Ben Yapmadım "Feminizm" Yaptı!

Kadın ve erkeğe dair yazılan yazılarda erkek yorumcular giderek “ben yapmadım valla billa feminizm yaptı”noktasına gelmiş durumdalar. Erkek şöyle olsun diye iyi niyetle yapılan önerileri, hanımların kendini anlatma mücadelesini de feministlikle suçlayarak susturmaya çalışıyorlar.Nezakatli olmakla kılıbıklığı tam da bu sebeple karıştırıyorlar erkekler.

Hanımlar son dönemde neden bu kadar beklentisi yüksek ve agrasif oldu biliyor musunuz? Erkeğin tüm yoğun gündeminin arasına sıkışan zamanda kendilerine çok da yer bulamadıkları için. Erkek dış dünya da üzerine giydiği “iyi insan” rolünden o kadar yoruluyor ki , ev sınırları içinde çocuk sesi ve ilgisi olsun istemiyor.Mümkünse eve geldiklerinde ev halkı uyusun hatta.

**

İnsan psikolojisi üzerine konuşulan bir radyo programında bir bey yayında;

“Benim çocuklarımla ve hanımımla ilgili problemlerim var. Dışarda iyi biriyim kimseyle sorunum yok.Ama çocuklar ve özellikle eşim "a" dese ona bağırıyor ve agresifleşiyorum. Ben de kendimi tanıyamıyorum. Sanki dışardakı adam ben değilim , ne yapmam lazım?” diye sordu.

Dedi ki geçmişte sevgi görmemiş, aile kavramı içinde büyümemiş beyefendiye o uzman ( Söyledikleri sadece o bey için değildi aslında. Hepimiz kendimize pay çıkartalım diye paylaşıyorum.) ;

“Dışardaki insanlarla iyisiniz.Çünkü dışardaki insanların sizden beklentisi yok. Nasılsın ,iyi misin den öteye gitmeyen illa yüreğinizi koymanız gereken ilişkiler değil. Ama çocuklarınız ve eşiniz eve girdiğiniz andan itibaren sizin kalbinize talip. Ve siz çocukluğunuzdan beri bu yanınız eksik olduğu için kalbinize gelen her müdahaleye tepki gösteriyorsunuz. Bırakın kendinizi eşinize biraz. Önce eksik kalan yanlarınızı tamamlayın evliliğin içinde, sonra her şey kolaylaca yoluna girecektir.”

**

Mesele neden hepimizi ilgilendiriyor biliyor musunuz? Kadın ve erkek , anne ve baba rolllerimizdeki hırçınlıklarımızın sebebi bu çünkü. Çocuğun problemsizi, eşin dırdırsızı olsun hiç uğraştırmasın bizi istiyoruz. Biz üzerinde düşünmeyelim. Düşünürsek hatalı yanlarımızı görürürüz, bu sefer davranışlarımızı değiştirmemiz gerekir.Aman kim uğraşacak şimdi bunla, idare edip gidiyoruz . Zaten o yazanlar da çok biliyorlar.Kendileri de uyguluyor mu ki, noktasına geliyor ve huzur içinde uyuyoruz. Ta ki bir sonraki probleme kadar( ki o da aslında aynı problemdir de , yoğunluktan onu da göremeyiz)

**

Yani demem o ki; feminizm, kapitalizm, dizi filmler, medya , yetiştirilme biçimizi elbette pek çok şeyi etkiler. Lakin insan tüm bunların kendi üzerindeki tesirini hiçe sayıp , “ben yapmadım o yaptı “ dan kurtulamazsa, yol alması zor olur. Nerden mi biliyorum? Bu siteyi takip eden beyler hanımlarından hala şikayetçi de ordan... "Bir hanımda sana ne oldu böyle eskiden böyle değildin, çok ilgili ve sabırlı oldun dememişse" şapkayı önünüze alma zamanı gelmemiş midir sizce beyler? ( Hemen savunmaya geçmeyin ! Hanımlar içinde tam tersi geçerli olsun)

tugbaakbeyinan@gmail.com

www.tugbaakbeyinan.com


Bunlar da ilginizi Çekebilir

39 Yorum Yorum Yaz

Yorum Yaz