Kuru Fasulye ve Evlilik Reçetesi

27 Şubat 2012Haberler7 Yorum »

Kuru fasulyenin evlilik reçetesi olabileceğini hiç düşünmüş müydünüz? Doğrusunu isterseniz benim de arkadaşlarımla sohbetimize kadar hiç aklıma bile gelememişti. Bugün konu döndü dolaştı kuru fasulyeye geldi.

Harika leziz yemekler yapan bir bayan arkadaşım evinde hiç kuru fasulye pişirmediğini söyleyince beylerin birden sesi yükseldi. Aman efendim evde hiç kuru fasulye pişmez miymiş? Kuru fasulye yemek için ille de anneye mi gitmek gerekirmiş? Daha neler neler? Durun dedim kızın üstüne bu kadar gitmeyin! Anlatın bakalım bir evde kuru fasulye pişmezse ne gibi krizler meydana gelir?

Bakın şimdi erkek gözüyle kuru fasulyeye… Efendim geleneksel yemeklerimizin baş tacı olan bu yemeği erkek yemek ister ve evde bulamazsa, doğruca en güzel kuru fasulye yapan bir restorana (aslında bana göre, genelde bu tür geleneksel tatlar salaş küçük lokantalarda daha lezzetli olur) ve orda kendi gibi kuru fasulye seven bir hatun görür… Bu ortak yönle güzel bir sohbet başlar, sonra arkadaşlık ve sonrasını düşünmek bile istemezsin. Adam elden gitti bil!

Ne yani bu kadar kolay mı? Tabi ki değil, aslında erkeğin niyeti bozuksa çevresinde bu anlamda iletişim kurabileceği kadın bulması zor değil… Eee ne yani şimdi her an kaybetme korkusu mu yaşayacaksın öyle değil mi? Kocan tuttu futbol maçı izlemeye gitti yanında aynı takımdan bir bayan tuttuğu takım kazansın diye totem mi yapacaklar? Ya da gol attığı zaman mutluluklarını birbirlerine sarılarak mı paylaşacaklar? Daha ne?

İyi güzel de dedim biz kadınlar, bu endişeyi taşırken siz hiç bizleri kaybetme korkusu yaşamayacak mısınız yani? Kesinlikle taşımıyorlar gayet rahat ve kendinden eminler. Çünkü varlıklarında yokluklarında, hastalıkta sağlıkta yanlarında her daim hazır, destek bir kadın hep onlarla hayatı paylaşmak, omuzlamak için hazır!

Aman sevgili hanımlar, biz yine de neden bulma hakkını tanımayalım beylere ve sofralarımızdan kuru fasulyeyi eksik etmeyelim, yanında pilavı , turşusu ve soğanıyla :).

Yolunuz umut, yoldaşınız sevgi olsun, sağlıcakla…

Okunma Sayısı : 4.941

Yorum yapın

“Kuru Fasulye ve Evlilik Reçetesi” için 7 Yorum

 1. AHSEN dedi ki:

  “aslında erkeğin niyeti bozuksa çevresinde bu anlamda iletişim kurabileceği kadın bulması zor değil…”

  siz bütün güzel ev yemeklerinize birde en güzelinden kuru fasulyeyide yaparsınız asıl kokrulan evde kuru fasulye varken adam tuzu yok diye bir bahane bulup kendine haklı bir gerekçe çıkarmayacak mı?

  biz kadınlar olarak yaparız yapmasına ama en kötüsüde buna rağmen eşin ilgisizliği çok acıtmaz mı insanı 🙁

 2. Rodrigo dedi ki:

  Benim (kısmet olursa elbette) müstakbel eşimin işi çok rahat olacak.Çünkü ben o kadar kurufasulye-pilavcı değilim ve de en sevdiğim yemek MAKARNA… 🙂

  • DİLEK YAKA dedi ki:

   Merhaba, evet haklısınız:) şanslıyımış müsatakbel eşiniz! Allah bahtınızdan güldürsün. Yorumunuz için teşekkür ederim. Dost selamlarımla…

 3. mustafa dedi ki:

  Tebrikler harika bir yazı olmuş.

  • DİLEK YAKA dedi ki:

   Merhaba Mustafa Bey, beğeniniz ve takdiriniz beni mutlu etti teşekkür ederim. Dost selamlarımla, sağlıcakla kalın…

 4. DİLEK YAKA dedi ki:

  Merhaba Kardelen Hanım:), hoş geldiniz! Siz sakin olun bir evi çekip çeviren, anne olan bizim kadınımıza kuru fasulye mi kafa tutatcak:?! Biz sohbetimize mizansen bir bakış açısı kattık:) ve paylaştım siz değerli dostlarla! Değerli varlığınıza ve yorumunuza teşekkür ederim, dost selamlarımla, sağlıcakla kalın…

 5. kardelen dedi ki:

  Eyvahhhhhhhhhhhh çığlıkları attım bi anda.Ne yani şimdi herifim gittimi elden kuruyu beceremiyormuşum

Dünden Bugüne

Hadis-i Şerif Düşmanlığı

Bizim halkımız Kur’an-ı Kerimi pek bilmez. Bu elbette büyük bir eksikliktir fakat yine de dinimizi Peygamber Efendimizin hayatı ile öğrendiğimiz için halkın inancı sağlamdır. Batılılar yüzyıllar boyunca İslam ülkelerine hoca kılığında ...
Devamını Oku

Güzel Söz

"Bir ev halkı birbirine iyilik ve ikramda bulunduğunda Allah üzerlerine rızık akıtır ve Allah'ın himayesinde olurlar. (Hadis-i Şerif)

Kitap

Yuvamızda Huzur Bulalım Diye

Huzur, modern dünyada, moda dışı bir kelime gibi duruyor artık. Oysa, Huzur; ne tatlı bir kelimedir. Huzur; ruhun, zihnin ve bedenin sükûnet bulma hâlidir. Huzur; gönlün yatışması, nefsin tatmin olmasıdır. Huzur; baş dinçliği, gönül ...
Devamını Oku