Aslında Bebekler Konuşuyormuş!

tugbaBebek İşaret Dilini radyo programlarım vesilesiyle tanıdığım ,sitemizde de yazılar yazan Yasemin Yusufoff'dan öğrendim ilkin. Bu konuda yazdığı kitabı okuduktan, programlarda sohbet ettikten sonra küçük kızımda denemeye karar verdim.Denemek diyorum , konunun bilimsel yanından çok öğrendiğini uygulayan olabilmekti çıkış noktam çünkü...

Nur altı aylık olunca onuna işaret diliyle konuşmaya başladım. Yani kelimeleri hem söylüyor, hem de işaretlerini yapıyordum.Etrafımda alışık olmayanların bu halime çok güldüğünü söylemeliyim tabi. Bir iki ay tepki göstermediğinde –hiç bilmediğim bir durumda olduğundan – olmayacak galiba diye düşündüğümü de ... Ama sonra önce verdiği tepkilere ,sonrasında anlatmak istediklerini işaret diliyle ifade etmesine öyle hayret ettim ki, her anı bir şükür sebebi oldu benim için.

Şimdi on yedi aylık olan minik kızım, söylediği kelimelerin yanında sekizinci ayından itibaren işaret diliyle ifade ediyor kendisini.

Su, süt,ışık, ayakkabı, top, ayı, kedi, köpek, kuş, fil, seni seviyorum, teşekkür ederim, salıncak, muz, elma, sıcak, banyo, şapka ,bezimi değiştir kelimelerini işaret diliyle ifade edebiliyor. Tabi kendi uydurduğu işaretlerde oldu zamanla…

Kendini hep böyle ifade ettiğinden olsa gerek, hep sakin bir ilişkimiz oldu . Anlaşılmanın bütün rahatlığı haline yansıdı.

Ben de bu süreçte öyle heyecanlandım ki, her defasında Yasemin Hanım’ı arayıp; “Biliyor musun ayakkabı da dedi, seni seviyorum da dedi” diye heyecanımı paylaştım.

Aynı zamanda aslında bir bebeğin konuştuğuna da şahitlik ettim ben .

Konun bilimsel yanları da çok önemli şeylere işaret ediyor elbette ama bir insanın bebek bile olsa anlaşılmasının onu nasıl sakinleştirdiğine tanıklık etmek en büyük tefekkür meselesiydi benim için.

Büyük kızımda iki yaşına kadar işaretle anlatmıştı pek çok şeyi.Ama benim onu anlamamı güçleştirecek kadar kendine hastı. Ya da benden başka kimsenin anlamasını mümkün kılmayacak kadar bize özgü.Oysa şimdi bu işaretlerden söz ettiğim herkes Nur’u anlayabiliyor.

Öyle enteresan ki, uyku arasında bile sütü ağlayarak değil, işaret diliyle ifade ediyor. Öylesine rahatlatıcı ve hayret verici yani…

Bu konudan bahsedildiğinde herkes “konuşması gecikir mi?” sorusunu yöneltiyor haklı olarak . Kişisel tecrübeme göre, aksine olumlu bir yanı var kelimeleri düzgün ve net çıkarmasına. Yasemin Hanım bu soruyu “ o zaman emekleyen çocuğun da yürümemesi lazım” cümlesiyle yanıtlıyor.

Bugünlerde küçük kızımın kendini anlatma biçimini görüp soran herkese anlattığım gibi size de söz edeyim istedim. Çünkü en başından beri beni çok heyecanlandıran ve mutlu eden şeyler yaşadık birlikte...

Bütün anne adaylarına ve bebeği küçük annelere tavsiye ederim. Anneler için çocuğundan “ seni seviyorum” sözcüğünü duymak önemlidir. Bebek işaret diliyle “ seni seviyorum” cümlesini duymak için üç yıl beklemeniz gerekmiyor. Her an “anne” deyip, “efendim” dediğinizde minik bir elin size “ seni seviyorum” dediğine şahitlik edebilirsiniz. Ve pek çok güzel anınız olabilir, bizim gibi...

* Yasemin Yusufoff'un Boyut Yayınlarından çıkan Bebek İşaret Dili kitabını okumanızı öneririm daha geniş bilgi için.www.bebekuniversitesi.com.tr adresini de ziyaret edebilirsiniz.

tugbaakbeyinan@gmail.com

 

www.tugbaakbeyinan.com


Bunlar da ilginizi Çekebilir

4 Yorum Yorum Yaz

Yorum Yaz