteyen öğrencilere boş kontenjanları takip etmeleri ve 9-15 Ağustos 2016, 19-23 Ağustos 2016, 26-31 Ağustos 2016 tarihlerinde nakil başvurusu yapmaları gerekir. Nakil işleminde 3 (üç) tercih alınacak ve YEP üstünlüğüne göre yerleştirme takvimi doğrultusunda merkezî olarak yapılacaktır.

Bunların yanında;

Tercih yapmadan önce öncelikle 2016 Yılı Ortaöğretim Kurumlarına Geçiş Uygulaması Tercih Ve Yerleştirme E-Kılavuzu okunmalıdır.

Öğrencilerin yaşları 18 yaşından küçük olduğu için tüm sorumluluklar öğrenci velisine ait olacağı unutulmamalıdır.

Adaylar bir defaya mahsus tercihte bulunabilecekler. İkinci ya da ek bir yerleştirme yapılmayacaktır. Sadece okulların boş kontenjanlarına öğrenci velileri nakil döneminde nakil isteğinde bulunabileceklerdir.

Öğrenci velisi bireysel olarak internet üzerinden tercih yapacağı gibi öğrencinin bitirdiği okuldan ya da başka bir ortaokul müdürlüğünden de doğrudan tercih yapabilecektir.

Öğrenci velisi yapılan tercihleri okul müdürüne elektronik ortamda onaylatmak zorundadır. Çünkü tercihlerden öğrenci velisi, onaydan okul müdürü sorumludur. Elektronik ortamlardan onaylanmayan tercihler geçersiz sayılacaktır.

Okullar tercih edilirken okulun bulunduğu yeri, yabancı dili, pansiyon durumu, hazırlığı ve mezuniyetten sonra kazandıracakları göz önünde bulundurmalıdır.

Çevrenin ya da anne babanın istedikleri okulları değil de öğrenciler kendi istedikleri okulları tercih edilmelidir.

Tercih yapılan okullar her şeyden önce öğrencinin kişiliğine, seviyesine, yeteneklerine ve idealine uygun olup olmadığına dikkat edilmelidir.

Bu öğrenciler ergenlik döneminde oldukları için tatil ve bayramlarda ulaşım problemi olmayan yerlerin tercih edilmesine dikkat edilmelidir. Buna rağmen biz, öğrenci ve velilerimize liseyi ailelerin yanında okunmasını tavsiye ediyoruz. Çünkü ailenin ikinci plana itilip arkadaş çevresinin ön plana çıktığı ergenlik döneminde, aile kontrolünden uzak ve olumsuz arkadaş çevresinde kalan bu çocukları kazanacağız derken baştan kaybetme tehlikesi ile karşı karşıya kalına bilinmektedir.

Yerleştirmelerde puan üstünlüğü ve tercih sırasına göre yapılacağından tercih yaparken okulların yüzdelik dilimleri ve okul kontenjanları da dikkate alınmalıdır. Bunun içinde tercihi yaparken;

—Başlara adayın puanından yüksek olan idealdeki okullar,

—Ortalama puanına yakın ve yerleşebileceği okullar,

—Sonlara ise sigorta tercih dediğimiz açık öğretime yerleşmemek için isteğine uygun puanı düşük okullar yazılmalıdır.

Adaylar 25 tercihi doldurmak zorunda olmadıkları gibi gitmek istemedikleri okullar tercih edip nakillerle şansını denemek yerine gidebilecekleri ve istedikleri okullar tercih edilmelidir.

Bütün öğrencilerimizin gönüllerine göre yerleşmeleri dileğimle… Selam ve Dua ile…

Not: Sorularınız için http://www.facebook.com/mehmet.emin.karabacakk ve m.emin.karabacak@hotmail.com adresine e-mail atabilirsiniz


Bunlar da ilginizi Çekebilir

1 Yorum Yorum Yaz

Yorum Yaz